Další navýšení spotřební daně u lihovin o 10 pct zdraží alkohol, tvrdí výrobci
Praha 1. ledna (ČTK) - Další navýšení spotřebních daní u lihovin povede ke zdražení alkoholických nápojů, poklesu poptávky a v souvislosti s tím také k poklesu tržeb lihovarníků. Ke zvyšování daní přistoupil stát v konsolidačním balíčku, od opatření si sliboval vyšší daňové výnosy. Podle výrobců a prodejců lihovin ale výnosy státu ze spotřební daně z lihovin naopak klesly. Vyplývá to z vyjádření Unie destilatérů ČR a společnosti Palírna U Zeleného stromu.
Daň z lihovin se má navyšovat tři roky po sobě, o deset procent se zvýšila letos, stejný nárůst platí od začátku letošního roku a v roce 2026 se zvýší o dalších pět procent.
"Potvrdila se naše očekávání, na která jsme upozorňovali při přijímání konsolidačního balíčku. Výnosy státu ze spotřební daně z lihovin nejen že nerostou, ale naopak prudce propadly. Dosavadní pokles dosahuje 43 procent," uvedl předseda představenstva Palírny U Zeleného stromu Pavel Kadlec.
Také tajemník Unie destilatérů Jakub Gottwald upozornil na to, že navýšení spotřební daně nevede k vyšším daňovým výnosům. "Naopak budeme rádi, když se vybere stejná daň jako před navýšením," podotkl. Gottwald také očekává odliv spotřeby od kvalitního alkoholu k nejlevnější produkci, z čehož budou těžit lihoviny jako vodka a tuzemák či nezdaněné víno, uvedl.
Vyšší daně také povedou ke zdražení alkoholických nápojů, tvrdí Gottwald. "Výrobci nemají ve svých maržích ani zdaleka prostor pro absorbování vyšší daně," uvedl.
Zdražení zároveň podle Kadlece mění preference klientů, na což musí likérky reagovat například rozšířením nabídky nealkoholických a míchaných drinků. Někteří výrobci snižují obsah alkoholu v tradičních produktech. "Dochází k poklesu zájmu o tradiční produkty, jako je například tuzemák. Naopak roste poptávka po inovativních a prémiových lihovinách," uvedl Kadlec.
Spotřeba lihovin v Česku klesá dlouhodobě, v posledních 30 letech se snížila o 15 procent, zatímco u vína stoupla o 41 procent, vyplývá z údajů Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL).
Lihovarníci a prodejci se mimo jiné obávají poklesu legálního prodeje lihovin, a naopak rozvoje černého trhu. Očekávají, že Češi budou stále častěji nakupovat lihoviny v zahraničí. UVDL už dříve uvedla, že prodeje lihovin v ČR za první pololetí roku 2024 meziročně klesly o 51,3 procenta.
Kadlec dodal, že s poklesem poptávky po dalším navýšení může letos klesnout výroba, a lihovarníci tak využijí kapacity na jiné činnosti. "To vše pro nás znamená vyšší nároky na plánování kapacit a zátěž pro naše zaměstnance," sdělil Kadlec.
Zdaněné je v ČR víno šumivé, ale i ostatní alkoholické nápoje - od piva přes ovocné destiláty až po běžný líh. O možnosti zavést v ČR spotřební daň na tiché víno se hovoří opakovaně, plány na zdanění ale vždy vyvolaly silný odpor domácích vinařů a daň dosud nikdy zavedena nebyla.
trp snm
Srovnávač: Povinné ručení v roce 2025 zdraží meziročně zhruba o desetinu
Praha 1. ledna (ČTK) - Povinné ručení za provoz vozidla v roce 2025 zdraží meziročně přibližně o desetinu. Vyplývá to z analýzy srovnávače autopojištění SURI.cz. V případě nejčastějších aut na českých silnicích to bude znamenat, že řidiči při výročním obnovování smluv zaplatí řádově nižší stokoruny navíc. Důvodem je podle srovnávače inflace u položek, které se velkou měrou podílí na procesu likvidace škod v dopravním provozu.
"Zdražení očekáváme po debatách se zástupci pojišťoven okolo deseti procent. Může za to zejména růst ceny práce a náhradních dílů nebo zvyšující se frekvence škod a výrazné navýšení plnění při škodách na zdraví,“ uvedl obchodní ředitel SURI.cz Martin Daneš. Vzhledem k individuálnímu charakteru pojištění není podle něj zdražování skokové a neznamená to, že počínaje 1. lednem plošně zdraží všem.
Například padesátník jezdící bez nehod a řídící 12 let starou škodu Octavia v prosinci 2024 v průměru podle dat srovnávače platí na povinném ručení 4862 korun. Až bude pojištění prodlužovat na konci roku 2025, je pravděpodobné, že mu od pojišťovny přijde složenka na 5350 korun.
U srovnání napříč kategoriemi podle něj platí, že nižší cena nemusí být vždy tím nejvýhodnějším řešením. "Připojištění proti škodám způsobeným přírodními živly stojí zpravidla ročně několik stokorun. Pokud často jezdíte lesem, kde hrozí střet se zvěří, vyplatí se zase informovat o možnosti připojištění na toto riziko,“ podotkl Daneš.
Povinné ručení v ČR poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií. Povinné ručení musí mít každý dopravní prostředek, kterému byla přidělena registrační značka nebo technický průkaz.
Průměrná škoda z povinného ručení loni podle dat České kanceláře pojistitelů stoupla o 6,5 procenta a převyšovala růst ceny pojištění. Průměrné pojistné loni podle odhadu kanceláře vzrostlo zhruba o dvě procenta.
SURI.CZ je srovnávač autopojištění společnosti PFP., která je součástí makléřské skupiny Renomia Group. PFP uvedla na trh značku SURI.cz v dubnu 2024.
fd rot