Euro
+ 420 545 222 800
Zlatovna Investice Mince

Zlatá horečka


Zlatá horečka v USA, která vypukla v polovině 19. století, je jednou z nejzajímavějších a nejdramatičtějších kapitol americké historie. Přilákala stovky tisíc lidí z celého světa, kteří hledali bohatství a nové začátky. Tato horečka nejen že změnila tvář Spojených států, ale měla i hluboký dopad na celosvětovou ekonomiku a sociální struktury.

Zlatá horečka v USA, která vypukla v polovině 19. století, je jednou z nejzajímavějších a nejdramatičtějších kapitol americké historie. Přilákala stovky tisíc lidí z celého světa, kteří hledali bohatství a nové začátky. Tato horečka nejen že změnila tvář Spojených států, ale měla i hluboký dopad na celosvětovou ekonomiku a sociální struktury.

První velký zlatý nález v USA se uskutečnil v roce 1848 v Kalifornii, poblíž Sutter's Mill, kdy James W. Marshall, stavební inženýr, objevil zlato v říčce American River. Tato událost spustila Kalifornskou zlatou horečku (1848–1855), která přilákala tisíce lidí, známých jako "Forty-Niners," kteří přišli hledat štěstí.

Ačkoli Kalifornie je nejznámějším místem zlaté horečky, podobné události se vyskytly i na jiných místech USA:

  1. Aljašská zlatá horečka (1896–1899): Známá také jako Klondike Gold Rush, proběhla v oblasti Klondike v Yukonu, poblíž hranic s Aljaškou. Zlatokopové cestovali do drsné divočiny, aby hledali zlato podél řeky Klondike.

  2. Black Hills Gold Rush (1874–1878): Tato horečka proběhla v oblasti Black Hills v Jižní Dakotě. Místo bylo původně považováno za posvátné území Siouxů, ale zlaté nálezy přilákaly mnoho osadníků a vedly ke konfliktům mezi nimi a domorodými Američany.

  3. Colorado Gold Rush (1858–1861): Tato horečka, známá také jako Pikes Peak Gold Rush, přilákala zlatokopy do oblasti Pikes Peak v dnešním Coloradu. Byla to jedna z nejvýznamnějších zlatých horeček v historii USA, která vedla k založení měst jako Denver a Boulder.

Zlatá horečka přilákala mnoho zajímavých osobností:

  1. James W. Marshall: Objevitel zlata u Sutter's Mill, jehož objev odstartoval Kalifornskou zlatou horečku. Pracoval jako stavební inženýr u Sutter's Mill, pily patřící Johnu Sutterovi, když 24. ledna 1848 objevil v řece American River malé kousky zlata. Marshallův objev byl původně držen v tajnosti, aby se zabránilo masové invazi na Sutterův majetek, ale zprávy se rychle rozšířily a brzy do Kalifornie proudily tisíce lidí z celého světa. Ačkoli jeho nález přinesl obrovské bohatství mnoha lidem, sám Marshall nezbohatl a zemřel v chudobě.

  2. John Sutter: Majitel Sutter's Mill, jehož majetek byl prakticky zničen přívalem zlatokopů. Sutter, který původně plánoval zemědělskou kolonii, se nikdy nezotavil z ekonomických ztrát způsobených horečkou.

  3. Levi Strauss: Zakladatel slavné značky Levi's, který přišel do Kalifornie během zlaté horečky a začal vyrábět pevné pracovní kalhoty z denimu pro zlatokopy. Strauss, německý přistěhovalec, přišel do USA v roce 1847 a původně se usadil v New Yorku, kde pracoval v rodinném obchodě s textiliemi. Když se dozvěděl o Kalifornské zlaté horečce, rozhodl se využít příležitosti a přesunul se do San Franciska v roce 1853, kde založil obchod s textiliemi a dalšími potřebami pro zlatokopy. Během svého působení ve městě se Strauss setkal s Jacobem Davisem, který přišel s nápadem zpevnit pracovní kalhoty měděnými nýty, aby byly odolnější. Davis a Strauss se rozhodli spolupracovat a v roce 1873 si patentovali první pár "džínových kalhot" s nýty, které se staly ikonickými. Tyto kalhoty, původně navržené pro zlatokopy, byly odolné a praktické, což z nich učinilo hit mezi těžce pracujícími muži. Levi Strauss nejenže využil ekonomických příležitostí, které zlatá horečka přinesla, ale také pomohl vytvořit produkt, který se stal součástí americké kultury. Džínové kalhoty, původně určené pro pracovníky, se staly módní ikonou a symbolem amerického stylu a vytrvalosti. Straussova společnost, Levi Strauss & Co., se rozrostla a dodnes je jedním z předních výrobců džínových kalhot na světě. Příběh Leviho Strausse a jeho ikonického produktu je příkladem toho, jak zlatá horečka nejen změnila ekonomiku Kalifornie, ale také vytvořila základy pro globální módní průmysl.

Zlatá horečka dala vzniknout mnoha legendám a mýtům, které jsou dodnes populární:

  1. Eldorado: Mýtické město zlata, které přitahovalo dobrodruhy z celého světa. Přestože Eldorado bylo původně legendou z Jižní Ameriky, jeho představa inspirovala mnohé, aby se vydali na neznámé území v naději na nalezení nesmírného bohatství... Legenda o Eldoradu je fascinující mýtus o ztraceném městě zlata, který po staletí podněcoval představivost dobrodruhů a dobyvatelů. Původ tohoto příběhu je často spojován s oblastí jihoamerických And, konkrétně s Kolumbií, kde domorodí obyvatelé Zipa, vládci Muiska, pořádali rituály, při nichž pokrývali své tělo zlatým prachem a obětovali zlaté předměty do jezera Guatavita. Tento rituál vedl k legendě o „Zlatém muži“ nebo „El Dorado“. Španělští dobyvatelé, kteří přišli do Jižní Ameriky v 16. století, byli fascinováni příběhy o nesmírném bohatství. Zatímco někteří věřili, že Eldorado je skutečné město plné zlata, jiní považovali za Eldorado samotného zlatého muže. Nezávisle na interpretaci, hledání tohoto mýtického místa vedlo k mnoha expedicím, které často končily tragicky. Eldorado se stalo symbolem neuchopitelného bohatství a honby za neznámem. I když skutečné město zlata nikdy nebylo nalezeno, legenda přetrvává jako metafora pro nedosažitelné cíle a touhu po bohatství. Její vliv je patrný nejen v historii, ale také v literatuře, umění a populární kultuře. Zajímavostí je, že navzdory mnoha neúspěšným pokusům o nalezení Eldorada, pokračovaly hledání a spekulace o jeho existenci až do 20. století. Eldorado tak zůstává jedním z nejpřitažlivějších a nejtrvalejších mýtů v historii lidstva.

  2. Klondike Kate: Tato legenda vznikla během Klondike Gold Rush a vypráví o slavné tanečnici a herečce, která se stala známou pro svůj šarm a obchodní schopnosti. Skutečná Klondike Kate, Katharine Ryan, byla známá tím, že si udržovala stylový životní styl a vydělávala peníze různými způsoby, včetně provozování tanečního sálu.

Během zlaté horečky bylo objeveno obrovské množství zlata. Jen v Kalifornii bylo vytěženo přibližně 750 000 liber (340 194 kg) zlata, což v tehdejší době odpovídalo hodnotě 2 miliard dolarů. Celkové množství zlata vytěženého během zlatých horeček v USA je však obtížné přesně určit, protože mnoho zlatokopů pracovalo neoficiálně a mimo evidenci.

Opomíjená fakta a zajímavosti provázející zlatou horečku.

  1. Zlatokopové a písně: Zlatokopové často zpívali písně, které reflektovaly jejich naděje a sny. Jednou z populárních písní byla "Oh! Susanna," která se stala neoficiální hymnou Kalifornské zlaté horečky.

  2. Dopad na domorodé Američany: Zlatá horečka měla devastující dopad na domorodé obyvatelstvo, které bylo vytlačováno ze svých území. Mnozí byli vystaveni násilí a nemocem, což vedlo k dramatickému poklesu jejich populace.

  3. Stříbro místo zlata: Ačkoli se všichni zaměřovali na hledání zlata, někteří zlatokopové objevili také bohaté naleziště stříbra, což vedlo k vzniku dalších těžebních táborů.

  4. Technologický pokrok: Zlatá horečka vedla k vývoji nových technologií v těžbě, jako byly pánve, rýžovací žlaby a později rýžovací stroje, což umožnilo těžbu zlata ve větším měřítku. Na počátku byly zlatokopové vybaveni pouze jednoduchými nástroji, jako byly pánve a rýžovací žlaby. Tyto nástroje umožňovaly ruční separaci zlatých zrnek od sedimentu v říčních tocích. Způsob práce byl pomalý a náročný, ale účinný pro získání drobných kousků zlata. S postupem času a rostoucí konkurencí se však začaly vyvíjet pokročilejší metody a stroje. Rýžovací žlaby, také známé jako "sluice boxes," se staly základem těžby ve větším měřítku. Tyto dlouhé, dřevěné konstrukce byly postaveny podél říčních břehů a umožňovaly efektivnější separaci zlata díky použití vody a gravitační síly. Nejvýznamnějším pokrokem bylo zavedení rýžovacích strojů, známých jako "hydraulic mining." Tyto stroje využívaly vysokotlaké vodní proudy k uvolňování sedimentu a hornin ze strání, což výrazně zvýšilo objem těženého materiálu. Tato technika byla velmi efektivní, ale zároveň měla devastující dopad na životní prostředí, což vedlo k erozi půdy a kontaminaci vodních zdrojů. Inovace v těžebních technologiích umožnily zvýšení produkce zlata, což mělo dopad nejen na místní ekonomiky, ale i na globální trhy. Těchto pokroků však nebylo dosaženo bez ceny, jak ekonomické, tak environmentální. Zlatá horečka tak zanechala dědictví, které je patrné v moderním těžebním průmyslu dodnes.

  5. Kulturní vliv: Zlatá horečka měla také obrovský kulturní dopad. Přinesla do USA vlnu přistěhovalců, kteří obohatili kulturní rozmanitost země. Navíc se stala námětem mnoha literárních děl, filmů a televizních seriálů.

Zlatá horečka v USA byla jedinečnou historickou událostí, která změnila nejen Spojené státy, ale i celý svět. Přilákala dobrodruhy a hledače štěstí z celého světa, kteří doufali, že naleznou bohatství a nový život. Tato horečka však měla také své temné stránky, včetně násilí, vytlačování domorodých obyvatel a sociálních problémů.

Dnes je zlatá horečka připomínána jako symbol amerického ducha průzkumu a touhy po lepším životě. Její dědictví žije v kultuře, historii a dokonce i v ekonomii, kde zlato stále hraje klíčovou roli jako cenný kov a investiční nástroj. Zlatá horečka zůstává fascinujícím obdobím, které ukazuje, jak lidská touha po bohatství a dobrodružství může přetvořit celý národ.

ZPRÁVY HÝBOU CENOU ZLATA

Přinášíme vám ty nejdůležitejší zprávy z aktuálního zpravodajství České tiskové kanceláře a dalších světových agentur. Klíčové zprávy, důležitá sdělení, analýzy, prognózy, očekávané události. Buďte informovaní. Sledujte náš výběr zpráv pravidelně. Neunikla vám nějaká?

VÝBĚR ZPRÁV Z DŮVĚRYHODNÝCH ZDROJŮ

Každý týden vám přinášíme výběr podstatných zpráv. Sledujte originální zpravodajství zaměřené na svět drahých kovů, financí, cenin, mincí, pokladů a všeho co v sobě skrývá nadčasové hodnoty. Sledujte zprávy na serveru Zlatovna.cz.

České mince

Sky News: Kdo zaplatí za nejhorší výpadek IT na světě?


Londýn 20. července (ČTK/Sky News) - Po pátečním celosvětovém výpadku IT systémů, který byl bezpochyby nejhorší, jaký svět zažil, se začínají objevovat otázky, kdo zaplatí účet za škody, které během něj vznikly. Postiženo bylo velké množství odvětví, od leteckých společností po finanční služby, napsal dnes server Sky News. Poněkud překvapivě klesly akcie společnosti CrowdStrike, která je v centru výpadku, pouze o 11 procent, zatímco během předobchodní fáze se propadly dvakrát tolik. To naznačuje, že investoři jsou dostatečně přesvědčeni o tom, že firma bude schopna po této katastrofě zachránit svou pověst a hlavně nebude mít na krku odškodnění. Důvodů je hned několik. Prvním z nich je, že tak brzy po výpadku není možné stanovit samotnou výši ztrát, které kvůli němu vznikly. Zadruhé, i když byli podniky nebo spotřebitelé výpadkem postiženi, nebude vždy jednoduché prokázat, že veškeré vzniklé ztráty byly důsledkem výpadku. Za třetí, existuje předpoklad, že CrowdStrike bude krytý pojištěním. Nejzávažnější ztráty pravděpodobně utrpěl letecký průmysl. Klíčovou otázkou je, kam a odkud chtěli lidé cestovat, jelikož pravidla pro odškodnění se ve Spojených státech a Evropské unii liší. Není také jasné, u koho se cestující mají domáhat odškodnění. Ačkoli by se náhrada měla obvykle požadovat v první řadě od samotných leteckých společností, aerolinky - jak upozornila skupina na ochranu spotřebitelů Which? - mohou argumentovat tím, že nejsou povinny platit náhradu za zpožděné nebo zrušené lety, protože se jednalo o "mimořádné okolnosti". To může vést k tomu, že někteří cestující, kteří si letenku rezervovali prostřednictvím kreditní karty, budou muset zjišťovat, zda mají nárok na ochranu nákladů, které lze vymáhat. Lze také očekávat spory o to, zda cestující s cestovním pojištěním využijí krytí za narušení cesty - což ne všechny pojistky umožňují. Pojišťovny samy utrpěly v souvislosti s výpadkem jedny z největších poklesů cen akcií. Není také vůbec jisté, zda jsou škody vzniklé v důsledku této události vůbec pojištěny. Pokud ano, bude to pravděpodobně v rámci kybernetické pojistky, která se výslovně vztahuje na ztrátu příjmů v důsledku přerušení služeb poskytovatele - třetí strany. Formulace se také může konkrétně vztahovat na škodlivý útok na poskytovatele softwaru nebo IT služeb a také na dobu, po kterou byl systém mimo provoz. Mnoho takových pojistných smluv kryje ztráty až poté, co je systém mimo provoz po dobu šesti až dvanácti hodin. Další klíčovou oblastí pro odškodnění bude pravděpodobně sektor finančních služeb, i když se zdá, že nebyl příliš postižen. Jak v pátek klientům sdělila Jennifer McKeownová, hlavní globální ekonomka společnosti Capital Economics, narušení finančních trhů bylo minimální: "Odvětví se silnými podpůrnými IT systémy budou v nejlepší pozici, aby pocítila pouze menší a krátkodobé dopady. To by mohlo vysvětlovat, proč byl dopad na finanční trhy zatím malý - všimněte si například, že londýnská burza tvrdí, že nebyla téměř zasažena," řekla. Dalším důvodem pro nevýrazný dopad na trhy bylo podle ní to, že George Kurtz, zakladatel a šéf společnosti CrowdStrike, vyloučil možnost kybernetického útoku. Analytici přesto očekávají značný zásah pro samotnou společnost CrowdStrike, a to i z hlediska nákladů na odstranění problému a následných investic do obnovení její reputace. Společnost disponovala pověstně vysokým marketingovým rozpočtem. Někteří analytici se však domnívají, že širší IT sektor by mohl z výpadku profitovat. "Podniky pravděpodobně prověří své schopnosti reagovat na incidenty a potřebu mít záložní plány. Předpokládáme, že cyklus výdajů se bude řídit mimořádnými událostmi," řekl Shaun Eyal, výkonný ředitel a hlavní analytik pro odvětví komunikačního, bezpečnostního a infrastrukturního softwaru u společnosti TD Cowen. Není tedy zdaleka jasné, jaké budou finanční důsledky tohoto výpadku - a už vůbec ne, kdo účet uhradí. Je známým jevem, že po nechvalně proslulém zločinu zbraní v USA stoupá prodej zbraní a s ním i akcie výrobců střelných zbraní a střeliva. Podobně ironické by bylo, kdyby odvětví informačních technologií profitovalo ze zvýšených výdajů klientů po tomto výpadku. ban jrm

Ceny ropy uzavřely na nejnižších úrovních od poloviny června


Londýn/New York 19. července (ČTK) - Ceny ropy uzavřely dnešní obchodování na nejnižších úrovních od poloviny června. Za jejich poklesem stály naděje na dohodu o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, silnější kurz amerického dolaru a obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky, napsala agentura Reuters. Cena severomořské ropy Brent dnes klesla o 2,9 procenta a obchodování zakončila na 82,63 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zlevnila o 3,3 procenta na 80,13 dolaru za barel. Dolarový index vzrostl po silnějších údajích z amerického trhu práce a zpracovatelského průmyslu zveřejněných v tomto týdnu. K jeho růstu přispěl rovněž globální výpadek počítačových systémů, který zvýšil zájem investorů o bezpečnější aktiva. Silnější dolar zdražuje ropu a další komodity z pohledu držitelů jiných měn, což zpravidla snižuje poptávku. Analytici banky ANZ upozornili, že cenu ropy tlačí dolů také absence konkrétních stimulačních opatření z Číny. Ta je největším dovozcem ropy na světě. Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 4,7 procenta, což je pomaleji, než se očekávalo. To vyvolalo obavy ohledně poptávky po ropě. Dnešní globální výpadek počítačových systémů narušil provoz v mnoha odvětvích. Například aerolinky musely zastavit část letů, některá média přestala vysílat a systémové problémy zasáhly téměř vše od bankovnictví až po zdravotnictví. Problémy měl i poskytovatel finančních informací a dat LSEG, který také vlastní londýnskou burzu. Odpoledne se ale dařilo potíže odstraňovat. V předchozích dvou dnech ceny ropy částečně podpořila zpráva o vyšším týdenním poklesu zásob suroviny v USA. Agentura Reuters s odvoláním na zdroje také uvedla, že skupina producentů OPEC+ pravděpodobně nedoporučí změnu své současně těžební politiky. Bude tak nadále pokračovat v omezování dodávek ropy na trhy. Skupinu tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem. Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): BURZA TYP KONTRAKT ZÁVĚREČNÁ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent září 82,63 85,11 New York - NYMEX WTI srpen 80,13 82,82 pmh irl spr
DALŠÍ ZPRÁVY
NEAKTIVNÍ COOKIES Vypnuté cookies nám nedovolují ladit tyto stránky dle vašich preferencí. Jejich aktivací nám umožníte lépe pečovat o vaše pohodlí. Více o cookies.
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.
Zlatovna.cz - Velkoobchod s investičním zlatem a drahými kovy. Prodej a výkup investičního zlato. Zlaté mince. Švýcarské zlaté investiční slitky/cihly. Stříbrné investiční mince. Stříbrné investiční slitky. Limitované ražby a medaile, která vyrábí Česká mincovna, Pražská mincovna a Mincovna Kremnica. České dukáty. Mince České národní banky (ČNB) a Národnej banky Slovenska (NBS). Statistiky, grafy a vývoj ceny zlata. Kurzy. Ekonomické a finanční zpravodajství České tiskové kanceláře. Zprávy ze světa komoditních burz, drahých kovů, sběratelství a numismatiky. ©2011-2024 Zlatovna a.s.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...