Agentura Fitch potvrdila rating Slovenska na stupni A, výhled zůstal negativní
Bratislava 14. července (zpravodaj ČTK) - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska na stupni A s negativním výhledem. ČTK o tom dnes informovalo slovenské ministerstvo financí. Negativní výhled znamená, že agentura by později mohla rating snížit.
Ponechání negativního výhledu je výsledkem nejistoty zejména ohledně konsolidace státních financí po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a dopadů války na Ukrajině. Ke změně výhledu na stabilní by agentura mohla přistoupit, pokud země sníží svůj veřejný dluh.
Naopak zhoršení ratingu může podle slovenského ministerstva financí nastat v případě nedostatečného ozdravení veřejných financí, což by vedlo ke zvyšovaní zadlužení veřejného sektoru. Stabilizace podílu veřejného dluhu na úrovni 58 procent výkonu slovenské ekonomiky v roce 2025 si vyžádá schválení opatření v zájmu poklesu rozpočtového deficitu na 3,6 procenta z více než šesti procent hrubého domácího produktu (HDP) očekávaných letos.
Nynější slovenský premiér Ľudovít Ódor i ministr financí Michal Horváth v květnu po jmenování úřednické vlády uvedli, že Slovensko bude muset přijmout opatření na ozdravení státních financí, protože pokračovat v hospodaření s vysokým deficitem si země nemůže dovolit.
Ministerstvo financí připravuje seznam možných opatření pro příští kabinet, který vzejde ze zářijových voleb. Šéf nejpopulárnější strany Směr-sociální demokracie Robert Fico tento týden odmítl návrhy, které by vedly ke snižování sociálního standardu obyvatel.
Česká vláda už připravila konsolidační balíček, Sněmovna o něm v tomto týdnu začala jednat. Česká republika má od agentury Fitch vyšší rating než Slovensko. Letos v březnu agentura potvrdila Česku hodnocení úvěrové spolehlivosti na stupni AA-, výhled ale zůstal negativní.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, kterým ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.
Adrian Bobok spr
Galerie Hollar představuje známkovou tvorbu svých členů
Praha 12. července (ČTK) - V Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze dnes začala výstava, která představuje známkovou tvorbu členů sdružení grafiků. Kurátor výstavy Pavel Sivko, který své práce na výstavě také prezentuje, uvedl, že mezi prvními tvůrci známek jsou právě členové Hollaru s jeho více než stoletou tradicí. Výstava, jejímž cílem je zmapovat podíl současných členů sdružení na tvorbě známek, potrvá do 6. srpna.
Mezi prvními tvůrci známek jsou členové spolku Hollar, ať už to byl Max Švabinský, V. H. Brunner, později Karel Svolinský, Jaroslav Šváb, Bedřich Housa a dále Josef Liesler, Jiří Švengsbír, Václav Sivko, Vladimír Lukavský, Ivan Strnad, Josef Herčík, Rostislav Vaněk, Oldřich Kulhánek nebo Vladimír Suchánek.
"Každý z vystavujících si již vytvořil svébytný rukopis, jehož autorství je natolik výrazné, že podle známek lze rozpoznat i autora – jako například výrazné kresby portrétů od Evy Haškové nebo malebně zpracované krajiny či hrady a zámky Adolfa Absolona," uvedl kurátor. Známky Martina Srba podle něj ukazují mistrovství autora v ryteckém přepisu historických grafik do formátu známky, u Milana Bauera diváci najdou detailně provedené technické kresby starých strojů a výrazný je podle kurátora také autorský rukopis poetických kreseb Anny Khunové.
Málokdo bude asi váhat u snadno rozpoznatelné originální kresby Jiřího Slívy, která má mnoho obdivovatelů zejména díky svému humoru. Jako hosté se výstavy účastní již známí autoři současných známek Libuše a Jaromír Knotkovi, jejichž známkové aršíky, ať už s motivy flóry či fauny, jsou malými grafickými díly – a proto jsou velmi vyhledávané nejen mezi sběrateli známek.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v roce 1917, jeho programem byla od začátku technická dokonalost grafické práce a navázání na tradice 19. století. K jeho zakládajícím členům patřili František Bílek, František Kysela či Jan Konůpek. Od roku 1956 fungovalo jako skupina Hollar při Svazu českých výtvarných umělců, byla orientována na průbojnější a experimentální směry a propagaci české grafické tvorby v zahraničí. Spolek nedobrovolně přerušil činnost roku 1972 v období normalizace. Po roce 1989 byl spolek obnoven a později získal zpět galerii na Smetanově nábřeží.
hrm mha