Aukce vynesla přes 100.000 Kč na stavbu domova Pomněnka na Vysočině
Nové Město na Moravě (Žďársko ) 11. prosince (ČTK) - Více než 100.000 Kč vynesla dnešní dobročinná aukce 33 obrazů a plastik v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Výtěžek putuje na podporu stavby domova Pomněnka pro lidi s demencí. Díla do aukce věnovali výtvarníci spojení s regionem. ČTK to řekl za organizátory Petr Hladík.
"Domov Pomněnka je určený pro lidi nad 50 let s alzheimerovou chorobou nebo demencí. Jedná se o skupinu lidí, pro které zde není zajištěna pobytová služba. Když jsme před lety začali o projektu hovořit, zjistili jsme, že se jedná v uvozovkách o díru na trhu. Takže už nyní jednou dvakrát týdně někdo zavolá a ptá se na možnosti, které v domově budou. Z toho vyplývá, že poptávka je velmi vysoká," uvedl Hladík. Domov se třemi desítkami lůžek ve městě buduje myslibořické středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ve veřejné sbírce shání peníze na vybavení.
Dnešní aukce nabídla díla dvou desítek autorů, kteří se v Novém Městě na Moravě narodili, v regionu tvoří nebo tam rádi jezdí. Šlo například o obrazy Jiřího Štourače, Jana Svobody, Jana Odvárky, ale také skleněnou plastiku od Jiřího Plieštika a kovářské výrobky Josefa Tulise.
Stavba domova začala na jaře. Kruhovitý areál se dvorem umožňujícím klientům bezpečný pobyt na čerstvém vzduchu by měl podle webu diakonie začít sloužit nejpozději v lednu 2025. "Dokončení stavby plánujeme na začátek roku 2024. Další čas bude trvat, než budovu vybavíme. Ale věřím, že provoz dokážeme zahájit i dříve než v lednu 2025," uvedl Hladík. Ve veřejné sbírce by diakonie chtěla získat šest milionů korun. "V tuto chvíli máme na sbírkových účtech přibližně dva miliony korun," dodal Hladík.
Náklady na stavbu domova včetně vybavení budou okolo 115 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí na ni podle dřívějších údajů diakonie dá 35,4 milionu korun, město osm milionů a kraj 14,2 milionu.
Festival pro Pomněnku bude pokračovat příští rok. Mezi letošními akcemi byl například i food festival a zahradní slavnost. Benefiční koncert skupiny Tata Bojs bude v novoměstském kulturním domě 27. listopadu. "Udělali jsme širší spektrum akcí, abychom dokázali oslovit různé skupiny lidí, potenciálních dárců," řekl Hladík.
rek dr
V Letařovicích skončila první etapa záchrany barokní kostnice, jediné v kraji
Letařovice (Liberecko) 10. prosince (ČTK) - V Letařovicích na Liberecku skončila první etapa záchrany barokní kostnice, která měla narušenou statiku. Je jediná svého druhu na severu Čech. Práce budou pokračovat na jaře, řekl dnes ČTK předseda místního spolku Dubáci Jan Havelka. Spolek je iniciátorem záchrany márnice, v níž se nachází pozdně oltář z lidských kostí vytvořený ve druhé polovině 18. století.
"Je to kostnice toho původního významu, to jest uložení starých kostí, když se vykopal nějaký starý hrob, což se provádělo v rámci údržby hřbitova," řekl Havelka.
Márnice s kostnicí je v areálu letařovického kostela, navázaná je na hřbitovní zeď. Statiku měla budova narušenou právě kvůli "ujíždění" zdi, jež je ve svahu, a také kvůli působení vody. "Je to nejnižší místo hřbitova a při deštích tam voda přirozeně stékala," uvedl předseda spolku.
Trhlina procházející celou márnicí se objevila už před několika lety, záchranné práce začaly letos. Podle Havelky se ale museli vzdát původního plánu sevřít budovu ocelovými táhly přes podlahu. "Při prvním výkopu se zjistilo, že i pod podlahou se nachází ostatky, že to není jen ten kostěný oltář, pro který všichni Letařovice znají," řekl. Po dohodě s archeology a památkáři proto spolek projekt upravil a místo táhel řemeslníci postavili masivní opěrnou zeď tak, aby hřbitovní zeď neujížděla dál ze svahu.
Do márnice už by podle Havelky díky vybudování odvodňovacího potrubí neměla téct ani voda při deštích. Po renovaci je také cihlová podlaha v márnici a nové jsou vápenné omítky uvnitř i zvenku budovy. Na jaře příštího roku se budou dělat ještě vápenné nátěry a repase oltářní menzy, což je stůl s kostmi. Původní dřevěný stůl je uhnilý. S přeložením kostí v menze pomohou spolku antropologové. "Po dohodě s obcí se bude opravovat i měděná střecha," dodal Havelka.
Na záchraně kostnice se podílí obec, církev i dobrovolní dárci. Ve sbírce se podařilo zatím vybrat bezmála 300.000 korun, tedy skoro polovina částky potřebné na záchranu márnice s kostnicí.
knt hj