Zdravotnická skupina Agel loni zvýšila tržby na rekordních 27,4 miliardy Kč
Olomouc 14. listopadu (ČTK) - Zdravotnické skupině Agel v loňském roce vzrostly konsolidované tržby meziročně o 16,7 procenta na rekordních 27,441 miliardy korun z 23,496 miliardy korun v roce 2022. Její zisk klesl o 43 milionů na 1,357 miliardy korun z předloňských 1,4 miliardy korun. Skupina Agel podnikatele Tomáše Chrenka provozuje v Česku a na Slovensku zhruba dvě desítky nemocnic, síť poliklinik, lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Zaměstnává celkem 16.500 lidí.
Zdravotnická zařízení skupiny Agel mají kapacitu 5300 lůžek. Bylo v nich loni hospitalizováno celkem 180.000 pacientů a lékaři mají za rok 2023 na kontě 105.000 operací. Skupina Agel má 1700 ambulancí, ve kterých bylo za loňský rok vykázáno 11 milionů ambulantních vyšetření. Skupina vlastní také laboratoře, radiodiagnostická pracoviště a provádí vyšetření pomocí magnetické rezonance a výpočetní tomografie. V porodnicích skupiny se loni narodilo 12.000 děti. Vedle zdravotnických zařízení skupina Agel provozuje střední a vyšší odbornou školu se zaměřením na zdravotnictví
Skupina Agel v roce 2023 zaměstnávala 2800 lékařů a 6500 sester. "V roce 2023 jsme se zaměřili na zkrácení objednacích dob na výkony nejen ambulantní. Významně jsme navýšili také počty plánovaných operačních výkonů především v oblasti ortopedie a chirurgie. Připravili jsme také podmínky pro realizaci jednodenní operativy v odbornostech chirurgie, ortopedie, urologie a gynekologie," stojí ve výroční zprávě.
Loni se skupina Agel rozšířila o další poskytovatele zdravotních služeb, a to například o nemocnici a polikliniku v Žiaru nad Hronem či o Mammacentrum sv. Agáty v Banské Bystrici. Firma loni zprovoznila telemedicínské centrum v Nemocnici Agel Třine-Podlesí. V letošním roce vedení společnosti Agel soustředí síly na rozvoj nových kapacit zdravotní péče v ambulantní i akutní lůžkové péči. Na seznamu investic je také výstavba či rekonstrukce urgentních příjmů. "Pro pacienty připravujeme otevření pacientského portálu s možností přímého objednávání do ambulancí Agel, sdílení zdravotnické dokumentace, předávání informací o plánovaných výkonech včetně videodokumentace přímo pacientovi do jeho aplikace," uvedlo.
beh dr
Ifo: Nadměrná byrokracie stojí německou ekonomiku až 146 miliard eur ročně
Mnichov (Německo) 14. listopadu (ČTK) - Nadměrná byrokratická zátěž stojí Německo až 146 miliard eur (zhruba 3,7 bilionu Kč) ročně na ušlém výkonu ekonomiky. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnil hospodářský institut Ifo. Německá ekonomika je nyní v útlumu, kromě byrokracie podkopávají hospodářskou aktivitu i vysoké ceny energií, slabá poptávka v Číně a problémy automobilového průmyslu v souvislosti s přechodem k elektromobilům.
"Velký rozsah nákladů způsobených byrokracií ilustruje, jak naléhavě jsou zapotřebí reformy," uvedl šéf centra Ifo pro průmyslovou organizaci a nové technologie Oliver Falck.
Institut Ifo studii vypracoval na žádost obchodní a průmyslové komory Mnichova a Horního Bavorska. "Studie Ifo jako první kvantifikuje, v jakém rozsahu byrokracie a nedostatečná digitalizace brzdí naše podniky," uvedl šéf komory Manfred Gössl. "Škoda, která má tři cifry, je gigantická," dodal.
Německé podniky si na vysokou byrokratickou zátěž stěžují už delší dobu. "Byrokracie byla jmenována jako největší problém pro podniky ve všech průzkumech průmyslové a obchodní komory za poslední dva roky. Čím je firma menší, tím je zátěž větší," uvedl Gössl.
Němečtí poslanci v září schválili zákon, který má nadbytečnou byrokracii omezit. V řadě případů ruší povinnost uchovávat dokumenty v papírové podobě a má usnadnit digitalizaci a podpořit hospodářský růst. Podnikatelské svazy tehdy nicméně uvedly, že zákon je sice krokem správným směrem, ale není dostatečný k posílení konkurenceschopnosti německých podniků.
Spolková vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v letošním roce klesne o 0,2 procenta. V dubnové prognóze počítala s růstem ekonomiky, a to o 0,3 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Řada českých firem je na výkonu německého hospodářství závislá.
pmh spr
DALŠÍ ZPRÁVY