Těžaři mají podle organizace WGC problémy s udržením růstu těžby zlata
Londýn 10. června (ČTK) - Těžební průmysl má problémy s udržením růstu produkce zlata, protože ložiska tohoto žlutého kovu je stále těžší najít. Uvedl to zpravodajský server CNBS s odvoláním na údaje Světové rady pro zlato (WGC). Loni se těžba zlatých dolů zvýšila jen o 0,5 procenta, zatímco v roce 2022 vzrostla o 1,35 procenta.
V roce 2021 stoupla těžba o 2,7 procenta, ale v roce 2020 zaznamenala první pokles za deset let, snížila se o jedno procento.
'V prvním čtvrtletí 2024 jsme viděli rekordní meziroční růst důlní produkce, o čtyři procenta. Ale širší obrázek o těžbě je podle mého názoru takový, že se fakticky zastavila kolem roku 2016, 2018 a od té doby jsme nezaznamenali žádný růst,' uvedl stratég WGC John Reade. 'Myslím, že převažující příběh je takový: po deseti letech rychlého růstu zhruba od roku 2008 se těžební průmysl potýká s problémy při vykazování trvalého růstu produkce,' dodal. Nová ložiska je podle něj stále obtížnější najít, protože mnoho perspektivních oblastí již bylo prozkoumáno.
Těžba zlata ve velkém měřítku je kapitálově náročná, neboť vyžaduje značný průzkum a rozvoj. Příprava dolu k těžbě trvá podle WGC v průměru deset až dvacet let. Pravděpodobnost, že objevené ložisko nakonec postoupí do fáze vzniku dolu, je i během průzkumu nízká. Pouze zhruba deset procent globálních nálezů zlata obsahuje dostatek kovu, aby se vyplatilo zahájit těžbu.
Dosud bylo vytěženo zhruba 187.000 tun zlata. Většina ho pochází z Číny, Jihoafrické republiky a Austrálie. Zásoby zlata, které lze vytěžit, se podle údajů americké USGS odhadují přibližně na 57.000 tun.
Kromě procesu objevování ztěžuje těžbu také to, že je stále obtížnější získat povolení od státu a jejich vyřízení vyžaduje stále více času. Zajištění licencí a povolení potřebných k tomu, aby těžební společnosti mohly zahájit činnost, může trvat několik let. Mnoho těžebních projektů je navíc plánováno v odlehlých oblastech, které vyžadují infrastrukturu, jako jsou silnice, elektřina a voda, což dále zvyšuje náklady na vznik dolů a financování operací, dodal Reade.
Ceny zlata v posledních měsících vystoupaly na rekordní hodnoty, za podpory silné poptávky vedené Čínou. V současnosti se cena pohybuje kolem 2300 USD (52.700 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu).
irl ank
V soutěži Podnikavá hlava znovu bodoval projekt s umělou inteligencí
Olomouc 10. června (ČTK) - Letošní ročník soutěže Univerzity Palackého (UP) s názvem Podnikavá hlava, která patnáctým rokem pomáhá začínajícím i zkušeným podnikatelům nastartovat vlastní byznys, znovu vyhrál projekt s využitím umělé inteligence (AI). Jde o aplikaci StitchItOn, která za pomoci AI vytváří vzory pro vyšívání, její autorkou je studentka UP Anna Chesnoková. Do klání lidé přihlásili přes 30 podnikatelských nápadů z celého Olomouckého kraje. Více než třetinu z celkového počtu přihlášených soutěžících představovali studenti a studentky olomoucké univerzity, informovali dnes ČTK zástupci UP.
'Soutěží Podnikavá hlava přispíváme k rozvoji podnikavosti a podnikání v Olomouckém kraji a ke vzniku infrastruktury příznivé pro sturt-upy a začínající firmy. Letošní ročník opět překvapil kvalitou přihlášených podnikatelských nápadů, z nichž opravdu každý má potenciál dříve nebo později uspět,' uvedl ředitel pořádajícího Vědeckotechnického parku UP Petr Kubečka.
S využitím umělé inteligence, na kterou vsadila letošní vítězka, se prosadil loni také student informačních technologií na UP Samuel Jašík. Uspěl s aplikací 2short.ai, jednoduchý nástroj tvůrcům obsahu umožňuje přetvořit již existující videa a podcasty do atraktivních krátkých klipů a zrychlit tak získávání odběratelů. Druhé místo v letošním ročníku získal tým projektu Pozemkov s on-line vyhledávačem pozemků v České republice a třetí příčku obsadila webová aplikace Atocks.cz pro prodej limitovaných edic investičního alkoholu.
Speciální ocenění Podnikatel UP si odnesl Vít Bareš se svým projektem CAPTURESS, který nabízí vizualizační řešení nemovitostí pro developery s přesahem do moderních technologií. Vítězný projekt získal finanční odměnu 50.000 Kč, výhodný pronájem místa v Element Coworkingu a také možnost konzultací a mentoringu.
Loni se do 14. ročníku soutěže přihlásilo 23 soutěžících, z nichž deset postoupilo do finále. Soutěž Podnikavá hlava je určena budoucím, začínajícím i zkušeným podnikatelům a za její existenci zájemci dosud přihlásili zhruba 400 projektů. Do minulých ročníků se zapojili zástupci mladé a střední generace, ale i důchodci. Na soutěž budou během celého roku navazovat další akce Vědeckotechnického parku UP, které podpoří podnikatelského ducha mezi studenty i ve společnosti. Jednou z nich je každoroční konference UP Business Camp, jejíž 12. ročník se uskuteční 22. listopadu.
ftv kš