Dřevostavby by měly do roku 2035 tvořit čtvrtinu obytných budov, chce vláda
Praha 26. června (ČTK) - Dřevostavby by měly do roku 2035 tvořit až čtvrtinu nově postavených obytných budov v Česku. Počítá s tím strategie, kterou dnes schválila vláda. Dokument také usiluje to, aby se v Česku ve větší míře zpracovávalo dřevo v zemi vytěžené, řekl novinářům po jednání vlády ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
V Česku se v současnosti staví ze dřeva méně než jinde v Evropě. V roce 2022 byl v ČR podíl dřevostaveb na výstavbě rodinných domů 14,1 procenta, v Německu to bylo 29 procent, v Rakousku 33 procent a ve Švédsku 90 procent. Podle Výborného vláda do budoucna zvažuje jako další motivaci pro stavění ze dřeva například slevu na dani z nemovitosti pro dřevostavby.
Ministr uvedl, že v českých lesích se ročně vytěží 14 až 15 milionů metrů krychlových dřeva, z toho až 30 procent připadá na export a v zahraničí se dřevo často také zpracovává. Surovinová politika by tak měla zvýšit využívání a zpracování dřeva v České republice.
Jednou z cest, jak zvýšit využívání dřeva ve stavebnictví, je podle ministra upravení stavebních norem pro dřevostavby. Jejich výška je aktuálně omezena na 12 metrů nad zemí, což stavebníky často odrazuje. Na změně normy pracuje Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, návrh počítá se dvěma limity výšky dřevostaveb, a to 18 metrů u takzvané čisté dřevostavby a 22,5 metru u kombinované dřevostavby, tedy například s železobetonovou konstrukcí.
Ministerstvo zemědělství by mělo podle surovinové politiky v budoucnu také průběžně vyhodnocovat vývoj dostupnosti dřeva, a to na základě dat z Národní inventarizace lesů. Výsledky poslouží jako podklad pro další investiční plány. Cílem politiky je mimo jiné rozvíjet programy, které omezují riziko lesních požárů, kalamitních stavů a škod způsobených zvěří.
Výborný zdůraznil, že nová strategie nezmění současný trend, kdy každoročně v Česku přibývá dřevní hmoty rychleji, než se dřevo těží. Podle něj se nejen zvyšuje objem dřeva v současných lesích, ale roste i výměra lesů.
trp str snm
Do aukce jde dopis, v němž si Kafka stěžuje na neschopnost dál psát
Londýn 26. června (ČTK) - Londýnská aukční síň Sotheby's nabízí do dražby dopis od pražského spisovatele Franze Kafky, od jehož úmrtí letos uplynulo 100 let. V dopise, který napsal pravděpodobně v dubnu až červnu 1920 v severoitalském sanatoriu Merano, se autor svěřuje příteli, že už nedokáže dál psát. Aukční síň odhaduje hodnotu dopisu na 70.000 až 90.000 liber (zhruba dva miliony až 2,6 milionu korun).
Písemnost aukční síň nabízí v aukci "knih, rukopisů a hudebnin od středověku po moderní dobu", která začala dnes a potrvá do 11. července. Kafka, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století, napsal dopis rakouskému básníkovi a nakladateli Albertu Ehrensteinovi. Pravděpodobně jde o odpověď na žádost o příspěvek do literárního časopisu Die Gefährten (Přátelé).
V jednostránkovém dopise v němčině se Kafka svěřuje, že už tři roky nic nenapsal. Kafkovi byla v roce 1917 diagnostikována tuberkulóza, ale o nemoci v dopise nepíše. "Když obavy proniknou do určité vrstvy vnitřní existence, psaní a naříkání zjevně ustávají, můj vzdor vskutku nebyl příliš silný," napsal v dopise spisovatel, který se proslavil románem Proces či povídkou Proměna.
"Je to velmi bolestný dopis napsaný ke konci jeho života, kdy vyjadřuje svou beznaděj ohledně dalšího psaní a svůj pocit spisovatelova bloku," řekl agentuře Reuters expert na knihy a rukopisy u Sotheby's Gabriel Heaton. "Je psychicky nesmírně zesláblý a započíná přesto svou velmi intenzivní korespondenci s Milenou (Jesenskou), touto velkou láskou jeho posledních let, která zažehne obnovenou tvořivost. Takže ačkoli je tu zoufalý, je tu těsně před posledním přívalem velmi skvělého psaní," dodal Heaton.
Ehrenstein dopis následně poslal výtvarné umělkyni Dolly Perutzové a Sotheby's ho prodává i s jeho obálkou. Kafka zemřel 3. června 1924 ve věku 40 let.
zdp jd