Na 2000 členů ruské komunity protestovalo v Kolíně nad Rýnem proti sankcím
Kolín nad Rýnem (Německo) 4. září (ČTK) - Přibližně 2000 členů ruské komunity dnes v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem protestovalo proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli vpádu na Ukrajinu. Požadovali také, aby Německo přestalo Ukrajinu podporovat, zejména aby jí přestalo dodávat zbraně.
Proti tomuto shromáždění u kolínské gotické katedrály protestovalo několik desítek lidí, kteří naopak dávali najevo svoji podporu napadené zemi.
Agentura Reuters uvádí, že v Německu žijí asi tři miliony lidí s ruskými kořeny, mnoho z nich je prostřednictvím ruské státní televize vystaveno propagandě Kremlu o současném dění ve světě.
"V Německu je chaos," řekla Elena Kolbasnikovová, jedna z organizátorek shromáždění, během kterého opakovala tvrzení ruského prezidenta Vladimira Putina, že cílem invaze na Ukrajinu je ochránit ruskojazyčné obyvatelstvo. "Jak přežijeme zimu?" ptala se v souvislosti s vysokými cenami energií.
Reuters píše, že i když je ruská diaspora v Německu početná, od začátku války na Ukrajině se konalo poměrně málo proputinovských shromáždění. Na to dnešní přišlo mnoho lidí s ruskými vlajkami nebo transparenty s červeně přeškrtnutým nápisem NATO.
Během demonstrace se konala sbírka na podporu proruských separatistů bojujících na východě Ukrajiny. Jeden z jejích německy mluvících účastníků řekl, že je pekař a že kvůli vysokým cenám plynu přijde do konce roku o práci. Obvinil německou vládu, že neuvedla do provozu plynovod Nord Stream 2, kterým měl podle původních plánů téct do Německa ruský plyn po dně Baltského moře. Ruský plynárenský gigant Gazprom ale před několika dny zastavil dodávky plynu existujícím potrubím Nord Stream 1, tvrdí, že je to kvůli závadě na jediné provozuschopné turbíně.
Německý kancléř Olaf Scholz dříve během dneška řekl, že je přesvědčený, že Německo má dostatek plynu na to, aby zimu zvládlo. Nicméně prokremelská ruská média to zpochybňují, tvrdí, že Evropané budou v příštích měsících mrznout.
Řady ruské diaspory v Německu po začátku invaze na Ukrajinu rozšířili Rusové, kteří vlast opustili na protest proti postupu tamní vlády. "Přišli jsme sem, abychom ukázali, že je mnoho ruskojazyčných lidí, kteří si myslí, že Putin sklouzl k fašistickému režimu," řekl Ivan Belousov, jeden z účastníků shromáždění na protest proti proruské demonstraci. Uvedl, že v Rusku byl z politických důvodů vězněn a že po propuštění ze země uprchl.
Reuters uvádí, že nejméně jednoho demonstranta zadrželi policisté.
hab mka
Liberecké muzeum nechalo opravit 900 historických fotografií, jsou i na webu
Liberec 4. září (ČTK) - Krajské Severočeské muzeum v Liberci si nechalo vyčistit a opravit 900 poškozených fotografií, dobových tisků, fotokoláží i fotopohlednic, které zachycují architekturu a dění starého Liberce na přelomu 19. a 20. století a za druhé světové války. Soubor zároveň volně zpřístupnilo na webu. Práce prováděl licencovaný restaurátor v šesti etapách, uvedla v tiskové zprávě mluvčí kraje Anna Vašková.
Restaurování fotografií stálo přes tři čtvrtě milionu korun a muzeum na to získalo evropskou dotaci. "Jako kurátorka sbírek historických fotografií mám z proběhlého projektu nesmírnou radost. Je to jeden z mála projektů, díky němuž jsme mohli nechat restaurovat velké celky, obvykle se restaurují sbírkové předměty v řádu maximálně desítek kusů, ne stovek," uvedla Anna Dařbujanová ze Severočeského muzea v Liberci.
Muzeum si nechalo vyčistit zhruba 750 snímků vytvořených neznámými autory i významnými libereckými fotoateliéry či fotografy z 19. a počátku 20. století, mezi něž patřili W. F. Jantsch, J. Hoffmann, F. Stracke a W. König, R. Ginzel nebo G. Lahn. Dalších zhruba 150 kusů určených pro restaurování tvořily snímky z druhé světové války. Jde o černobílé fotografie německé propagandy sloužící coby fotomateriály pro noviny a časopisy mezi lety 1939 až 1945. Součástí projektu byla i identifikace druhů technik. "Největší zastoupení měly chemicky vyvolávané želatinové fotografie, kterých bylo 579 kusů, nechyběly ani albuminové papíry a lesklá kolódia, kterých bylo přibližně 150 kusů," uvedla Vašková.
Většinu fotografií čekalo čištění. "Fotografie na sobě nesly zejména vrstvy prachových částic, rezidua lepidel a otisky prstů," uvedla mluvčí kraje. Na mnoha fotografiích byla patrná i chemická degradace či mechanické poškození, jako jsou potrhané, roztřepené okraje, natržení či zlomy. "Sbírkové předměty kromě čištění byly mnohdy zpevněny, fixovány, ojediněle též retušovány," dodala mluvčí kraje.
knt gcm