Britská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na pět procent
Londýn 1. srpna (ČTK) - Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na pět procent. Oznámila to v dnešní tiskové zprávě. Dodala nicméně, že při dalším rozhodování o měnové politice bude postupovat opatrně. Základní úrok byl dosud v Británii nejvýše za 16 let a banka snížila úrok poprvé od března 2020, tedy od začátku pandemie nemoci covid-19.
Pro snížení úroků se vyslovilo pět z devíti členů měnového výboru.
Úrokové sazby v Británii se po dramatické sérii zvyšování rok nezměnily. Už několik měsíců ale bylo jasné, že měnový výbor směřuje ke snížení úroků, uvedla agentura Reuters. Bankéři však stále byli rozděleni v názoru na to, zda inflační tlaky už dostatečně polevily.
"Inflační tlaky se zmírnily natolik, že jsme dnes mohli úrokové sazby snížit," uvedl v prohlášení guvernér centrální banky Andrew Bailey. "Musíme se však ujistit, že inflace zůstane nízká, a být opatrní, abychom úrokové sazby nesnížili příliš rychle nebo příliš mnoho. Zajištění nízké a stabilní inflace je to nejlepší, co můžeme udělat pro podporu hospodářského růstu a prosperity země," dodal.
Inflace v Británii se letos v květnu vrátila na dvouprocentní cíl centrální banky, a zůstala na této úrovni i v červnu. V říjnu 2022 přitom inflace činila 11,1 procenta, což byla nejvyšší hodnota za 41 let. Inflace v zemi je tak nižší než v eurozóně, kde Evropská centrální banka (ECB) snížila sazby v červnu. Ve Spojených státech nechala americká centrální banka (Fed) tento týden úroky beze změny, ale naznačila, že by je mohla snížit v září.
Britská centrální banka očekává, že v posledním čtvrtletí letošního roku inflace zrychlí na 2,75 procenta, neboť odezní vliv loňského prudkého poklesu cen energií. Na začátku roku 2026 by se inflace měla vrátit na dvouprocentní cíl a později i pod něj, předpokládá Bank of England, jak se britská měnová autorita oficiálně nazývá.
Hrubý domácí produkt (HDP) se v Británii podle nové prognózy centrální banky v letošním roce zvýší o 1,25 procenta. Doposud banka čekala zvýšení o 0,5 procenta. Za zlepšením prognózy stojí silnější růst v první polovině roku, než se čekalo.
irl spr
Analýza: Banky snižují úročení spořicích účtů, nejvyšší vesměs pod pěti procenty
Praha 1. srpna (ČTK) - Banky v posledních týdnech opět snižovaly základní sazby spořicích produktů či upravily podmínky pro jejich poskytnutí. Nejvyšší sazby na spořicích účtech vesměs klesly pod pět procent. Důvodem je snižování sazeb České národní banky. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Česká národní banka dnes rozhoduje o snížení sazeb, které činí 4,75 procenta.
Nejvyšší úrok na spořicím účtu lze nadále získat u Trinity bank, která nabízí novým klientům úrok 5,08 procenta do vkladu 250.000 korun. Pro vklady od 250.000 Kč do milionu Kč platí sazba 3,58 procenta. Pro vklady nad milion je sazba 3,08 procenta.
Úrok 4,53 procenta nabízí nedávno spuštěná Partners banka. Banka nestanovuje limit na maximální úročenou částku, je však nutné zaplatit každý měsíc pětkrát kartou, jinak banka po třech měsících sazbu sníží na 2,25 procenta.
U VÚB Banky lze získat na spořícím účtu úrok 4,85 procenta, kterým se úročí veškeré vklady, aniž je stanovena jejich horní hranice nebo nějaké další podmínky. Jde ale o pobočku slovenské banky, a pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka daň 19 procent.
Max banka, dříve Expobank CZ, nabízí 4,5 procenta platící až do vkladu 500.000 korun. UniCredit na spořicím účtu snížila úrok z pěti na čtyři procenta. Jde o akci jen pro nové klienty, kteří si zároveň založí běžný účet. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou je zaplatit alespoň třikrát kartou vydanou k běžnému účtu. Pokud klient podmínky nesplní, základní úroková sazba činí 0,4 procenta. Fio banka snížila sazbu na 4,5 procenta, kterou se na spořicím účtu úročí vklady do 200.000 korun.
Air Bank aktuálně nabízí 3,75 procenta pro vklady do milionu korun. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a na běžném účtu musí mít klient za měsíc příjem alespoň 25.000 korun. Creditas nabízí sazbu čtyři procenta pro vklady do 500.000 korun. mBank nabízí pět procent, podmínkou je ale běžný účet a volba jednoho až osmi "cílů". Moneta Money Bank poskytuje 3,8 procenta pro vklady do milionu, část vkladu nad milion se úročí 0,5 procenta.
U Komerční banky se klienti mohou dostat až na sazbu čtyři procenta. Základní úročení je dvě procenta a do 200.000 korun. Nad tuto částku se vklady úročí pouze 0,01 procenta.
Klienti Raiffeisenbank mohou dosáhnout na sazbu až 4,5 procenta, kterou banka garantuje do 30. září. Z toho základní sazba je 0,1 procenta a bonusová 4,4 procenta. Ta jde získat, když klienti třikrát měsíčně zaplatí kartou. JT Banka nabízí čtyři procenta, ale podmínkou je minimální vklad milion korun. Výjimku mají klienti, kteří u banky mají nebo měli investice alespoň 100.000 korun.
U České spořitelny lze získat sazbu pět procent, ale jen do 200.000 Kč. Plus je zapotřebí mít Plus účet, internetové bankovnictví George a investovat nebo přispívat na penzijní spoření minimálně 2000 Kč měsíčně. ČSOB nabízí úročení 4,5 procenta pro vklady do 250.000 Kč. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a nejméně jednou za tři měsíce se podívat do ČSOB Smart. Vklady nad 250.000 Kč se úročí sazbou 2,8 procenta, nad milion 0,15 procenta.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu, na březnovém, květnovém i červnovém zasedání stejný krok zopakovala.
fd snm