Na britského ministra financí se snesla kritika kvůli manželce a jejím daním
Londýn 8. dubna (ČTK) - Aféra kolem britského ministra financí Rishiho Sunaka, který čelil ostré kritice kvůli manželce, jenž neplatí v Británii daně, dnes skončila ústupkem jeho ženy, multimilionářky Akshaty Murthyové. Ta oznámila, že i za své příjmy ze zahraničí bude platit daně ve Spojeném království, uvedla agentura Reuters. Opozice obvinila Sunaka z pokrytectví kvůli tomu, že zvyšuje daně britským poplatníkům a jeho žena zároveň využívá možnosti daně v Británii neplatit.
Murthyová je dcerou indického byznysmena a zakladatele technologické společnosti Infosys. Až do nynějška využívala možnosti, že lidé s trvalým pobytem mimo Británii mohou své příjmy danit jinde. Jde přitom o podstatné částky, protože jen z dividend za zhruba jednoprocentní podíl ve společnosti Infosys získala ve finančním roce 2020 až 2021 10,6 milionu liber (311 milionů Kč). Vlastní také další firmy a živí se i jako módní návrhářka.
"Očerňovat moji ženu jen kvůli tomu, aby se mi dostali na kobylku, je hrozné," komentoval kritiku Sunak. "Každou penci, kterou vydělá ve Spojeném království, tu také samozřejmě daní. A za každou penci, kterou vydělá v zahraničí, například v Indii, platí daně v plné výši tam," dodal.
Podle opozičních labouristů je ale ke kritice důvod. "Máme tady někoho, kdo tu žije osm let, vychovává tady děti... aspiruje na to být manželkou premiéra, a přesto tvrdí, že tu nemá trvalý pobyt," řekla stanici BBC mluvčí Labouristické strany pro právní otázky Emily Thornberryová s narážkou na to, že o Sunakovi se často mluví jako o možném nástupci současného ministerského předsedy Borise Johnsona.
"Chápu a oceňuji britský smysl pro poctivost a nechci, aby můj daňový status mého manžela odváděl od práce," uvedla dnes Murthyová.
Agentura Reuters připomněla, že kauza v britských médiích přitahovala pozornost i vzhledem k tomu, že Britové nyní čelí největšímu poklesu životní úrovně od 50. let minulého století a že Sunak zvýšil daňové zatížení kvůli zotavení po pandemii covidu-19.
lep jd
Na zámku Kynžvart zrestaurovali unikátní středověký kodex ze 13. století
Kynžvart (Chebsko) 8. dubna (ČTK) - Na zámku Kynžvart na Chebsku zrestaurovali unikátní středověký kodex ze 13. století. Rukopis na pergamenu, který je součástí rozsáhlé knižní sbírky zámku, byl v havarijním stavu a nebylo možné jej ani digitalizovat. Obnovit se ho podařilo díky soukromým dárcům. Zrestaurovaný kodex bude vystaven v knihovně kancléře Metternicha pouze při vybraných příležitostech, řekl dnes novinářům kastelán Ondřej Cink.
Kodex z pergamenu z ovčí či kozí kůže se skládá ze čtyř částí, sedmi kapitol a je napsán v latině třemi písaři. Podle kurátorky zámku Petry Jadlovské šlo o univerzitní učebnici. Sbírka se věnuje logice, fyzice, básnictví, církevnímu právu a církevní praxi. Nejcennějším dílem svazku je třetí část rukopisu, ve které je výtah ze slavného Graciánova kodexu, jenž patří k zakladatelským dílům právní vědy. Rukopis je datován do první poloviny 13. století, přičemž není vyloučena datace před koncem 12. století, uvedla kurátorka.
Sbírka byla ve velmi špatném stavu. Utrpěla vážné poškození vlivem tepla, měla rozvolněnou vazbu i vypadané listy. Nutné ale bylo nejprve získat peníze na její restaurování. Na nákladech se nakonec podíleli tři donátoři, mimo jiné zahraniční nadace na podporu českého kulturního dědictví, a přispěl i stát. Náklady na restaurování vyšly na 180.000 korun. Práce trvaly dva roky.
Restaurovaný kodex bude vystaven v kancléřové knihovně, která je součástí základního okruhu Muzeum a kabinet kuriozit. Poprvé ho návštěvníci uvidí o Velikonočních svátcích.
Zámek Kynžvart se svými 245 hektary patří mezi největší areály v České republice. Velmi cenné jsou dochované sbírky po šlechtických majitelích, mezi nejznámější patří kníže Klement Mettternich. Kancléř na zámku založil jedno z prvních muzeí v Evropě. Významná je v evropském kontextu kynžvartská knihovna se sbírkou rukopisů, nejstarší dílo je z osmého století. Součástí sbírek je i národní kulturní památka Kynžvartská daguerrotypie, která je zapsaná i na prestižní seznam dokumentů UNESCO Paměť světa.
Vedení zámku plánuje obnovu i dalších děl rozsáhlé sbírky. "Problém je objem, knížek tu máme okolo 50.000 kusů. Podobný zásah by vyžadovalo nejméně deset procent, tak jsme na velké sumě. Takže se snažíme vybírat podle významů nebo podle vztahu k majiteli Metternichovi," řekla Jadlovská.
bah kš