Studie: Loni v ČR vzniklo 127.000 podnikatelských subjektů, nejvíce od roku 2014
Praha 12. ledna (ČTK) - Podnikání se v loňském roce v ČR opět rozjelo, vzniklo 127.000 nových podnikatelských subjektů, o 10.000 více než předloni a nejvíce od roku 2014. Zároveň o více než dvě třetiny klesl i počet zaniklých firem a živnostníků, kteří ukončili činnost. Vyplývá to z údajů společnosti Imper a její on-line databáze českých firem Merk.cz.
"Poslední roky byly pro českou ekonomiku i spotřebitele značně turbulentní. Nicméně data ukazují, že budoucnost začínáme vnímat optimističtěji. Dá se říci, že po covidu, energetické krizi a skokovém zdražování začali Češi vidět pomyslné světlo na konci tunelu. Projevilo se to právě větší důvěrou ve zlepšení ekonomické situace a odstartováním vlastního podnikání," uvedl ředitel Imperu Tomáš Berger.
Loni bylo v Česku založeno 82.000 nových živností, což je nejvíce v tomto tisíciletí. Více lidí, 99.000, začalo podnikat naposledy v roce 1999. Ve zbytku 90. let vznikalo každoročně více než 100.000 živností. Suverénně nejvíce se jich zrodilo na samém začátku podnikání v roce 1991 v tehdejším Československu. Jednalo se o více jak 600.000 lidí, kteří se rozhodli podnikat jako živnostníci.
"Rekordní počet loni založených živností působí kontrastně proti roku 2023, kdy jich skončilo rekordních 277.000. Jejich zánik ale ovlivnily i administrativní změny v podobě zavádění datových schránek, které byly pro spoustu lidí impulzem k ukončení pozastavených živností," uvedl Berger.
Nejvíce živnostenských oprávnění bylo loni v oboru silniční dopravy menších i větších nákladů, hostinské činnosti, prodeji lihu a lihovin a zednictví. V nejčastěji zakládaných oborech se objevují i maséři či zámečníci.
V loňském roce oproti tomu ukončilo svou činnost 65.000 podnikatelů. Nejčastěji končili se živností lidé podnikající v hostinské činnosti, a to 6419. V zednictví jich bylo 4068 a v prodeji kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin 3304. "Ve srovnání s dvěma předchozími roky jde o pokles a známku toho, že situace se pro živnostníky ustaluje, nicméně při pohledu na data z předkrizových let stále jde o 50procentní nárůst počtu zaniklých živností," dodal Berger.
Vedle 82.000 nových podnikatelů, kteří tvoří 65 procent všech vzniklých subjektů, bylo v loňském roce založeno také 29.000 společností s ručením omezeným a přes 8000 zahraničních fyzických osob. Vzniklo také 3046 nových spolků, 790 akciových společností a 261 nadačních fondů. Aktivní realitní trh přeje i společenství vlastníků SVJ, kterých vzniklo 1557. Loni přibylo také 240 svěřenských fondů.
Svou činnost naopak ukončilo 14.637 společností s ručením omezeným, podobně jako v předchozím roce. Ve srovnání s rokem 2014 jde o více než trojnásobný nárůst. Odborové organizace proti předchozímu roku zaznamenaly výrazný úbytek, vzniklo jich 85 a zaniklo 140.
Společnost Imper CZ je IT společnost založená v roce 2009. Patří pod ní aplikace Leady.cz - identifikace firemních návštěv webu a Merk.cz - komplexní databáze všech podnikatelských subjektů v ČR.
fd rdo
Nájemné je pro Čechy stále dostupnější než pořízení vlastního bytu na hypotéku
Praha 12. ledna (ČTK) - Nájemní bydlení je pro Čechy stále dostupnější než pořízení vlastního bytu na hypotéku. Velké rozdíly mezi měsíčním nájemným a splátkou hypotéky jsou hlavně v Praze a Brně, v jiných krajských městech je rozdíl menší. Vyplývá to z dat realitních platforem a zjištění ČTK. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) loni na podzim ve zprávě k dostupnosti bydlení v ČR uvedlo, že většina Čechů by stále chtěla bydlet ve vlastní nemovitosti, ty jsou ale hůře dostupné.
Realitní platforma UlovDomov.cz v prosincové analýze uvedla, že průměrná splátka hypotéky na byt 2+kk o 60 metrech čtverečních a ve starší zástavbě v dobrém stavu byla oproti nájmu se zálohami na plyn a elektřinu v Brně vyšší zhruba o 12.000 Kč a v Praze o 16.000 Kč. Například v Ostravě byla splátka na stejný byt oproti výdajům na nájem vyšší jen o 600 korun.
Vzhledem k průměrným mzdám v těchto městech podle dat platformy zaplatili lidé za nájem tohoto typu bytu v Praze a Brně měsíčně necelých 60 procent průměrné čisté měsíční mzdy a v Ostravě necelou polovinu mzdy. V Ostravě stejně jako v Ústí nad Labem jsou pak ceny nemovitostí nejnižší v celé ČR, přestože v poslední době v těchto městech zdražují rychleji než v jiných krajích.
Větší rozdíl mezi hypotékou a nájemným pozoruje také realitní společnost BTR Consulting, která se zaměřuje na segment takzvaného 'build-to-rent' bydlení. Nájemné je u něj zpravidla vyšší než průměrné tržní, jelikož se jedná o bydlení v částečně či plně vybavených bytech s dalšími službami. Nejvíce takových bytů se nachází v Praze a následně v Brně. Rozdíl mezi koupí obdobného bytu na hypotéku a nájemném je podle BTR Consulting zhruba třetinový. Zatímco měsíční nájem by stál v průměru 27.000 Kč, hypoteční splátka 40.000 Kč.
Podle dat Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná sazba hypoték na počátku ledna oproti předchozímu měsíci o 0,09 procentního bodu na 5,13 procenta. Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti (LTV) při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě činila 20.730 korun. Z analýzy realitní platformy Bezrealitky vyplývá, že nájemné koncem loňského roku bylo ve středně velkém bytě o 65 metrech čtverečních průměrně 22.387 korun.
MMR ve zprávě k dostupnosti bydlení vydané loni v listopadu uvedlo, že přestože většina Čechů stále preferuje vlastní bydlení, pro mnoho domácností se tato možnost stává nedosažitelnou. Hlavním důvodem je dramatický růst cen nemovitostí, který od roku 2015 dosáhl 112 procent, zatímco příjmy rostly pouze o 65 procent. Nepoměr je pak ještě umocněn vysokými úrokovými sazbami hypoték.
Současná situace ale podle ministerstva nenabízí uspokojivé alternativy ani v oblasti nájemního bydlení. Rostoucí poptávka po nájemních bytech, poháněná nemožností dosáhnout na vlastnictví, zvyšuje tlak na ceny nájmů. Navíc krátkodobá ubytování přes platformy typu Airbnb dále snižují dostupnost dlouhodobého nájemního bydlení, a to zejména ve velkých městech, dodalo.
jbr rdo
DALŠÍ ZPRÁVY