Ministr: Rusko směřuje k deflaci, problémem je slabá poptávka i silný rubl
Moskva 29. června (ČTK) - Rusko se v červnu patrně ocitne v deflaci, řekl dnes ministr hospodářství Maxim Rešetnikov. Spotřebitelé mají tendenci šetřit a nechtějí utrácet, poptávka je teď velmi nízká. Země také musí zvýšit dovoz, problém pro ni teď představuje zejména příliš silný rubl, dodal ministr.
"Pokud rubl zůstane na současných úrovních i v dalších měsících, budou muset firmy snížit výrobu," řekl podle agentury Reuters ministr na konferenci podnikatelské lobby. Vláda podle něj zaznamenala známky deflační spirály, ekonomika má nadměrné zásoby deviz a právě kurz rublu bude pro hospodářskou politiku určující.
Rubl po invazi ruských vojsk na Ukrajinu prudce oslabil, dolar tak vůči němu vystoupil z původních zhruba 75 až nad 150 rublů. Na konci května se ale vrátil pod 100 rublů a v současné době se pohybuje těsně nad 50 rubly. Ruská měna je tak vůči dolaru nejsilnější od května 2015. Kurz ale neodráží skutečnou nabídku a poptávku, protože Kreml po invazi zavedl omezení pohybu kapitálu.
Ministr financí Anton Siluanov dnes řekl, že Rusko by mohlo snížit část státních výdajů a ušetřené peníze použít na intervence na devizovém trhu. To by byla jedna z možností, jak omezit pokračující růst kurzu rublu, který prodražuje dovoz.
Moskva se snaží všemožně mírnit dopady bezprecedentních západních sankcí, které vůči ní za únorové napadení Ukrajiny zavedly západní země. Problémy pociťuje zejména finanční sektor, Moskva kvůli tomu například nebyla schopna zahraničním investorům řádně doručit platbu úroků u dvou emisí eurobondů, což byl důvod, proč se tento týden poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety ocitla v platební neschopnosti u závazků vůči zahraničí.
Siluanov řekl, že ministerstvo financí navrhne, aby exportně orientované ruské firmy mohly dostávat peníze od nerezidentů i v hotovosti. Devizový trh označil za toxický a řekl, že vláda zvažuje nákup devizových prostředků od zemí, které považuje za spřátelené. Intervence na devizových trzích, ať už je bude provádět centrální banka nebo ministerstvo financí, pak označil za jediný způsob, jak ovlivnit kurz rublu.
spr
Na zámku v Zákupech spěje k závěru obnova Navrátilových stropů
Zákupy (Českolipsko) 29. června (ČTK) - Na zámku v Zákupech spěje k závěru restaurování vzácných Navrátilových stropů. Díky tomu bude od soboty opět přístupný druhý prohlídkový okruh nazvaný Zámek za Ferdinanda Dobrotivého. ČTK to dnes řekl kastelán zámku Vladimír Tregl.
"Bude to letos poprvé, co se návštěvníci do prostor s restaurovanými stropy dostanou," uvedl kastelán.
Restaurátoři opravovali od loňského prosince nejpoškozenější stropní malby malíře a ve své době vyhledávaného dekoratéra Josefa Navrátila. Jsou z let 1850 až 1851, kdy byl zámek zařizován jako letní sídlo právě pro Ferdinanda Dobrotivého, který byl posledním korunovaným českým králem. "Návštěvníkům při prohlídce zmíníme, že stropy prošly restaurováním a že je mohou vidět víceméně ve stejné podobě jako císař Ferdinand Dobrotivý při své první návštěvě zámku v roce 1851," řekl kastelán.
Ze sedmi stropů určených k obnově zbývá dokončit poslední. "Dodělává se. Je na chodbě, kudy sice návštěvníci chodí, ale i před tím, než se začal strop restaurovat, tak tím místem prohlídka jen procházela. Jediný rozdíl je, že návštěvníci půjdou pod lešením, ale jenom projdou jako předtím. Takže dá se říci, že nám to návštěvnický provoz nijak zásadně nekomplikuje," dodal Tregl. Na restaurování sedmi stropů ministerstvo kultury uvolnilo čtyři miliony korun.
Prohlídka druhého okruhu vede místnostmi v jižním a východním křídle druhého patra, které mají dochovanou původní výzdobu z druhé poloviny 19. století. Výklad je zaměřen na období, kdy zákupský zámek využíval Ferdinand Dobrotivý spolu se svou manželkou, císařovnou Marií Annou Karolínou jako letní sídlo. K vidění je i císařský výtah z roku 1870. Součástí trasy je i třípokojové hostinské apartmá, kde je připomenut další významný majitel zámku - Napoleonův syn Orlík, vévoda Zákupský.
V sobotu bude zámek součástí akce nazvané Královské oslavy, které se konají v Zákupech jako připomínka 100. výročí úmrtí posledního českého krále a zároveň posledního majitele zámku Karla I. Prohlídky budou ten den obohacené o hru Miroslava Pošváře na harmonium v zámecké kapli a od 16:30 na nádvoří začne celosezonní výstava o Karlu I.
knt kš