The Guardian: Malému primátu tamarínu pestrému hrozí v Brazílii vyhynutí
Manaus (Brazílie) 3. ledna (ČTK) - Přežití malého primáta tamarína pestrého závisí na městském plánování v Manausu, které je hlavním městem brazilského státu Amazonas, píše server The Guardian. Pokud město nechce dopustit vyhynutí této černo-bílé opice, jež žije pouze v okolí města, musí do nových plánu zařadit více zeleně. Rozšířil by se tím životní prostor tohoto drobného savce a z více stromů a parků by těžili i obyvatelé města, tvrdí ochránci přírody. Situace je přitom kritická - očekává se, že se populace tamarína pestrého v následujících 20 letech zmenší o 80 procent.
Tamarín pestrý ve skutečnosti barvami moc nehýří, jeho tělo je černobílé. Černá je celá jeho hlava a zbytek těla pokrývají bílé dlouhé chlupy. Dorůstá velikosti veverky. Dnes jejich populace čítá 22.000 jedinců, píše The Guardian. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) zařadil tohoto chlupatého primáta do kategorie kriticky ohrožených zvířat, což je poslední stupeň před vyhynutím druhu, informuje dále The Guardian.
Tamaríni hynou kvůli rychlému a nekontrolovanému rozrůstání Manausu, který je s více než 2,2 milionu obyvatel nejhustěji osídleným městem v brazilském pralese. Od roku 1985 se metropole zvětšila o 60 procent. Okolní pole a rozšiřující se infrastruktura zvířatům berou životní prostor; největší hrozbu pro ně však představují auta na silnici.
Brazilská vláda v minulosti přišla s několika projekty, které se snažily černohlavé tamaríny ochránit, ale nepřinesly kýžené výsledky. Ochránci přírody proto navrhují daleko odvážnější plán, který cílí i na celkovou ochranu amazonského pralesa. Město by podle nich mělo začít sázet více stromů, chránit a udržovat místa se zelení a vytvářet nové takové prostory. Neprospěje to jenom malým primátům, ale i obyvatelům metropole.
"Ze zelenějšího a příjemnějšího města, kde se lidé mohou sblížit s přírodou, budou mít prospěch zvláště děti a senioři," řekl serveru Diogo Lagroteria, který předsedá vládní agentuře na ochranu biodiverzity ICMBio.
bat nim
TV Noe odvysílá publicistický seriál o ekonomice církve
Praha 2. ledna (ČTK) - Televize Noe v příštím týdnu odvysílá vlastní publicistický seriál Ekonomika církve. Zaměří se na hospodaření pražského arcibiskupství v posledních 12 letech, tedy od platnosti zákona o církevních restitucích z 1. ledna 2013. O novém seriálu informovalo pražské arcibiskupství a také televize na svých webech.
Natočeny byly tři díly, čtvrtým bude podle arcibiskupství diskuse odborníků. Jednotlivé díly TV Noe odvysílá v pondělí 6. ledna ve 21:00, v úterý 7. ledna ve 21:20 a v pátek 10. ledna v 08:20.
První díl nese podtitul Byznys ve jménu božím aneb proč církev podniká. "V dílu chceme ukázat, že církev neexistuje pro podnikání, ale funkční podnikání je potřebným předpokladem toho, aby byl naplněn účel existence církve," uvedla TV Noe v anotaci k programu. Druhý díl se má věnovat investicím do budoucnosti, třetí darům a donátorům.
Arcibiskupství pražské začalo před několika lety investovat do bytů a snaží se zbavovat majetku, který považuje za zbytný. Některá rozhodnutí, jako například snaha prodat Jindřišskou věž, vzbudila rozruch. Pro věž i pro dalších šest nemovitostí arcibiskupství kupce stále hledá, plyne ze seznamu majetku nabízeného k prodeji.
Představitelé katolické církve opakují, že musejí vhodnými investicemi a snižováním nákladů zajistit zdroje pro dobu, v níž církev přestane dostávat příspěvek od státu.
Poslední příspěvek na svou hlavní činnost dostane církev od státu podle zákona v roce 2029. Až do roku 2042 budou církvi plynout splátky finančních náhrad za majetek, který jí v restitucích nebyl vydán.
Podle poslední výroční zprávy dostalo pražské arcibiskupství za rok 2023 z obou příspěvků od státu dohromady 270,1 milionu korun. Na mzdách arcibiskupství podle výroční zprávy v roce 2023 vydalo 291 milionů korun.
"Hlavní činnost je a bude vždy ztrátová, neboť kromě mezd do ní patří i opravy kostelů. Jejími zdroji jsou pouze sbírky, dary věřících a granty na opravu památek. Na pokrytí výdajů hlavní činnosti slouží finance vydělané v hospodářské činnosti," stojí ve výroční zprávě.
Pro vlastní podnikání arcibiskupství založilo dvě soukromé firmy jako servisní organizace, a to XPlace Services, která se stará o nájemní byty, jež církev získala, a AP lesnická, která se věnuje lesní prvovýrobě. Mimo ně s majetky hospodaří Nadace Arietinum založená v roce 2020 kardinálem Dominikem Dukou, a také Nadace sv. Ludmily, jejímž cílem je postavit v Klecanech u Prahy základní školu pro děti s vážnou poruchou řeči.
ani snm