Ekonomové očekávají další globální dopady konfliktu Izraele a Hamásu
Washington 15. října (ČTK) - Ekonomové vyhlížejí další globální dopady konfliktu Izraele a hnutí Hamás. Čekají, zda se situace přenese i do jiných zemí, což by mohlo vést k dalšímu růstu cen ropy a odlivu kapitálu do bezpečných aktiv, napsala dnes agentura Reuters. Izrael se připravuje na pozemního útok v Pásmu Gazy, kterou ovládaná radikální islamistické hnutí Hamás. Civilisty vyzval, aby se stáhli na jih pásma.
"Vypadá to, že se schyluje k masivní pozemní invazi do Gazy a k rozsáhlým ztrátám na životech," řekl Ben Cahill z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Kdykoli dojde ke konfliktu takového rozsahu, vyvolá to reakci trhu," dodal.
V uplynulém týdnu se obavy z konfliktu promítly do cen aktiv a přispěly k pátečnímu oslabení akcií. Americký akciový index SP 500 klesl o 0,5 procenta. Investoři nakupovali bezpečná aktiva, a tak cena zlata stoupla o zhruba tři procenta a dolar se vyšplhal na týdenní maximum. Ceny ropy v pátek vyskočily o téměř šest procent. Investoři se obávají, že do konfliktu by se mohly zapojit další země v regionu, který je největším světovým producentem ropy na světě.
"Pokud to bude vypadat na rozšíření konfliktu, ceny ropy dále porostou," konstatoval ekonom Michael Englund ze společnosti Action Economics. Rozšíření konfliktu by pravděpodobně vedlo ke zvýšení inflace a úrokových sazeb, myslí si ekonom Bernard Baumohl ze společnosti The Economic Outlook.
Výjimkou by v tomto scénáři mohly podle něj být Spojené státy, protože zahraniční investoři budou v případě globálního konfliktu přelévat kapitál do země, kterou považují za bezpečné útočiště. ""Úrokové sazby (v USA) by mohly klesnout," řekl. "Očekávejte posílení dolaru," řekl Baumohl.
Zapojení dalších zemí do konfliktu by se mohlo odrazit i na jiných palivech. Napovídá tomu nedávný vývoj, kdy společnost Chevron zastavila vývoz zemního plynu přes hlavní podmořský plynovod mezi Izraelem a Egyptem.
Případný nárůst cen ropy pravděpodobně nebude mít významný dopad na ceny plynu v USA ani na spotřebitelské výdaje. "Spotřebitelé pravděpodobně v dohledné době nepocítí významný dopad na ceny plynu," řekl Englund.
lsk kpc
Analytici: Volby v Polsku v ČR ovlivní kurz koruny a ceny pohonných hmot
Praha 15. října (ČTK) - Výsledky nedělních polských voleb ovlivní zejména kurz koruny a ceny pohonných hmot. V polském pohraničí by mohly po volbách zdražit. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Aktuální cena benzinu i nafty se v Polsku pohybuje kolem 32 korun za litr, což je téměř o osm korun méně než v Česku. Takové ceny jsou podle analytiků dlouhodobě neudržitelné.
"S vyhlídkami na změnu vládnoucí strany v posledních dnech polský zlotý posiluje. Vítězství opozice by totiž znamenalo nejen šanci na urovnání vztahů s EU, ale možná také přísnější měnovou politiku. Úrokové sazby by tak v Polsku již delší dobu opět nemusely klesat. Zlotý by tak mohl být na silnějších úrovních, což by mohlo pomoci i koruně," uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. Někteří zahraniční investoři totiž podle něj moc nerozlišují mezi polskou a českou centrální bankou.
Kurz koruny se v důležitých a krizových okamžicích pohybuje podobně jako zlotý, doplnil analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Tedy v pondělí ráno lze podle něj čekat, že případná, i když málo pravděpodobná, prohra vládnoucí strany by vedla ke skokovému posílení zlotého. "Ale u zlotého i koruny by takové posílení nemělo příliš dlouhého trvání, protože propsání do reálné politiky by bylo v čase vzdálené," podotkl.
Úspěch prounijní opozice by zvýšil pravděpodobnost, že do Polska z Bruselu plynule půjdou evropské peníze, což by zlotý zpevňovalo, míní analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Češi z polského pohraničí však kvůli tomu mohou mít méně výhodné nakupování v zemi severního souseda, protože koruna vůči zlotému v poslední době ztrácí. Pohonné hmoty tam i přesto zůstávají stále dramaticky levnější, dodal.
Předvolební dění v Polsku mělo podle analytika Portu Lukáše Rašky vliv na to, že se snižovaly ceny pohonných hmot nejen v Polsku, ale i na české straně pohraničí. "Uplácet voliče před volbami je běžné všude. Po volbách ale pravděpodobně bude s podobnými dárky voličům konec, z čehož plyne, že běžní Češi, kteří měli možnost situace využít, už takovou možnost mít nebudou," uzavřel.
O třetí období u moci se v nedělních parlamentních volbách uchází polská národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS). Podle průzkumů má PiS v čele s nejvlivnějším polským politikem Jaroslawem Kaczyńským největší šanci volby vyhrát, ale nedosáhne zřejmě na vládní většinu. Ve hře je tak i vznik koalice proevropské Občanské koalice s Novou levicí a středovou Třetí cestou.
fd ptd