AP: Etiopané si navzdory přírodním katastrofám a konfliktům užívají Vánoce
Addis Abeba 8. ledna (ČTK) - Etiopští pravoslavní křesťané si navzdory přírodním katastrofám a konfliktům užívají Vánoce, píše agentura AP. Tento východoafrický stát, jehož obyvatelé patří k nejstarším křesťanským národům na světě, totiž používá juliánský kalendář, a proto slaví Vánoce až tento týden. Oslavám dominují lovy zvířat a rodinné večeře o půlnoci, jimiž zakončují půst.
Křesťanské oslavy Vánoc se v Etiopii nazývají lidet. Trvají tři dny, přičemž hlavním dnem je 7. leden, kdy slavnosti vrcholí. Díky tomu se do země vydají tisíce turistů, píše server Africanews.
Letos se během svátků modlí Etiopané také za mír v jejich zemi, uvádí AP. Patriarcha etiopské pravoslavné církve Abune Mathias vyzval ve svém vánočním projevu k usmíření ve státě, který se už několik let potýká s dlouhodobými boji mezi místními etniky. V některých částech země čelili obyvatelé i přírodním katastrofám, například sesuvu půdy. Minulý měsíc také zaznamenali ve vzdálených státech Afarsku, Amharsku a Oromii zemětřesení, které vyhnalo z domovů tisíce lidí. Kvůli opakujícím se konfliktům v Amharsku, Oromii a dalších částech země navíc přestalo do školy chodit devět milionů dětí, uvádí Dětský fond OSN (UNICEF).
Almaz Zewdieová, která přišla společně s tisíci dalšími lidmi oslavit pravoslavné Vánoce do kostela Medhanjalem v Addis Abebě, si mír přeje také, svěřila se agentuře AP. Na sobě měla tradiční bílý oděv, který je určen k oslavě narození Ježíše Krista a ukončení 43 dní trvajícího půstu. "Ztratila jsem přátele a živobytí," řekla Zewdieová, obchodnice z turistického města Gondar v Amharsku, kde armáda válčí s místními povstalci.
Oslavy Vánoc jsou více než radovánky a hodování, řekl AP kněz Isaias Sejum. "Je to čas, kdy sdílíme jídlo s těmi, kteří jsou v nouzi, a pomáháme těm, již jsou zasaženi ozbrojenými konflikty," dodal.
bat nim
Před konfliktem na východě Konga uteklo za tři dny přes 100.000 lidí, uvádí OSN
Kinshasa 8. ledna (ČTK) - Konflikt na východě Konga vyhnal z domovů za tři dny více než 100.000 lidí, uvedl dnes Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA). V provincii Severní Kivu proti sobě válčí armáda s povstaleckou skupinou M23, kterou podporuje sousední Rwanda. Tuto část Konga sužuje násilí už téměř 30 let kvůli bohatým zdrojům zlata, diamantů a nerostů.
"Od prvního do třetího ledna 2025 intenzivní střety mezi konžskou armádou a ozbrojenou skupinou ve střední části oblasti Masisi v provincii Severní Kivu vyhnaly podle místních zdrojů z domovů okolo 102.000 lidí," uvádí OCHA.
Povstalecká skupina M23 ovládla minulou sobotu Masisi, kde žije kolem 40.000 obyvatel, a od té doby se jí daří upevňovat v oblasti svůj vliv. Přesto se kvůli relativnímu klidu, který panoval v neděli, rozhodly některé rodiny vrátit. To však podle OCHA může situaci v Masisi akorát zkomplikovat. "Humanitární pracovníci se snaží předejít tomu, aby příval navrátivších lidí zhoršil katastrofální situaci v Masisi, kde k 30. listopadu 2024 bylo 600.000 lidí vysídleno," uvedl OCHA.
Od minulého pátku přijala nezisková organizace Lékaři bez hranic (MSF) a konžské ministerstvo zdravotnictví ve zdravotních centrech v Masisi a Nyabiondu 75 zraněných, uvedl v tiskové zprávě MSF Stephane Goetghebuer, který vede misi organizace v Severním Kivu.
"Kromě péče nabízejí tato zařízení i přístřešek pro stovky civilistů, kteří se sem přišli schovat," uvedl dále Goetghebuer.
Provincie Severní Kivu na východě Konga je od konce roku 2021 dějištěm konfliktu, v němž proti sobě stojí ozbrojené milice M23, které podporuje rwandská armáda, a ozbrojené složky vlády. Minulý měsíc se měl konat summit v angolském hlavním městě Luandě, kde se měli setkat konžský prezident Félix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame. Obě strany se ale nemohly shodnout na znění smlouvy, která by zajistila mír v sužované oblasti, a ze summitu proto sešlo, píše agentura AFP.
bat nim