Banky poskytly v květnu hypotéky za 23,7 mld. Kč, meziročně o 92 pct. víc
Praha 13. června (ČTK) - Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v květnu hypoteční úvěry za 23,7 miliardy korun. Proti dubnu je to růst o osm procent, meziročně o 92 procent. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 5,07 procenta z dubnových 5,1 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Rychlost meziměsíčního poklesu sazeb se ale proti předešlým měsícům snížila. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst, uvedla asociace.
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v květnu dosáhl 20,1 miliardy korun, dvacetimiliardovou hranici překonal poprvé od března 2022. V dubnu byl 18,8 miliardy korun. Objem refinancovaných úvěrů, interně či z jiné instituce, činil 3,6 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték byl v květnu 15,1 procenta. Letošní průměr je 15,7 procenta. Počet nově poskytnutých hypoték dosáhl 5543, což je nejvyšší hodnota od března 2022.
"Květnová a dubnová čísla potvrzují solidní oživování hypotečního trhu, po téměř dvou letech se z pohledu objemu poskytnutých hypoték dostáváme nad úrovně roku 2020 a pokud se daný vývoj udrží, mohl by se za celý letošní rok pohybovat objem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni roku 2020, který byl z tohoto pohledu hned po rekordním roce 2021 druhý nejsilnější," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
"Za oživením trhu stojí hlavně stabilizace sazeb. Výraznější pokles se již neočekává, úroky se dostaly pod pět procent, a tak stále více klientů již svůj záměr neodkládá. Navíc již začínají růst i ceny nemovitostí, což klienti vnímají a chtějí tak ještě koupit za zajímavou cenu," okomentoval vývoj hypotečního trhu hypoteční specialista Bidli Daniel Horňák.
"Oživení hypotečního trhu je vidět i na realitním trhu. Ten se od počátku loňského roku výrazně rozpohyboval. Květen 2024 byl u nás nejlepší měsíc za poslední tři roky. Oživení trhu je patrné zejména u nemovitostí s cenou do devíti milionů korun, kde jdou ceny opět nahoru," doplnil regionální ředitel Century 21 Jan Štěpánek.
Průměrná hypotéka v dubnu pokračovala v růstu, a to z 3,6 milionu korun na 3,63 milionu korun. Dosáhla tak nové maximální úrovně. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje podle asociace postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění limitů ze strany České národní banky.
Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou hypotéku zvýšení měsíční splátky o zhruba 1500 až 2000 Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o 6000 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s třicetiletou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem 5500 Kč.
str ptd
Světová banka zlepšila výhled globální ekonomiky
Washington 11. června (ČTK) - Světová banka (SB) zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky na 2,6 procenta. Světové hospodářství by tak mělo růst stejným tempem jako v loňském roce. Ve své předchozí prognóze, která je z ledna, přitom SB předpovídala zpomalení tempa růstu na 2,4 procenta. Za zlepšením výhledu stojí zejména příznivý hospodářský vývoj ve Spojených státech, uvedla banka v dnešní zprávě.
SB nadále předpokládá, že v příštím roce globální hospodářský růst zrychlí na 2,7 procenta. Se stejným tempem růstu počítá banka rovněž v dalším roce. Dnešní zpráva nicméně upozorňuje, že tempo růstu světové ekonomiky bude nadále zaostávat za ročním průměrem z deseti let před koronavirovou krizí, který činil 3,1 procenta.
Banka rovněž varovala, že ekonomiky nejchudších zemí světa se potýkají s rozsáhlým zadlužením a vysokými úrokovými sazbami a že prosperitu po celém světě ohrožují rostoucí obchodní bariéry.
SB dnes předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, stejným tempem jako vloni. V lednu přitom letošní růst největší ekonomiky světa odhadovala na 1,6 procenta.
Banka nadále předpokládá, že HDP eurozóny se v letošním roce zvýší o 0,7 procenta, zatímco loni ekonomika zemí používajících euro vzrostla o 0,5 procenta. Odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok nicméně banka snížila na 1,4 procenta, zatímco dosud čekala 1,6 procenta. V dalším roce počítá se zpomalením růstu na 1,3 procenta.
Odhad letošního růstu čínské ekonomiky SB zlepšila na 4,8 procenta z dříve předpokládaných 4,5 procenta. Hospodářský růst v Číně by tak měl navzdory zlepšení výhledu zpomalit z loňských 5,2 procenta. Odhad růstu druhé největší ekonomiky světa na příští rok banka navíc zhoršila na 4,1 procenta ze 4,3 procenta.
K výraznému zlepšení výhledu banka přikročila u ruské ekonomiky. Podle nové prognózy se v letošním roce HDP Ruska zvýší o 2,9 procenta, zatímco v lednu SB letošní růst odhadovala na 1,3 procenta. Příští rok sice banka očekává zvolnění růstu na 1,4 procenta, v lednu nicméně předpokládala zpomalení až na 0,9 procenta.
SB dnes rovněž předpověděla, že globální inflace bude v nejbližších letech pokračovat v poklesu. Vloni se snížila na 4,9 procenta z předloňských 7,2 procenta. Banka odhaduje, že v letošním roce bude inflace činit 3,5 procenta a v příštím roce klesne na 2,9 procenta. V následujícím roce by se měla snížit na 2,8 procenta.
pmh spr
DALŠÍ ZPRÁVY