+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Aukce nabídne za milionové sumy díla Muziky, Filly, Šímy a Kupky

 ČR výtvarné aukce
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 15. října (ČTK) - V pražském Topičově salonu se dnes odpoledne budou dražit dvě stovky děl moderního a současného umění. Nejdražšími položkami jsou obrazy Františka Muziky a Emila Filly, které mají shodnou vyvolávací cenu 7,5 milionu korun. Za milionové částky se budou vyvolávat ještě dvě díla Františka Kupky a dvě díla Josefa Šímy. Aukci pořádá společnost 1. Art Consulting. Obraz Františka Muziky z roku 1962 má název Gobelin II (Fuga II). Společným znakem malířovy tvorby 50. a 60. let byla inspirace organickým světem – jeho mikroskopickými formami a vnitřními vegetativními pochody, které zůstávají pro člověka skryty. Tento bohatý a proměnlivý vnitřní život přírody představoval pro Muziku zdroj jeho lyrické imaginace, která jej básnicky přetransformovala a seskupila do nové fantazijní skladby, uvádí katalog aukce. Fillův obraz z roku 1930 se jmenuje Podnos s ovocem a mandolína (Zátiší se srdíčky). Za 3,5 milionu korun se bude sběratelům nabízet obraz Josefa Šímy Brie z roku 1952. Za použití minimalistických výtvarných prostředků vytvořil Šíma v tomto obraze poetickou realitu, která jako by navozuje původní jednotu světa a lidského jedince umožňující kontemplativní vnímání světa a života. Za 2,1 milionu, respektive 1,3 milionu korun se budou vyvolávat dvě abstraktní práce na papíře od Františka Kupky. V aukci je také s vyvolávací cenou 850.000 korun sádrová plastika Busta paní Kupkové, která je Kupkovým unikátním sochařským dílem. Vytvořil ho v letech 1924 až 1928 a vzdal v něm poctu ženě, která se celý život starala o blaho svého manžela, malíře, filozofa a snílka, který se nikdy příliš nezajímal o materiální záležitosti.
Klíčová slova - ČR - výtvarné - aukce -
V případě Františka Kupky dosahují vysokých cen jeho abstraktní malby, i jeho práce na papíře se již prodávají v řádech milionů korun. Rekord tuzemských aukcí drží obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty, který se loni prodal za 123,6 milionu korun. Obrat loňského roku na českých aukcích výtvarného umění činil rekordních 1,65 miliardy korun. hrm rot
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023101302931|507457. Vydána 15.10.2023 0:10:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.