V předaukční výstavě je obraz Toyen, který je veřejně k vidění po 62 letech
Praha 24. dubna (ČTK) - V pražské galerii European Arts je na předaukční výstavě obraz Toyen Tajemství míst, který je veřejně vystavený po 62 letech. Temný surrealistický obraz s dravcem, který unáší bílé srdce, mohla veřejnost poprvé a naposledy vidět na poslední samostatné výstavě české avantgardní malířky v Paříži v roce 1962. V neděli půjde do dražby, vyvolávací cena obrazu z roku 1961 je 33 milionů korun. Rekord v aukčním prodeji děl Toyen drží její obraz Cirkus, který se v roce 2021 prodal za 79,56 milionu korun. Nedělní aukce nabídne i několik dalších děl, za která budou muset zájemci zaplatit milionové částky.
'Toyen na prahu 60. let dospěla k jedněm z nejpůsobivějších obrazů svého pařížského období: vyznačovaly se promyšlenou světelnou režií, jedinečnou symbolikou, silnou emotivností. Obrazu Tajemství míst vévodí jeden z nejkrásnějších a nejinspirativnějších motivů Toyen, srdce unášeného dravcem, který je tak ojedinělý, že v tak soustředěné podobě se v jejím díle objevuje jen na tomto obraze, stává se ideogramem, jenž by mohl zastoupit celou její tvorbu,' řekl historik umění Karel Srp.
Teoretik a historik umění Josef Vojvodík uvedl, že dominantní symbol dravce a srdce vede k romantismu, postromantismu, novoplatónské filozofii 16. století, ale i k Janu Amosi Komenskému. V jeho díle Labyrint světa a ráj srdce dostává Poutník křídla, která mu dávají možnost povznést se k bohu. 'Pozvednutí srdce, srdce, které je unášeno, srdce jako orgán emocionálního vidění. Není náhodné, že Komenský měl emblém vidoucího srdce unášeného křídly. Vidoucí srdce, protože jde o pravé vidění skutečnosti a poznání boha. To je jev, který na obraze zažívá pozoruhodnou proměnu v nějaké zesvětštělé podobě, ale podobě neméně naléhavé a neméně fascinující,' řekl Vojvodík.
Aukce, na které se bude dražit Tajemství míst, se uskuteční v Obecním domě v Praze. Kromě obrazu české avantgardní malířky nabídne také například Portrét dívky od Alfonse Muchy s vyvolávací cenou 3,5 milionu korun, tři díla na papíře Františka Kupky, olej Maurice de Vlamincka za 1,8 milionu, olej Václava Špály s vyvolávací cenou 2,2 milionu nebo Všudypřítomné oko Jindřicha Štyrského a koláž Karla Teigeho, jejichž ceny začínají na 1,5 milionu korun.
Všechna díla mohou zájemci vidět na předaukční výstavě v prostorách aukčního domu European Arts Investments na Senovážném náměstí. K vidění budou ještě ve čtvrtek, v pátek a sobotu od 10:00 do 18:00.
vid snm
Graubner se distancoval od prezentace knihy Spiknutí v Arcibiskupském paláci
Praha 24. dubna (ČTK) - Pražský arcibiskup Jan Graubner se distancoval od akce, při které byla minulý týden v Arcibiskupském paláci na Hradčanech představena kniha Spiknutí o okolnostech hospitalizace bývalého prezidenta Miloše Zemana v roce 2021. O pronájmu neměl Graubner potřebné informace, stojí v prohlášení České biskupské konference (ČBK) na jejím webu. Prohlášení na svých stránkách zveřejnilo i pražské arcibiskupství.
Kniha Spiknutí Luboše Procházky a Radima Panenky popisuje Zemanovu hospitalizaci na podzim 2021 a tehdejší události, které měly podle autorů za cíl zbavit Zemana pravomocí hlavy státu. Publikaci požehnal kardinál Dominik Duka, který ke knize napsal i proslov. Představení knihy se kromě Zemana zúčastnili také například bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, expremiér Jiří Paroubek, bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM).
"Setkání v Arcibiskupském paláci v souvislosti s knihou 'Spiknutí' považujeme za politováníhodnou událost a jsme si vědomi pohoršení, které mezi lidmi vyvolalo, o čemž svědčí nemalé množství reakcí, především z řad katolíků. Těmto reakcím rozumíme, slyšíme je a bereme je vážně," uvedli biskupové ve společném prohlášení.
Na společném jednání se Graubner od akce distancoval. Biskupům vysvětlil, že Arcibiskupský palác byl pronajat bez toho, že by měl k akci potřebné informace. Plzeňský biskup Tomáš Holub na síti X ocenil, že prohlášení distancující se od prezentace knihy Spiknutí na pražském arcibiskupství přijali biskupové jednohlasně.
Biskupové se také dohodli na opatřeních pro pořádání veřejných akcí v církevních prostorách. "Při pronájmech těchto prostor se bude důsledně oddělovat církevní a světský rozměr takových akcí včetně vhodnosti přítomnosti církevního představitele," uvedli biskupové.
sdv snm