KoBold po objevu bohatého ložiska mědi v Zambii vidí nadějně i další objevy
New York 6. března (ČTK) - Začínající společnost KoBold Metals, která se zabývá průzkumem těžby kovů a kterou podporují mimo jiné Bill Gates a Jeff Bezos, po vzácném objevu bohatého ložiska mědi v Zambii vidí nadějně možnosti objevení dalších z nejžádanějších kovů potřebných pro energetickou transformaci. Řekl to v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNBC prezident společnosti Josh Goldman. KoBold využívá umělou inteligenci k vytvoření 'mapy pokladů', která jí pomáhá najít nová ložiska surovin, jako jsou měď, lithium, kobalt a nikl.
Podle Goldmana jsou investoři firmy objevem ložiska mědi nadšeni. Pro společnost je to podle jeho slov první velké vítězství a objevené ložisko je mimořádně bohaté, patří mezi nejbohatší na světě. Firma má v současnosti více než 60 projektů ve fázi průzkumu v několika zemích.
Mezi investory KoBoldu je společnost Breakthrough Energy Venture, což je fond zaměřený na investice do technologií a ochrany klimatu. Stojí za ním zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, zakladatel agentury Bloomberg Michael Bloomberg, zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos, majitel Virgin Group Richard Branson, majitel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma či investor Ray Dalio. Ten je zakladatelem největšího hedgeového fondu světa Bridgewater Associates. Dalšími investory jsou fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz, norská státní energetická společnost Equinor a největší těžařská firma na světě BHP.
KoBold se nyní zaměří na rozvoj svého projektu Mingomba v Zambii, kde očekává zahájení těžby mědi do deseti let, a také na objevení dalších nalezišť důležitých surovin.
'Středoafrický měděný pás je část světa, kde se dají najít věci této mimořádné kvality. A to je důvod, proč tam jsme. Geologie je mimořádná,' řekl Goldman. Podle něj je takových ložisek, jako je Mingomba, více.
Po mědi je vysoká poptávka kvůli jejímu využití v infrastruktuře obnovitelných zdrojů energie, systémech skladování energie a elektromobilech. Zambie je po Konžské demokratické republice druhým největším producentem mědi v Africe.
KoBold uvedl, že u většiny ložisek mědi, která se v současnosti těží, je obsah mědi v rudě kolem 0,6 procenta, zatímco u ložiska Mingomba je obsah vyšší než pět procent. To znamená, že k získání stejného množství mědi je třeba vytěžit mnohem méně horniny.
'U ložiska s obsahem 0,5 procenta musíte vytěžit 200 kilogramů horniny, abyste získali jeden kilogram mědi. U ložiska s pěti procenty musíte vytěžit 20 kilogramů horniny, abyste získali jeden kilogram mědi. To znamená, že musíte narušit mnohem méně půdy, takže vzniká mnohem méně odpadu,' uvedl Goldman.
Goldman také uvedl, že KoBold plánuje do tří až čtyř let nabídnout akcie na burze. Veřejná společnost bude podle něj pravděpodobně nejlepším způsobem financování. Potenciál nových objevů je podle něj velký. 'V Zambii je toho k nalezení hodně,' dodal.
irl jrm
Objem crowdfundingových investic loni stoupl o dvě miliardy na tři miliardy Kč
Praha 6. března (ČTK) - Objem investic zprostředkovaných přes takzvaný investiční crowdfunding, tedy skupinové financování firem a jejich projektů, loni stoupl na více než tři miliardy korun. O rok dříve to byla zhruba miliarda Kč. Vyplývá to z ankety ČTK mezi společnostmi, které crowdfunding v ČR nabízejí. Výrazný nárůst očekávají i v letošním roce.
Přes platformu Investown se za rok 2023 investovaly přes dvě miliardy korun, v roce 2022 to bylo 515 milionů korun. Za první dva letošní měsíce se investovalo více než za celý rok 2022. "Až do roku 2030 crowdfunding poroste o 56 procent ročně. Za loňský rok české platformy klientům vydělaly přes 300 milionů korun. Mimo to však Češi svými investicemi pomohli financovat desítky developerských projektů a urychlit tak jejich výstavbu," uvedl spoluzakladatel a ředitel jedné ze tří licencovaných platforem Investown Alan Pock. Tento typ investičního produktu umožňuje investovat od několika stokorun, připomněl.
Objem investic zprostředkovaných přes platformu Fingood činil loni 950 milionů Kč. Proti 642 milionům v roce 2022 to byl nárůst o 48 procent. "Velmi ambiciózní plány máme i díky získané evropské crowdfundingové licenci i pro letošní rok. Věříme, že objem námi zprostředkovaných investic přesáhne dvě miliardy korun. To bude mimochodem stejně jako kumulovaná částka za dosavadních šest let naší činnosti,“ řekl ČTK generální ředitel Fingoodu Vít Endler.
Společnost Roier Invest zaznamenala růst o 50 procent ročně. Loni přes Roier investoři investovali řádově stovky milionů korun. Zájem je stále velký, vystavené projekty se rychle vyprodávají, upozornil ředitel a spoluzakladatel firmy David Bystrzycky.
"Crowdfundingové investování je u nás relativní novinka. Rychle se však rozvíjí a čísla rostou. Jedním z faktorů bylo také podzimní vydání licence ČNB, které danému investičnímu produktu přidalo na důvěře běžných lidí. Navíc jedním z pravidel pod licencí je nutnost zveřejňovat na svém webu veškeré statistiky o financovaných projektech. Díky tomu se tak jedná o velmi transparentní způsob investování," upozornil Pock.
Crowdfundingové platformy musejí od 10. listopadu 2023 splňovat podobná pravidla jako například investiční zprostředkovatelé nebo obchodníci s cennými papíry. Nová regulace, kterou Sněmovna schválila předloni na základě evropského nařízení, je především ochranou klientů před nekalými praktikami a zajištěním dostatečného přístupu k informacím, uvedl partner advokátní kanceláře PwC Legal Petr Kincl.
fd mha
DALŠÍ ZPRÁVY