Buckinghamský palác odhalil první portrét Karla III. od loňské korunovace
Londýn 14. května (ČTK) - Buckinghamský palác dnes zveřejnil první oficiální portrét krále Karla III. od jeho loňské korunovace. Podobiznu v nadživotní velikosti, na které je monarcha ztvárněn ve vojenské uniformě na výrazném červeném pozadí a s poletujícím motýlem, namaloval britský portrétista Jonathan Yeo.
"Podobně jako motýl, kterého jsem namaloval nad jeho ramenem, se vyvíjel tento portrét i (králova) role ve veřejném životě," uvedl 53letý výtvarník, který dříve namaloval portrét Karlova otce, prince Philipa, ale i přírodovědce Davida Attenborougha, britského expremiéra Tonyho Blaira či Pákistánky Malaly Júsufzaiové, laureátky Nobelovy ceny za mír.
Král je na novém portrétu vyobrazen s mečem v ruce, v uniformě velšské gardy a na rameni mu přistává motýl. Ten je podle Yea odkazem na králův dlouholetý zájem o životní prostředí. Umělec stanici BBC řekl, že s tím přišel monarcha sám, když se bavili o způsobech, jak portrétu dodat osobitost.
"Řekl jsem mu, když se na to budou za 200 let koukat děti ve škole a budou si říkat, který panovník je který, jaká jim můžeme dát vodítka? A on řekl: 'A co třeba motýl přistávající na mém rameni?'," uvedl Yeo. Král jeho dílo viděl, když ještě nebylo plně hotové. "Trochu ho překvapila výrazná barva, ale jinak se pochvalně usmíval," doplnil malíř.
Právě ostré odstíny rudé a červené, ale i purpurové či okrové, které splývají s královou uniformou a ze kterých vystupují jen jeho ruce a obličej, jsou překvapivým prvkem královského portrétu. Zaujme na něm i styl s přiznanými tahy štětce a kapkami barvy.
"Mým cílem bylo odkázat na tradiční portrétování královské rodiny, ale způsobem, který odráží monarchii 21. století a hlavně komunikuje (královu) hlubokou lidskost," dodal Yeo.
Portrét, malovaný olejovými barvami na plátno, byl dnes odhalen v Buckinghamském paláci. Měří zhruba 2,6 na 1,9 metru a očekává se, že bude vystavený od konce srpna ve výstavní hale v londýnském City. Zakázku Yeo dostal v roce 2020, kdy v Británii ještě vládla Karlova matka Alžběta II. a současný panovník měl titul prince.
nim mka
Po Stříbrném domě plánuje Jihlava opravy dalších historických staveb
Jihlava 10. května (ČTK) - Po úspěšném dokončení opravy Stříbrného domu chce Jihlava pokračovat v obnově dalších historických nemovitostí. Příští rok by se mohlo začít pracovat na dalších třech domech v centru města. Odhadovaná cena jejich oprav je přes 100 milionů korun, řekli dnes novinářům zástupci jihlavské radnice. Rekonstrukce Stříbrného domu vyšla na 80 milionů korun, radnice ho slavnostně otevře 15. května.
Jedním z domů připravených k opravě je dům Matky Boží 35. Vzniknout by v něm měla zážitková expozice představující život jihlavských obyvatel v 19. století, řekl náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL). Oprava v předpokládané ceně 35 milionů korun by měla začít příští rok zjara. Kromě toho chce město ve stejné době začít za 25 až 30 milionů korun opravovat Bránu Matky Boží.
'Zároveň se v tuto chvíli bavíme i o rekonstrukci (domu) Masarykovo náměstí 18,' dodal primátor Petr Ryška (ODS). Odhadované náklady jsou asi 50 milion korun. Dům chce město využít pro spolkový život ve městě. Sídlit by v něm mohly i dětské skupiny, případně v něm město vybuduje nové učebny základní umělecké školy nebo byty.
Stříbrný dům začalo město opravovat na konci roku 2021, jeho vlastníkem je od roku 1907. Na opravu získala radnice 39 milionů z takzvaných norských fondů. Historická stavba v památkové rezervaci bude po otevření sloužit veřejnosti. Vrátí se do ní čajovna, jeho součástí bude expozice s kopiemi unikátních nálezů vyzvednutých při opravě z jímky ve dvorním traktu. Našlo se v ní vybavení středověké mincovny. 'I proto byl dům zpětně pojmenovaný jako Stříbrný,' dodal Laštovička. V domě bude sídlit také městská organizace Brána Jihlavy nebo Centrum dokumentárních filmů. Jeho součástí bude i společenský sál nebo apartmán určený pro mimořádné návštěvy města.
Rekonstrukci nejen Stříbrného domu se bude věnovat odborná konference Architektura obnovy. Uskuteční se 16. a 17. května. Vystoupí na ní i autor návrhu opravy Stříbrného domu Marek Štěpán, archeolog Šimon Kochan nebo norská architektka Anne Carlsenová. Program pro veřejnost spojený se slavnostním otevřením domu bude od 17. do 19. května.
vkr hj