Čínský prominentní bankéř, kterého pokládali za zmizelého, spolupracuje s úřady
Peking 27. února (ČTK) - Jeden z předních čínských bankéřů, miliardář Pao Fan, kterého pokládali za zmizelého, spolupracuje při vyšetřování s úřady. Uvedla to jeho domovská banka China Renaissance, která zmizení svého předsedy a výkonného ředitele ohlásila před dvěma týdny. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Pao se řadí k významným zprostředkovatelům obchodů v Číně, mezi jeho klienty patří mimo jiné alternativní taxislužba Didi či firma na rozvážku jídla Meituan. Po jeho zmizení akcie banky klesly, dnes zpevňují. Domnělé zmizení bankéře obnovilo obavy ohledně možného dalšího pronásledování vlivných osobností v oblasti finančnictví a moderních technologií čínskými úřady.
"Představenstvo se dozvědělo, že Pao v současné době spolupracuje při vyšetřování, které vedou některé úřady v Čínské lidové republice," uvedla banka ve zprávě pro hongkongskou akciovou burzu. "Společnost bude řádně spolupracovat a pomáhat s jakýmkoli zákonným požadavkem příslušných orgánů," dodala. Bylo to poprvé, co o spolupráci informovala. Neuvedla přitom, kde se Pao zdržuje ani žádné další podrobnosti o vyšetřování.
BBC v souvislosti s touto kauzou připomíná regulační zásahy čínských úřadů proti technologickým firmám a také protikorupční kampaň prezidenta Si Ťin-pchinga. Koncem roku 2020 zmizel na tři měsíce z očí veřejnosti také zakladatel společnosti Alibaba Jack Ma, který se předtím kriticky vyjádřil k regulaci.
V roce 2015 na několik dní zmizel šéf předního čínského investičního konglomerátu Fosun International Kuo Kuang-čchang, známý jako "čínský Warren Buffett". Spekulovalo se, že zmizení souvisí s bojem Pekingu proti korupci. Firma později uvedla, že Kuo pomáhal úřadům při vyšetřování, které se týkalo spíše jeho osobních než podnikových záležitostí.
Pao je považován za klíčovou figuru v odvětví čínských technologických firem. Uskutečnil mnoho obchodů, které zformovaly tamní spotřebitelskou ekonomiku na internetu. Společnost China Renaissance založil v roce 2005 po své kariéře v bankách Morgan Stanley a Credit Suisse. V roce 2018 Pao napsal, že jeho společnost měla co do činění se 70 procenty internetových společností známých čínské veřejnosti.
lsk spr
Českolipské muzeum se po dvou měsících otevře se třemi novými výstavami
Česká Lípa 25. února (ČTK) - Se třemi novými tematickými výstavami se po dvouměsíční přestávce otevře ve středu 1. března Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si opravené stálé expozice s tisíci exponáty z přírodovědných, historických a etnografických sbírek, řekla ČTK mluvčí muzea Lenka Mrázová. Muzeum se na začátku roku zavírá pravidelně, naposledy se tam mohli návštěvníci podívat loni před silvestrem.
"Na základě statistických dat se nám měsíce leden a únor dlouhodobě ukazují jako návštěvnicky nejslabší, a proto je toto období k uzavření expozic a výstav tím nejvhodnějším. Získáváme tak nejen prostor a čas k realizaci řady nových nápadů a zajímavých změn v expozicích, ale zároveň během tohoto času ušetříme i nemalé finanční prostředky na provozu, které pak můžeme investovat do zlepšení podmínek a služeb," doplnil ředitel muzea Zdeněk Vitáček.
Novinkou letošní sezony je samostatné vstupné do galerie, které umožní návštěvníkům vybrat si mezi prohlídkou celého muzea nebo zamířit pouze na krátkodobé výstavy do galerie. "Tímto krokem se snažíme usnadnit návštěvu galerijních prostor. Naším cílem je, aby se muzeum i galerie staly součástí kulturního života místních obyvatel, aby si lidé zvykli chodit na výstavy častěji, aniž by museli procházet celé muzeum, jehož expozice třeba znají," vysvětlil důvody novinky Vitáček. Vstupné do galerie je 40 Kč, zlevněné přijde na polovic.
Od března budou mít návštěvníci možnost navštívit v galerii tři krátkodobé výstavy. Bývalý refektář - Galerie Jídelna bude dva měsíce hostit výstavu věnovanou Krvavému románu Josefa Váchala. Galerie Chodba nabídne práce českolipského fotografa Štěpána Kňákala, který se věnuje především fotografii analogové, a to jak jejímu klasickému zpracování, tak digitální postprodukci. Maštálkova síň představí Druhohory Českolipska a Podještědska, muzeum tam vystaví zkameněliny nalezené za posledních deset let při paleontologických průzkumech.
Českolipské muzeum sídlí v augustiniánském klášteře, který založil roku 1627 Albrecht z Valdštejna. Areál se postupně rozrostl o další objekty a svou definitivní podobu získal ve druhé polovině 18. století. Muzeum dnes patří k významným architektonickým památkám Českolipska, kromě hlavní budovy mu patří také Památník K. H. Máchy v Doksech, Vísecká rychta v Kravařích, Bredovský zámeček v Jablonném v Podještědí a také archeologické muzeum v bývalé českolipské šatlavě.
ivc kš