Ant Group dostala v Číně pokutu, jednu z největších pro interentovou firmu
Peking 7. července (ČTK) - Čínské úřady vyměřily finančně technologické společnosti Ant Group sankci 7,12 miliardy jüanů (21,5 miliardy Kč) za porušování zákonů týkajících se ochrany spotřebitelů a řízení firmy. Oznámila to dnes čínská centrální banka. Pokuta, která je jednou z největších pro internetovou firmu v Číně, ukončuje roky trvající regulační kontrolu společnosti Ant, uvedla agentura Reuters.
Pokuta by mohla pomoci firmě připravit půdu pro získání licence na fungování jako finanční holding a na oživení plánu vstoupit na akciovou burzu. Tento plán musela firma zrušit koncem roku 2020.
Pro širší technologický sektor je pokuta důležitým krokem k ukončení tvrdého zásahu proti soukromým podnikům, který začal zrušením primární nabídky akcií Ant a následně snížil tržní hodnotu několika společností o miliardy.
Firmu Ant Group založil miliardář Jack Ma, který je rovněž zakladatelem internetového obchodu Alibaba. Firma se mimo jiné zabývá zpracováním plateb, poskytováním spotřebitelských úvěrů a distribucí pojistných produktů. Před primární nabídkou akcií někteří investoři ohodnocovali firmu na více než 300 miliard USD (6,6 bilionu Kč). Od dubna 2021 však společnost Ant prochází rozsáhlou restrukturalizací svého podnikání, která zahrnuje přeměnu na finanční holding. Na firmu by se tak měly vztahovat podobná pravidla a kapitálové požadavky jako na banky.
Pokuta pro Ant Group je nejvyšší uloženou sankcí čínské internetové společnosti od loňského července, kdy úřad pro regulaci kybernetické bezpečnosti vyměřil pokutu více než osm miliard jüanů firmě Didi Global. Společnost Alibaba dostala v roce 2021 rekordní pokutu 18 miliard jüanů za porušení antimonopolních pravidel.
Pokuta pro firmu Ant přichází v době, kdy se čínské úřady snaží posílit důvěru v soukromý sektor, vzhledem k tomu, že se ekonomice nedaří plně se zotavit po zrušení protipandemických omezení. Následuje také po návratu Jacka Ma do Číny začátkem letošního roku, předtím strávil mnoho měsíců v zahraničí.
Jack Ma se na konci roku 2020 stáhl z veřejného prostoru, když pronesl projev kritizující čínský regulační systém. Projev byl obecně považován za spouštěč zásahu proti tomuto odvětví. Ma dříve vlastnil ve firmě Ant více než 50 procent hlasovacích práv, ale v lednu uvedl, že se v rámci reorganizace vzdá kontroly nad společností.
irl spr
V Betlémské kapli připomněli Husův odkaz, na bohoslužbě zmínili Ukrajinu a klima
Praha 6. července (ČTK) - Věřící dnes v pražské Betlémské kapli připomněli odkaz církevního reformátora Jana Husa, který tam počátkem 15. století kázal. Současnost může podle představitelů Církve československé husitské inspirovat Hus svým neochvějným bojem za pravdu. Na tradiční bohoslužbě, kterou vedl patriarcha církve Tomáš Butta s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou, zmínili také válku na Ukrajině, ekonomickou krizi a inflaci nebo klimatickou změnu. Výročí 608 let od Husova upálení si dnes lidé připomněli také v Husinci, kde se reformátor narodil.
"Chtěl, aby církev jeho doby byla chudší, pravdivější a méně strojená," popsal Husovo učení brněnský biskup církve Juraj Dovala. Připomněl, že nikdo nemá právo člověku za jeho názor sáhnout na život. "Pokud nejsme schopni argumentace, tak jako zbabělci sáhneme po té nejhrubší formě, prostě ho navždy umlčíme," dodal.
Připomněl i další osobnosti, které za své názory umíraly, jako řecký filozof Sokrates, indický duchovní a politický vůdce Mahátma Gándhí nebo politička Milada Horáková, kterou v 50. letech popravili komunisté. "Zemřeli kvůli tomu, že říkali něco, co se mocným tohoto světa nelíbilo," řekl Dovala.
Během obřadu promluvili také zástupci dalších církví a státu. Podle místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) patřil Hus k nejpodivuhodnějším postavám českých dějin. Také ona připomněla jeho odhodlání stát za pravdou a být neochvějný tváří v tvář agresi. "Lež je neochota poslouchat jiné názory, neochota diskutovat. Lež je připravenost potírat jiné názory," řekla.
Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen. Jeho smrt vedla v českých zemích k zásadní vzpouře, husitským válkám v letech 1419 až 1434.
V období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. Jeho odkaz stál v roce 1918 také u základů samostatného Československa. Komunisté zase v Husovi hledali sociálního revolucionáře, evangelíci v něm nacházeli kořeny české reformace, pro katolíky zůstával dlouho kacířem, v roce 1999 řekl papež Jan Pavel II., že jeho kruté smrti lituje. Od roku 1990 je 6. červenec státním svátkem.
van dvd rot