Cenu města Vsetína převzal folklorista, choreograf a tanečník Zdeněk Platzer
Vsetín 10. června (ČTK) - Cenu města Vsetína za loňský rok převzal folklorista, choreograf a tanečník Zdeněk Platzer. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Jana Raszková. Platzer převzal ocenění od starosty Jiřího Čunka (KDU-ČSL) v neděli.
"Z řady jiných měst v poslední době zaznívá stesk nad tím, že folklorní tradice tam vymírají. U nás je tomu naštěstí naopak. Na Vsetíně máme dva vynikající soubory, které tradice uchovávají a předávají je z generace na generaci. A právě z jednoho z nich vzešel Zdeněk Platzer," uvedl Čunek. "Za svůj život dosáhl v oblasti folkloru nejen řady osobních úspěchů, ale několik desetiletí usilovně předával své zkušenosti mladým folkloristům. Významnou měrou tak přispěl k uchování tradic, které nejsou jen o krojích, zpěvu a tanci, ale i o způsobu života a myšlení," uvedl starosta.
Platzer si ocenění velmi váží. "Jsem ale přesvědčen, že by si ho zasloužila i řada dalších mých kolegů, kteří se folkloru také věnují celý život," uvedl Platzer. Na jeho přání doplnilo slavnostní večer vystoupení členů folklorního spolku Jasénka.
Devětaosmdesátiletý Platzer se folkloru věnuje od roku 1952, kdy začal navštěvovat jako tanečník soubor Jasénka, který v letech 1971 až 1980 také vedl. "Je uznávaný nejen jako tanečník, ale i pro choreografickou práci. Své choreografie začal psát pro soubor Malá Jasénka, s níž trvala spolupráce celých 40 let a dala vzniknout desítkám choreografií, které se v souboru, ač v lehce pozměněné formě, tancují dodnes. Choreografie, za něž sklidil také mnoho ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech, tvořil i pro soubory Jasénka, Lipta a Valašský soubor Kašava. Spolupracoval s Horáckým divadlem a ostravským studiem České televize," uvedla mluvčí.
Region prezentoval i jako tradiční řemeslník. "Dle svých návrhů tvořil na zakázku originální valašky či spony k opaskům valašských krojů. V současné době je ve spolupráci s Valašským muzeem v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm členem a lektorem Školy mladých odzemkářů a zasedá také v komisích těchto soutěží," uvedla mluvčí.
Cena města je udělována za významný přínos k rozvoji Vsetína v různých oborech. Dostali ji například lékaři František Božek, Květoslav Kotas a Jaroslav Sankot, fotograf Zdeněk Hartinger, loutkoherci Libuše a Otakar Švecovi, hudebník Jaromír Bazel nebo manželé Rokytovi, pedagožka Jana a hudebník a folklorista Břetislav, který cenu převzal za rok 2000 jako první. Cenu získal také pedagog, malíř a spisovatel Karel Kostka. Loni ji dostala folkloristka Zdeňka Straškrabová.
jmk dr
Všechno, nebo nic; francouzský tisk komentuje rozhodnutí Macrona vyhlásit volby
Paříž 10. června (ČTK) - Francouzská média den po zveřejnění výsledků voleb do Evropského parlamentu hovoří o nevídaném úspěchu mladého volebního lídra nacionalistického Národního sdružení (RN) Jordana Bardelly. Více pozornosti však věnují tomu, co následovalo bezprostředně poté, totiž oznámení prezidenta Emmanuela Macrona o rozpuštění Národního shromáždění a vyhlášení nových parlamentních voleb. Francouzský tisk se v komentářích k Macronovu rozhodnutí předhání v pojmenováních jako "krok do neznáma", "pokerový tah" či "extrémní riziko".
"Kdo může věřit, že Emmanuel Macron ví, co dělá? Francouzská levice si na cestě k těmto nečekaným, ale velmi zásadním volbám musí být vědoma své historické role jako hráze proti fašismu," komentuje vývoj šéfredaktor středolevého deníku La Libération Dov Alfon.
"Volba historii psát, raději než ji trpět," cituje deník Le Parisien ze závěru Macronova projevu a dodává, že prezidentovo rozhodnutí je v historii páté francouzské republiky "extrémně vzácné". Podle deníku Le Monde však nebylo spontánní; na eventualitě vyhlášení nových voleb pracovala v Elysejském paláce skupina méně než deseti lidí, kterou tvořili Macronovi bývalí poradci, ministr vnitra Gérald Darmanin nebo Macronův tajemník Alexis Kohler.
Sám Macron poté klíčovým členům francouzské vlády své rozhodnutí oznámil kolem 19:15, píší média. Zatímco premiér Gabriel Attal jej podpořil a ostatní věděli, že prezidenta nemá smysl přemlouvat, předsedkyně francouzského parlamentu Yaël Braunová-Pivetová nesouhlasila absolutně a Macrona požádala o soukromou schůzku, popisuje deník Le Figaro. Macron ji vyhověl, své rozhodnutí však nezměnil.
"Tahle sázka ve stylu 'všechno, nebo nic' může Francii přinést krajně pravicového premiéra za méně než měsíc," píše Le Monde.
Že vyhlášení nových voleb vnímá jako riziko naznačil ve svém projevu i sám prezident. Rozhodnutí označil za "vážné" a "těžké", ale také za "akt důvěry". "Důvěry ve vás, drazí spoluobčané, a schopnost francouzského lidu udělat pro sebe i budoucí generace správné rozhodnutí," uvedl Macron.
Macronova strana Obnova má nyní podle agentury Reuters 169 mandátů v Národním shromáždění z celkových 577. Národní sdružení Marine Le Penové má méně než polovinu (88), v neděli si však připsalo své doposud největší vítězství ve volbách do Evropského parlamentu, kdy Macronovu centristickou koalici porazilo o více než 15 procentních bodů.
vdv jd