Na odměny pro pracovníky podílející se na předsednictví půjde 100 milionů Kč
Praha 13. ledna (ČTK) - Na odměny pro pracovníky, kteří se podíleli na nedávno skončeném českém předsednictví v Radě Evropské unie, vyčlenila vláda 100 milionů korun. Největší část, 70 milionů Kč, připadne jednotlivým resortům, dalších 20 milionů dostane ministerstvo zahraničí na odměny pro pracovníky Stálého zastoupení ČR v EU v Bruselu a desetinu vyplatí úřad vlády. Vyplývá to z materiálů, které ČTK poskytl úřad vlády a které ve středu kabinet schválil.
Už v roce 2019 tehdejší kabinet ANO a ČSSD usnesením stanovil, že se na předsednictví mají co nejvíce podílet stávající zaměstnanci úřadů. Podle úřadu vlády měli zajišťovat především vysoce odborné činnosti. Odměny byly v původním materiálu zmíněny spíše obecně, nikoli závazně.
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) tak jakožto centrální koordinátor předsednictví navrhl vyčlenit z vládní rozpočtové rezervy prostředky až do výše 100 milionů korun.
Pro jednotlivé resorty bude k dispozici 70 procent, rozděleny peníze budou podle počtu jednotlivých zasedání ministerských rad a pracovních skupin. Stálé zastoupení ČR při EU obdrží pětinu celkových prostředků, podle úřadu vlády na jeho pracovnících ležela hlavní tíha v posledních fázích politické části předsednictví. Desetinu obdrží úřad vlády.
Z resortů obdrží nejvyšší částku na odměny po ministerstvu zahraničí ministerstva průmyslu a obchodu (15,6 milionu Kč), zemědělství (9,2 milionu Kč), financí (8,3 milionu Kč), vnitra (6,2 milionu Kč) a životního prostředí (5,6 milionu Kč).
Vzhledem k válce na Ukrajině muselo podle vlády předsednictví čelit řadě krizových situací a vyjednávat nové návrhy Evropské komise zejména v energetice. Uskutečnilo se šest mimořádných ministerských jednání, z toho pět právě k energetické krizi.
Celkem se uskutečnilo téměř 50 ministerských rad, 60 jednání velvyslanců, zasedlo skoro 1500 pracovních skupin, uvádí úřad vlády. V Česku se konalo přes 300 jednání včetně říjnového neformálního summitu EU na Pražském hradě, setkání vlády s vedením Evropského parlamentu či kolegiem Evropské komise.
"Z hlediska jednání s Evropským parlamentem byla v trialozích dosažena shoda nad 33 legislativními návrhy, například k drtivé většině balíku Fit for 55," podotkl úřad vlády s tím, že předsednictví bylo i mezi zahraničními partnery a představiteli unijních institucí hodnoceno jako úspěšné.
opm rdo
Regionální muzeum otevřelo výstavu vzácného Žateckého pokladu z 11. století
Žatec (Lounsko) 12. ledna (ČTK) - Regionální muzeum v Žatci dnes otevřelo pro veřejnost novou expozici s Žateckým pokladem. Soubor vzácných stříbrných a zlatých předmětů o váze téměř tři kilogramy poprvé představuje v kompletní podobě na stálé výstavě. Dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách. Zájemci mohou využít rezervační systém, přístup do pokladnice je omezený, informovala ČTK ředitelka muzea Radmila Holodňáková.
"Expozice je v relativně malém prostoru. Ve vstupní části se návštěvníci dozvědí všechno, co se nám podařilo o pokladu zjistit. Finále té expozice tvoří pokladnice, kde se návštěvník seznámí s hlavním exponátem, a to je Žatecký poklad, který je poprvé vystaven v úplnosti," řekla Holodňáková.
Poklad se našel v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na dnešním Chmelařském náměstí v Žatci. Soubor stříbrných šperků, hřiven, více než tří set mincí či dvou zlatých prstenů byl dosud vystaven pouze pětkrát a podle ředitelky nikdy v kompletní sestavě. V žateckém muzeu byla část pokladu představena dvakrát při mimořádných příležitostech. Naposledy ho viděli návštěvníci Pražského hradu v roce 2015.
Unikátní poklad obsahuje nejširší škálu předmětů z raného středověku. Předpokládá se, že vlastníkem pokladu, který byl do země uložen v roce 1012 nebo krátce poté, byl někdo z nejbližšího okolí českého knížete Jaromíra. Ve své době představoval pro jeho vlastníka pohádkové bohatství.
Na přípravě expozice pracovali odborníci a pracovníci muzea dva roky. Vyšla na dva miliony korun a přispěl na ni zřizovatel muzea, město Žatec. Expozici doplňuje sedm videí, která ukazují výrobu šperků, odlévání hřiven či ražbu mincí. Návštěvníci si na místě mohou zakoupit suvenýry, třeba repliky mincí, čokoládové mince nebo pexeso na téma Žateckého pokladu.
bah hj