Austrálie představila novou migrační strategii, chce snížit počet příchozích
Canberra 11. prosince (ČTK) - Australská vláda dnes představila svou novou migrační strategii, jejímž prostřednictvím hodlá snížit počet lidí, kteří přichází do země. Píší to agentury. V uplynulém roce podle dostupných podle odhadů v zemi přibylo asi 510.000 lidí a údaj se výrazně navýšil po konci omezení zavedených kvůli pandemii nemoci covid-19. Vládní plán počítá se zpřísněním podmínek pro získání povolení k dočasnému pobytu pro studenty či méně kvalifikované pracující.
Australská vláda tvrdí, že chce opravit "porouchaný" australský migrační systém. "Naše strategie vrátí migrační údaje do normálu," uvedla ministryně vnitra Clare O´Neilová. Labouristický premiér Anthony Albanese slíbil, že migrace se dostane na "udržitelnou úroveň".
Podle odhadů se v uplynulém administrativním roce do Austrálie přistěhovalo o 510.000 lidí více, než se odstěhovalo. To představuje výrazný nárůst, který někteří odborníci vysvětlují mimo jiné pandemií covidu-19, během které Austrálie, která má 25,7 milionu obyvatel, v podstatě zakázala přeshraniční pohyb.
Vláda slibuje, že nová pravidla výrazně sníží čisté migrační saldo. Zaměřit se chce především na mezinárodní studenty, kteří podle O´Neilové podstatnou mírou přispěli k nárůstů počtu přistěhovalců. Vláda proto rozhodla, že jazykové podmínky pro získání prvního studentského víza budou tvrdší a kontroly při prodlužování víz pak přísnější. Vláda však chce také otevřít nový program, který by naopak nalákal do země vysoce specializované pracovníky s vysokým příjmem.
Podle odhadů vlády díky strategii migrační saldo klesne na 375.000 lidí v příštím roce a na 250.000 lidí v roce 2025. Bez zásahů by pokles byl podle kabinetu výrazně pozvolnější.
Vláda uznává, že australské firmy pracovníky ze zahraničí potřebují a že zahraniční zaměstnanci přispívají k budování prosperity. Část Australanů si však myslí, že rostoucí počty přistěhovalců přispívají k růstu cen nemovitostí a nájmů, píše agentura AFP.
Australská veřejná poradenská agentura Infrastructure Australia dnes varovala, že v Austrálii chybí pracovníci pro dosažení cílů, které si země stanovila v budování nové infrastruktury a nových domů. To podle agentury může vést mimo jiné k plýtvání veřejných prostředků a růstu cen na trhu, píše server ABC.
jkh jd
Niger, Mali a Burkina Faso usilují o založení politické a měnové aliance
Niamey 11. prosince (ČTK) - Niger, Mali a Burkina Faso usilují o založení vlastní politické a měnové aliance. S odvoláním na prohlášení vůdce nigerské vojenské junty o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž by tento krok značil další jasný odklon těchto zemí od zavedeného regionálního bloku západoafrických států.
Generál Abdourahamane Tiani, šéf nigerské vládnoucí junty, v televizním vystoupení v neděli večer nespecifikoval časový harmonogram ani jiné podrobnosti tohoto projektu. Uvedl pouze, že to byl jeden z hlavních důvodů jeho nedávné návštěvy obou sousedních zemí.
"Vedle oblasti bezpečnosti se naše spojenectví musí rozvíjet i v oblasti politické a měnové," řekl Tiani v rozhovoru pro nigerskou televizní stanici RTS.
V Nigeru, Mali i Burkina Fasu se od roku 2020 postupně chopily moci po státních převratech vojenské junty, které se tak dostaly do konfliktu se zbývajícími zeměmi Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). To je hlavním politickým a ekonomickým blokem v regionu, který na tamní vojenské vlády naléhá, aby se vrátily na cestu k demokracii.
Odchod z osmičlenné Západoafrické hospodářské a měnové unie (UEMOA) a přijetí nové měny by podle Reuters vedly k dalšímu prohloubení izolace těchto tří států, které svůj nový svaz pojmenovaly Aliance států Sahelu (AES). Osm zemí unie UEMOA v současnosti používá západoafrický frank, který je pevně navázán na euro a jejž kritici označují za relikt francouzské koloniální nadvlády.
O své vizi užších vztahů s Mali a Nigerem v neděli večer hovořil také vojenský vůdce Burkina Fasa Ibrahim Traoré, píše Reuters. "Aliance států Sahelu... je a priori obrannou aliancí, která se však bude rozvíjet směrem k hospodářskému spojenectví a mnohému dalšímu," prohlásil Traoré.
Ministři financí těchto tří států v listopadu vydali společné prohlášení, v němž doporučili zřízení expertního výboru, který by se zabýval otázkou hospodářské a měnové unie. Mimo jiné doporučili vytvoření společného stabilizačního fondu a investiční banky.
sch jd