Pohřbu zástupce šéfa Hamásu Sáliha Arúrího se v Bejrútu účastnily tisíce lidí
Bejrút 4. ledna (ČTK) - Tisíce lidí se dnes v libanonské metropoli zúčastnily pohřbu zástupce šéfa palestinského hnutí Hamás Sáliha Arúrího, který zemřel v úterý v Bejrútu při explozi, kterou podle libanonských médií způsobil útok izraelského dronu. Spolu s ním zemřelo šest dalších představitelů Hamásu. Podle agentury AP byla Arúrího rakev zahalena do vlajek Palestiny a Hamásu a byla na ní položena automatická puška.
Rakve Arúrího a dvou jeho kolegů z Hamásu byly nejprve převezeny do bejrútské mešity k bohoslužbě a poté na takzvaný hřbitov palestinských mučedníků, kde jsou podle AP pohřbeni i další činitelé Hamásu zabití Izraelem v posledních dekádách.
Pohřbu se účastnili palestinští činitelé, včetně člena politického vedení Hamásu Músá abú Marzúka, a také zástupci části libanonské politické scény. Někteří členové Hamásu byli podle AP ozbrojeni.
"Nepřítel utíká před svými neúspěchy a porážkami (v Gaze) do Libanonu," prohlásil v nahraném vzkazu odvysílaném během pohřbu šéf Hamásu Ismáíl Haníja, který nyní žije zřejmě v Kataru.
Sedmapadesátiletý Arúrí patřil k zakládajícím členům ozbrojeného křídla Hamásu, brigád Kasám. Poté, co strávil řadu let v izraelském vězení, žil nyní v Libanonu, kde působil jako spojka mezi Hamásem a libanonským hnutím Hizballáh. Obě hnutí jsou podporovaná Íránem, který je úhlavním nepřítelem Izraele. Arúrí byl podle Izraele zodpovědný za útoky proti Izraelcům na okupovaném Západním břehu, kde byl hlavním velitelem Hamásu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil Arúrího zabitím již před touto válkou, která začala loni 7. října bezprecedentním útokem Hamásu na Izrael. Spojené státy už před několika lety vypsaly odměnu pět milionů dolarů (asi 112 milionů Kč) za informace vedoucí k dopadení Arúrího.
"Atentát na Sáliha Arúrího, nebo jakéhokoli jiného Palestince, není žádná výhra, protože v odporu budou pokračovat noví vůdci," řekl agentuře AFP 35letý Palestinec, který se dnešního pohřbu v Bejrútu účastnil. Přišel prý proto, aby odsoudil pokračující izraelskou "genocidu v Gaze a porušování libanonské suverenity izraelskou armádou".
Zabití Arúrího zvýšilo napětí v regionu a zintenzivnilo ostřelování na izraelsko-libanonské hranici, kde na sebe útočí izraelská armáda a hnutí Hizballáh. Ve středu večer šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh prohlásil, že tato "evidentně izraelská agrese" nezůstane nepotrestána. Neuvedl ale, jak bude tato "pomsta" vypadat a kdy k ní Hizballáh přistoupí.
nob ank
Daily Mail: Redaktorka československé sekce BBC léta spolupracovala s StB
Praha 3. ledna (ČTK) - Někdejší redaktorka československé sekce a až do roku 2005 šéfka slovenského vysílání BBC World Service Terézia Javorská podle archivních materiálů působila jako spolupracovnice a později agentka Státní bezpečnosti (StB) komunistického Československa. Server Hlídací pes dnes upozornil na to, že informace z archivů StB dohledal v Praze reportér britského deníku Daily Mail Tom Kelly.
Důstojník StB, který tehdy pod diplomatickým krytím působil na československém velvyslanectví v Londýně, získal Javorskou do služeb Státní bezpečnosti v polovině 80. let. "Bezpečnostní experti se domnívají, že jde o první známý případ infiltrace agenta zahraniční zpravodajské služby do BBC od začátku studené války," napsal Daily Mail.
Informací od Javorské, pracující pod krycím jménem agent Vora, si StB podle dostupných informací považovala. Jako novinářka renomované rozhlasové stanice vysílající z Británie do zahraničí měla přístup k zajímavým informacím z britské politiky i o politických uprchlících, kteří s československým vysíláním BBC často spolupracovali.
"Do dnešního dne jsme s ní uskutečnili třináct schůzek, na kterých nám předala informace o československých emigrantech v zemi a jejich aktivitách a také o stavu české a slovenské sekce BBC. Předala nám také informace, které byly využity a vyhodnoceny jako velmi zajímavé," citoval Daily Mail zápis řídícího důstojníka z prosince 1985. V srpnu 1987 se Javorská ze spolupracovnice stala agentem.
Do Británie Javorská odešla v roce 1969, původně jako au-pair, posléze v Londýně vystudovala vysokou školu a do BBC nastoupila v roce 1976. Postupně se v BBC World Service dostala v československé sekci na řídící pozice. Několik let byla zástupkyní šéfa celé sekce a krátce československé vysílání i vedla. Následně stála až do roku 2005, kdy BBC zrušila řadu zahraničních redakcí, v čele slovenské sekce BBC World Service.
Javorské je nyní 73 let, už několik let je upoutaná na lůžko a v kómatu poté, co ji na přechodu srazilo auto. Její rodinní příslušníci žádost novinářů Daily Mail o komentář k informacím z archivů StB odmítli, uvedl Hlídací Pes.
Současné vedení BBC podle vyjádření svého mluvčího "slyší o těchto historických obviněních poprvé a bude je brát vážně".
abz snm