Zlatovna Investiční zlato Mince

Vývoj ceny zlata.

Sledujte vývoj ceny zlata v delším časovém období. Nabízíme vám čtyři grafy zachyující vývoj ceny zlata v časovém rozmezí 30 dnů, 6 měsíců, 1 rok a 10 let. Hodnota ceny zlata je uváděna v amerických dolarech za unci. Rozpětí osy se mění dle maximálních a minimálních hodnot dosažených během sledovaného období.

Graf zaznamenává uzavírací hodnoty na burze v New Yorku daného dne. V grafu zachycující poslední měsíc jsou vyznačeny i hodnoty dopoledního (AM) a odpoledního (PM) fixu londýnské burzy. Každý graf uvádí rovněž minimální a maximální hodnoty dosažené za sledované období.

VÝVOJ CENY ZLATA

Cena zlata v USD / 1 Oz - 30 dnů Ceny zlata za 30 dní ( USD )
Cena zlata v USD / 1 Oz - 6 měsíců Ceny zlata za 6 měsíců
Cena zlata v USD / 1 Oz - 1 rok Ceny zlata za 1 rok
Cena zlata v USD / 1 Oz - 10 let Ceny zlata za 10 let
Zlato provází člověka odnepaměti. Již biblické texty nám představují zlato ceněné nad ostatní drahé komodity - kadidlo a myrhu. Fascinace zlatem prolínala keltskou kulturu stejně jako svět egyptských faraonů nebo aztéckých bohů. Je stále fenoménem světa peněz a bankovních domů. Neumíme ho vyrobit, nemůžeme jej znehodnotit. Zlato je bezpečný přístav světa financí. V ceně zlata se jako v zrcadle odráží skutečná ekonomická a politická stabilita/krize globálního světa. Je to jediné finanční aktivum, které není pouhým smluvním závazkem protistrany. To mu dává unikátní spolehlivost v čase krizí. Zlato má vysokou likviditu. Je akceptováno vždy a na celém světě.

Základním faktorem ovlivňujícím cenu zlata je kurz amerického dolaru, hlavní světové měny. Dochází-li k jeho znehodnocování, investoři přesouvají svá aktiva právě do zlata a cena zlata vyjádřená v USD stoupá. A naopak to platí stejně. Dalším důležitým činitelem je úroveň inflace ve světě. Při rostoucí inflaci se zlato stává oblíbenou investicí. Růst poptávky vede k růstu jeho ceny. S rostoucí inflací taktéž stoupají náklady spojené s těžbou, které dále zvyšují jeho cenu. K získání jediné unce ryzího zlata je přitom zapotřebí týden práce jednoho horníka, 6350 litrů vody, dávka elektřiny, která by průměrné domácnosti vystačila deset dnů, 86125 krychlových metrů stlačeného vzduchu a množství chemikálií jako je kyanid, různé kyseliny, olovo, borax, vápno. Důležitá je i výše úrokových sazeb centrálních bank (s jejich poklesem cena zlata roste).Při finančních, bankovních, politických, vojenských nebo pandemických krizích se situace vyvíjí podobně. V globálně propojeném světě mohou investoři rychle přesouvat svá aktiva. V době panující finanční nejistoty, poskytuje zlato stabilní zázemí pro každého. Investiční fondy, centrální banky i drobné investory. Pozornost budí i skutečnost, že od dob opuštění Brettonwoodského měnového systému roku 1971, kdy se cena drahého kovu začala řídit tržními zásadami nabídky a poptávky, cena zlata i stříbra stále stoupá. Pokud cena zlata roste, hovoříme o býčím trendu. Pokud klesá, označuje se takový trend jako medvědí. V krátkodobém horizontu dochází neustále k střídání vzestupných a sestupných tendencí vývoje ceny zlata. Pak hovoříme o volatilitě zlata.

CENA ZLATA TEĎ INVESTIČNÍ ZLATO
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem. Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny. Mince ČNB a NBS. ©2011-2023 Zlatovna a.s.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...