V Betlémské kapli připomněli Husův odkaz, na bohoslužbě zmínili Ukrajinu a klima
Praha 6. července (ČTK) - Věřící dnes v pražské Betlémské kapli připomněli odkaz církevního reformátora Jana Husa, který tam počátkem 15. století kázal. Současnost může podle představitelů Církve československé husitské inspirovat Hus svým neochvějným bojem za pravdu. Na tradiční bohoslužbě, kterou vedl patriarcha církve Tomáš Butta s farářkou Martinou Viktorií Kopeckou, zmínili také válku na Ukrajině, ekonomickou krizi a inflaci nebo klimatickou změnu. Výročí 608 let od Husova upálení si dnes lidé připomněli také v Husinci, kde se reformátor narodil.
"Chtěl, aby církev jeho doby byla chudší, pravdivější a méně strojená," popsal Husovo učení brněnský biskup církve Juraj Dovala. Připomněl, že nikdo nemá právo člověku za jeho názor sáhnout na život. "Pokud nejsme schopni argumentace, tak jako zbabělci sáhneme po té nejhrubší formě, prostě ho navždy umlčíme," dodal.
Připomněl i další osobnosti, které za své názory umíraly, jako řecký filozof Sokrates, indický duchovní a politický vůdce Mahátma Gándhí nebo politička Milada Horáková, kterou v 50. letech popravili komunisté. "Zemřeli kvůli tomu, že říkali něco, co se mocným tohoto světa nelíbilo," řekl Dovala.
Během obřadu promluvili také zástupci dalších církví a státu. Podle místopředsedkyně Sněmovny Věry Kovářové (STAN) patřil Hus k nejpodivuhodnějším postavám českých dějin. Také ona připomněla jeho odhodlání stát za pravdou a být neochvějný tváří v tvář agresi. "Lež je neochota poslouchat jiné názory, neochota diskutovat. Lež je připravenost potírat jiné názory," řekla.
Hus katolickou církev kritizoval za odvrácení od jejích prvotních ideálů, odmítal její institucionalizaci, poukazoval na kněží žijící v hříchu či na kupčení s odpustky. Církev ho označila za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července 1415 byl Hus upálen. Jeho smrt vedla v českých zemích k zásadní vzpouře, husitským válkám v letech 1419 až 1434.
V období národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec, bojovník za svobodu a pravdu. Jeho odkaz stál v roce 1918 také u základů samostatného Československa. Komunisté zase v Husovi hledali sociálního revolucionáře, evangelíci v něm nacházeli kořeny české reformace, pro katolíky zůstával dlouho kacířem, v roce 1999 řekl papež Jan Pavel II., že jeho kruté smrti lituje. Od roku 1990 je 6. červenec státním svátkem.
van dvd rot
Čínský prezident vyzval armádu, aby byla odhodlána k boji
Peking 6. července (ČTK) - Čínský prezident Si Ťin-pching dnes vyzval armádu, aby byla odhodlána bojovat a zlepšila svou schopnost vést "skutečné boje". Prezident to podle agentury AFP řekl při návštěvě armádních jednotek v Nankingu v den, kdy do Pekingu přicestovala americká ministryně financí Janet Yellenová.
Podle hlavy státu je nutné "se zaměřit na výcvik pro boj v reálných podmínkách a zrychlit zlepšování naší schopnosti zvítězit". Čínský prezident se také domnívá, že čínská armáda musí zlepšit svou schopnost "plánovat válku a boje".
Čína podle mezinárodních analytiků posiluje své vojenské kapacity. Podle Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) měla Čína v loňském roce druhý největší armádní rozpočet na světě po Spojených státech. Čínské vojenské výdaje činily podle odhadu SIPRI v loňském roce zhruba 292 miliard dolarů (6,4 bilionu korun), což bylo o 63 procent více než před deseti lety.
V uplynulých měsících Čína uskutečnila řadu vojenských cvičení v blízkosti Tchaj-wanu, který Peking považuje za vzbouřeneckou provincii. Manévry například simulovaly blokádu ostrovního státu. Peking se nezřekl možnosti použít sílu proti Tchaj-wanu.
Čínský prezident pronesl své výroky během začátku návštěvy v Pekingu americké ministryně financí Janet Yellenová. Po příletu do čínské metropole ministryně uvedla, že si USA přejí mít s Čínou "zdravé hospodářské soutěžení". "Přijmeme opatření na ochranu naší národní bezpečnosti, když to bude nutné," uvedla dále ministryně, podle které je cesta příležitostí, jak se vyvarovat nedorozumění v komunikaci s Pekingem.
Yellenové se podle agentury Reuters dostalo v Pekingu přijetí na nízké diplomatické úrovni. V pátek však má jednat s premiérem Liem Čchiangem. Podle amerických představitelů, které cituje agentura Reuters, se nedá očekávat během její návštěvy větší průlom v obchodních a ekonomických vztazích mezi oběma zeměmi.
jkh mka