Chilská vláda odmítl vznik nového dolu na meď u rezervace vzácných tučňáků
Santiago de Chile 18. ledna (ČTK) - Výbor chilské vlády dnes odmítl povolit vznik nového rozsáhlého dolu na železo a měď, který se měl nacházet u rezervace hostící vzácné tučňáky Humboldtovy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti vzniku dolu byli ekologové, kteří se obávali nenapravitelných škod na životním prostředí. Společnost Andes Iron, která chtěla nový důl vybudovat, uvedla, že se proti rozhodnutí vlády odvolá.
Projekt v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (56 miliard korun) měl vzniknout na severu Chile, nedaleko národní rezervace tučňáků Humboldtových, kde žije početná kolonie těchto nelétavých ptáků. Vedle samotného povrchového dolu měla podle projektu v oblasti vzniknout zařízení na zpracování rudy a přístav pro přepravu.
Podle ministryně životního prostředí Maisy Rojasové vládní komise vzala v potaz všechny okolnosti, které bylo nutné prozkoumat. "Přístav byl (v projektu) umístěn v místě, které má naprosto jedinečnou ekologickou hodnotu," uvedla ministryně a dodala, že pro rozhodnutí orgánu existovaly silné důvody.
Rozhodnutí vlády odmítla společnost Andes Iron, která projekt nového dolu připravila. Podle ní splňoval všechny vládní požadavky. Proti rozhodnutí se odvolá k soudu.
Vznik nového dolu a dalších zařízeních kritizovaly ekologické organizace, které zaslaly otevřený dopis chilskému prezidentovi Gabrielu Boricovi. Podle nich je zamýšlený důl Dominga "neslučitelný se životním prostředím a s udržitelnými pracovními místy, která v oblasti již existují". Samotný Boric vznik dolu rovněž odmítal.
Projekt podporovali někteří místní obyvatelé, kteří v něm viděli příležitost, jak zlepšit hospodářské podmínky v oblasti, jež patří k nejchudším v Chile. Pravicový senátor Matías Walker vyzval levicovou vládu, aby oblasti za "obrovskou ztrátu" poskytla kompenzace.
Dolem Dominga se chilské úřady zabývají od roku 2017. Tehdy vláda vedená prezidentkou Michelle Bacheletovou vznik dolu rovněž odmítla, firma ale uspěla s odvoláním u soudu. Ten nařídil kabinetu se projektem znovu zabývat a rozhodnutí podpořit silnějšími argumenty.
Podle agentury Reuters se důl Dominga stal symbolem obtíží, kterým v Chile při vydávání povolení čelí větší důlní projekty. Podnikatelé a konzervativní politici se domnívají, že za to může příliš velká role, kterou v řízení hrají politici. Ministr hospodářství Nicolás Grau dnes řekl, že se neobává negativních dopadů rozhodnutí na zahraniční investice v zemi, která patří k předním světovým producentům mědi.
jkh mka
Turnovské muzeum vystaví sbírkové předměty restaurované z evropské dotace
Turnov (Semilsko) 18. ledna (ČTK) - Turnovské muzeum se pochlubí exponáty, které mají za sebou renovaci díky sedmimilionovému evropskému dotačnímu projektu. Muzeum je ukáže na připravované dvouměsíční výstavě nazvané Víc než make-up. ČTK o tom dnes informoval kurátor David Marek.
Turnovské muzeum nechalo v předchozích několika letech renovovat exponáty ze čtyř svých podsbírek - historické, etnologické, výtvarného umění a Scheybalovy sbírky. Šlo například o cenné pojizerské betlémy včetně výjimečného třímetrového malovaného betlému z 19. století se 150 figurami od turnovského malíře Michala Bělohlávka. Po renovaci je také několik tisíc historicky hodnotných kramářských tisků sesbíraných J. V. Scheybalem nebo desítky skleněných negativů z produkce místních fotoateliérů. "Byly v podstatě nečitelné, ale restaurátorka v posledních dvou letech byla schopná z nich dostat ten obraz a obnovit je tak, že konečně víme, co se na těch negativech nachází," řekl Marek.
Po renovaci je také první opona turnovského divadla z 19. století. Má na délku přes 7,5 metru a na výšku skoro pět metrů. Ta ale na turnovské výstavě nebude, je dočasně zapůjčená jako kulisa jedné výstavy do Oblastní galerie Liberec. Odborníci renovovali také barokní lunety od malíře Jana Jiřího Hertla, vytvořil je před třemi stoletími pro turnovský františkánský klášter. I tyto obrazy už mohli vidět návštěvníci liberecké galerie. Půlkruhová plátna ze života sv. Františka tam byla vystavená loni v létě pod názvem Krajiny zázraků, v turnovském muzeu budou na výstavě kvůli jejich velikosti prezentovaná jen některá.
Peníze z evropského projektu použilo turnovské muzeum nejen na restaurování sbírkových předmětů, ale také na modernizaci depozitářů. "Sbírkové předměty byly zajištěny proti krádeži či požáru a také byly vytvořeny potřebné podmínky pro jejich uložení z hlediska teploty, vlhkosti a světla. Současně byla pořízena i technika na digitalizaci," dodal Marek.
knt hj