ÚOHS povolil SAB Financial Group nákup kontrolního podílu v Trinity Bank
Brno 15. července (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti SAB Financial Group podnikatele Radomíra Lapčíka nákup kontrolního podílu v Trinity Bank. Dosud měl Lapčík podle údajů z Evidence skutečných majitelů v bance podíl 29 procent. ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě.
"Ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti poskytování bankovních produktů. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto vydal rozhodnutí o jeho povolení. Rozhodnutí již nabylo právní moc," uvedl ÚOHS.
Skupina SAB Financial Group byla založena v roce 2014 a jejím jediným akcionářem je Radomír Lapčík. Dceřinými společnostmi firmy jsou SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, SAB Holding, Trinity Investorská a další společnosti.
Hlavním zdrojem příjmu SAB Financial Group, jak konstatuje vedení firmy ve výroční zprávě za rok 2022, jsou výnosy SAB Finance. Ta na svých webových stránkách uvádí, že v roce 2023 její auditovaný účetní zisk před zdaněním dosáhl 304,5 milionu korun, čímž přesáhl zisk z roku 2022 o 13,5 procenta. Výnosy dosáhly 401,4 milionu korun.
Trinity Bank založená roku 2019 navazuje na družstevní záložnu Moravský peněžní ústav, která vznikla ve Zlíně v roce 1996. Členové družstva po přeměně získali akcie banky, Trinity má několik tisíc drobných českých akcionářů.
Podle výroční zprávy za rok 2023 dostupné ve Sbírce listin dosáhl zisk banky před zdaněním loni 801 milionů korun a překročil tak plán o 22 procent. Bilanční suma banky se zvýšila o více než 34 procent a dosáhla téměř 86 miliard korun. Vklady klientů v roce 2023 přesáhly 78 miliard korun a ve srovnání s rokem 2022 vzrostly o více než 33 procent, počet klientů banky se zvýšil o 31 procent na 139.000.
ska hj
Studie: Podnikatelů v ČR ubývá, za 1. pololetí jich bylo méně o 4041
Praha 15. července (ČTK) - Podnikatelů v Česku ubývá, za první pololetí 2024 jich bylo méně o 4041. V tomto období zahájilo činnost 42.325 podnikatelů a 46.366 jich svou činnost ukončilo. Ačkoliv je počet nových podnikatelů letos nejvyšší od roku 2011, počet těch, co podnikání ukončili, jej převyšuje. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
V ČR bylo ke konci června registrováno 1,93 milionu fyzických osob podnikatelů, což je 22 procent dospělé populace. Podle Českého statistického úřadu vykazuje činnost jen něco málo přes polovinu z počtu registrovaných podnikatelů.
"V letošním roce pozorujeme další pokles počtu podnikatelů, který je důsledkem velkého množství ukončených podnikatelských činností a částečně i rostoucí míry bankrotů. Na druhou stranu však během prvních šesti měsíců v Česku začalo podnikat o 12 procent více lidí než ve stejném období minulého roku," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Tento nárůst podle ní převážně může být způsoben stabilizující se ekonomickou situací, ale částečně také legislativními změnami u dohod o provedení práce, na základě kterých mohou firmy preferovat práci živnostníků před pracovníky na dohodu. Rovněž požadavky na růst mezd mohou vést některé firmy, zejména ty s vysokým podílem mzdových nákladů, k přeměně pracovního poměru na práci na živnostenské oprávnění, dodala.
Největší úbytek podnikatelů byl během dubna a května. V červnu se trend začal obracet, když začalo podnikat 5986 lidí a jen 4161 jich podnikatelskou činnost ukončilo.
Nejvíce lidí od začátku roku vstoupilo do podnikání v Praze, a to 7862. Ve Středočeském kraji jich bylo 5780 a v Jihomoravském kraji 4652. Nejvíce lidí ukončilo podnikání rovněž v těchto třech krajích. Meziročně se počet nových podnikatelů zvýšil ve všech krajích. Nejrychleji to bylo v Praze, o 25 procent, v Libereckém kraji o 19 procent a ve Středočeském kraji o 15 procent. Zato v Karlovarském a v Olomouckém kraji se počet nových podnikatelů proti loňsku zvýšil pouze v řádu jednotek procent.
V rámci základních odvětví začalo nejvíce osob od začátku roku ke konci června podnikat ve stavebnictví, 5528. Ve zpracovatelském průmyslu to bylo 5386 a v profesních vědeckých a technických činnostech 5368. Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce narostl ve vzdělávání, a to o 53 procent. V odvětví nakládání s nemovitostmi to bylo o 37 procent. Nejvíce zaniklých oprávnění podnikatelů zaznamenalo odvětví obchodu, 12.040. Ve stavebnictví to bylo 7714 a ve zpracovatelském průmyslu 6271.
Téměř polovina, konkrétně 49 procent, všech začínajících podnikatelů v prvním pololetí byla ve věkové skupině 18 až 30 let. Dalších 28 procent ve skupině 31 až 40 let. Věková skupina 61 a více let je pak v celé struktuře zastoupena pouze dvěma procenty. Na počtu zaniklých se nejstarší věková skupina naopak podílela 47 procenty, zatímco podnikatelé v nejmladší věkové kategorie pouze sedmi procenty.
fd rot
DALŠÍ ZPRÁVY