Tržní hodnota Buffettovy firmy Berkshire překročila bilion dolarů
New York 28. srpna (ČTK) - Tržní hodnota investiční společnosti Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta dnes překročila bilion dolarů (zhruba 22,5 bilionu Kč). Firma se tak stala prvním americkým podnikem mimo technologický sektor, který hranici bilionu dolarů pokořil, píše server CNBC.
Buffett, který v pátek oslaví 94. narozeniny, patří mezi nejbohatší lidi světa a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Akcie společnosti Berkshire třídy A během dnešního obchodování posílily až o 1,2 procenta a jejich cena se dostala na téměř 700.000 dolarů za kus. Od začátku roku si připisují téměř 30 procent.
"Je to důkaz finanční síly podniku," řekla k dosažení tržní hodnoty ve výši bilionu dolarů analytička Cathy Seifertová ze společnosti CFRA Research. Hranici bilionu dolarů již dříve pokořily americké technologické společnosti Apple, Nvidia, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta.
Skupina Berkshire Hathaway ovládá desítky dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola či v technologické společnosti Apple. Začátkem srpna společnost Berkshire oznámila, že ve druhém čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 15 procent na rekordních 11,6 miliardy dolarů.
Podle analytika XTB Tomáše Vranky je společnost Berkshire díky svému širokému záběru všeobecně považována za firmu "do každého počasí". "Firma má přímo pod sebou stabilní společnosti z mnoha tradičních a stabilních odvětví ekonomiky, Buffett má historicky velmi dobrý čich na investice do jiných společností a má také spoustu hotovosti, která čeká na využití v zajímavých situacích na trhu, které mohou kdykoli nastat," uvedl Vranka.
Buffett řídí společnost Berkshire již od roku 1965. "Buffett vybudoval Berkshire systematickým a relativně nízkorizikovým způsobem," uvedl Steve Check, prezident investiční společnosti Check Capital Management, která investuje velkou část svých aktiv do akcií firmy Berskshire. "Jakožto velký konglomerát bude mít (Berkshire) vždy části, kterým se bude dařit dobře," dodal.
Podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg je Buffett osmým nejbohatším člověkem na světě s majetkem v hodnotě kolem 145 miliard dolarů (zhruba 3,3 bilionu Kč). Legendární investor již věnoval desítky miliard dolarů na charitu a slíbil, že se postupně vzdá téměř veškerého svého majetku. V nedávném rozhovoru s listem The Wall Street Journal uvedl, že po jeho smrti přejde téměř všechen jeho zbývající majetek na nový charitativní fond, na který budou dohlížet jeho děti.
pmh mka
Průměrná mzda v Česku by podle predikce MF mohla do tří let přesahovat 54.000 Kč
Praha 26. srpna (ČTK) - Průměrná mzda v Česku by do tří let mohla přesahovat 54.000 korun. Nad 50.000 korun by se mohla dostat přespříští rok. Činit by pak mohla téměř 51.800 korun. Růst by měl v příštích letech i reálný výdělek. Vyplývá to z aktuální makroekonomické predikce ministerstva financí. Pro letošek předpovídá průměrnou mzdu 46.246 korun. Ve srovnání s dubnovou predikcí je očekávaný růst výdělků vyšší.
"Na dynamiku nominálních výdělků pozitivně působí napjatá situace na trhu práce, která se projevuje znatelným nedostatkem pracovníků v mnoha odvětvích a profesích. Mzdové požadavky zaměstnanců jsou podpořeny vysokým růstem spotřebitelských cen a silnou ziskovostí firem v posledních letech," uvedlo v materiálu ministerstvo financí. Podle něj díky silné poptávce po pracovní síle a poklesu inflace porostou i reálné mzdy.
Podle srpnové predikce by průměrná mzda mohla být příští rok zhruba o 3000 korun vyšší než letos. Dostat by se mohla na 49.233 korun. Výhled na další léta počítá s tím, že v roce 2026 by průměrný výdělek dosahoval 51.751 korun a v roce 2027 pak 54.179 korun.
Proti loňsku by se průměrná mzda měla podle predikce zvednout letos o 7,2 procenta. Reálný výdělek by tak po dvou letech poklesu znovu rostl, a to o 4,7 procenta. Příští rok resort financí predikuje navýšení nominálních mezd o 6,5 procenta a reálných o čtyři procenta. V dalších letech by mělo být přidávání mírnější, a to kolem pěti procent. Reálný růst by se pohyboval do tří procent.
Celostátní průměrná hrubá mzda dosáhla loni podle údajů ministerstva financí 43.120 korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku činil loni celostátní medián hrubé mzdy v soukromém sektoru 38.236 korun a hrubého platu ve veřejné sféře 44.330 korun. Nejvyšší mediánová částka byla v Praze, kde u mezd činila 45.251 korun a u platů 50.391 korun. Nejnižší medián mezd měl Karlovarský kraj s částkou 33.699 korun a platů Zlínský kraj s částkou 41.597 korun.
Polovina vysokoškoláků ve firmách v Česku vydělávala loni víc než 57.335 korun, polovina lidí s maturitou nad 39.650 korun a polovina se základním vzděláním či nedokončenou školou přes 30.941 korun. V Praze polovina lidí s vysokou školou měla v privátní sféře přes 66.326 korun. Čtvrtina nejhůř odměňovaných lidí s vysokoškolským titulem nedosáhla v hlavním městě na 46.461 korun. Polovina osob s maturitou měla v metropoli mzdu přes 43.575 korun.
Platový medián ve veřejné sféře v Česku byl loni u vysokoškoláků na 53.455 korunách, u lidí s maturitou na 41.897 korunách a u lidí bez vzdělání na 27.475 korunách. Ve veřejném sektoru v Praze polovina vysokoškoláků vydělávala přes 58.382 korun a polovina lidí s maturitou přes 45.935 korun. Víc než 41.564 korun hrubého měsíčně dostávalo minulý rok v metropoli 90 procent lidí s vysokou školou, kteří pracovali ve veřejných institucích.
Odbory požadují pro pracovníky veřejného sektoru od září navýšení platových tarifů o deset procent. Vyjednávají o tom s vládou. Stěžují si na pokles reálných příjmů z minulých let kvůli vysoké inflaci a nízké výdělky části pracovníků. Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli zopakoval, že v rozpočtové rezervě peníze na růst výdělků pro letošek nejsou. Jednotlivé resorty ale prověřují, jakou část svých financí by mohly z jiných výdajů do přidání přesunout. Vyjednávání se vedou i ve firmách.
ktk ptd
DALŠÍ ZPRÁVY