Analýza: Banky snižují úročení spořicích účtů, nejvyšší vesměs pod pěti procenty
Praha 1. srpna (ČTK) - Banky v posledních týdnech opět snižovaly základní sazby spořicích produktů či upravily podmínky pro jejich poskytnutí. Nejvyšší sazby na spořicích účtech vesměs klesly pod pět procent. Důvodem je snižování sazeb České národní banky. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Česká národní banka dnes rozhoduje o snížení sazeb, které činí 4,75 procenta.
Nejvyšší úrok na spořicím účtu lze nadále získat u Trinity bank, která nabízí novým klientům úrok 5,08 procenta do vkladu 250.000 korun. Pro vklady od 250.000 Kč do milionu Kč platí sazba 3,58 procenta. Pro vklady nad milion je sazba 3,08 procenta.
Úrok 4,53 procenta nabízí nedávno spuštěná Partners banka. Banka nestanovuje limit na maximální úročenou částku, je však nutné zaplatit každý měsíc pětkrát kartou, jinak banka po třech měsících sazbu sníží na 2,25 procenta.
U VÚB Banky lze získat na spořícím účtu úrok 4,85 procenta, kterým se úročí veškeré vklady, aniž je stanovena jejich horní hranice nebo nějaké další podmínky. Jde ale o pobočku slovenské banky, a pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka daň 19 procent.
Max banka, dříve Expobank CZ, nabízí 4,5 procenta platící až do vkladu 500.000 korun. UniCredit na spořicím účtu snížila úrok z pěti na čtyři procenta. Jde o akci jen pro nové klienty, kteří si zároveň založí běžný účet. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou je zaplatit alespoň třikrát kartou vydanou k běžnému účtu. Pokud klient podmínky nesplní, základní úroková sazba činí 0,4 procenta. Fio banka snížila sazbu na 4,5 procenta, kterou se na spořicím účtu úročí vklady do 200.000 korun.
Air Bank aktuálně nabízí 3,75 procenta pro vklady do milionu korun. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a na běžném účtu musí mít klient za měsíc příjem alespoň 25.000 korun. Creditas nabízí sazbu čtyři procenta pro vklady do 500.000 korun. mBank nabízí pět procent, podmínkou je ale běžný účet a volba jednoho až osmi "cílů". Moneta Money Bank poskytuje 3,8 procenta pro vklady do milionu, část vkladu nad milion se úročí 0,5 procenta.
U Komerční banky se klienti mohou dostat až na sazbu čtyři procenta. Základní úročení je dvě procenta a do 200.000 korun. Nad tuto částku se vklady úročí pouze 0,01 procenta.
Klienti Raiffeisenbank mohou dosáhnout na sazbu až 4,5 procenta, kterou banka garantuje do 30. září. Z toho základní sazba je 0,1 procenta a bonusová 4,4 procenta. Ta jde získat, když klienti třikrát měsíčně zaplatí kartou. JT Banka nabízí čtyři procenta, ale podmínkou je minimální vklad milion korun. Výjimku mají klienti, kteří u banky mají nebo měli investice alespoň 100.000 korun.
U České spořitelny lze získat sazbu pět procent, ale jen do 200.000 Kč. Plus je zapotřebí mít Plus účet, internetové bankovnictví George a investovat nebo přispívat na penzijní spoření minimálně 2000 Kč měsíčně. ČSOB nabízí úročení 4,5 procenta pro vklady do 250.000 Kč. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a nejméně jednou za tři měsíce se podívat do ČSOB Smart. Vklady nad 250.000 Kč se úročí sazbou 2,8 procenta, nad milion 0,15 procenta.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu, na březnovém, květnovém i červnovém zasedání stejný krok zopakovala.
fd snm
Komerční bance klesl v pololetí zisk o více než pětinu na 6,3 miliardy Kč
Praha 1. srpna (ČTK) - Čistý zisk Komerční banky klesl v prvním pololetí meziročně o 21,5 procenta na 6,34 miliardy korun. Provozní zisk se ve stejném období snížil o 5,9 procenta na 8,47 miliardy Kč. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes neauditované konsolidované výsledky zveřejnila na svém webu.
"Pokles čistého zisku byl ovlivněn tvorbou rezerv na úvěrové riziko v letošním prvním pololetí, zatímco v prvním pololetí předchozího roku jsme kreditní rezervy rozpouštěli," uvedl k hospodářským výsledkům generální ředitel banky Jan Juchelka. Dodal, že KB zaznamenala výrazný růst počtu klientů. Jejich počet stoupl meziročně o 47.000 na více než 1,7 milionu.
Úvěry klientům KB narostly v prvním pololetí o 3,7 procenta na 824,1 miliardy korun. Vklady klientů stouply meziročně o 6,5 procenta na 1,06 bilionu. Meziročně rostly především spořicí účty a termínované vklady.
Celkové provozní výnosy KB se v prvním pololetí meziročně snížily o tři procenta na 17,5 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy poklesly o 2,9 procenta na 12,43 miliardy Kč, navzdory nárůstu objemu úvěrů i vkladů. "Úrokové výnosy byly v prvním pololetí pod tlakem, převážně proto, že konkurence na trhu vkladů zůstávala silná a poptávka po investičních úvěrech je obecně již nějaký čas utlumená," uvedl Juchelka.
Čistý výnos z poplatků a provizí se bance v prvním pololetí naopak zvýšil, a to skoro o sedm procent na 3,26 miliardy Kč. Čistý zisk z finančních operací meziročně poklesl z velmi silného výsledku první poloviny minulého roku o 17,8 procenta na 1,7 miliardy korun.
Provozní náklady bance klesly o 0,2 procenta na 9,1 miliardy Kč. Průměrný počet zaměstnanců se snížil o 0,3 procenta na 7523 lidí.
"Výsledky banky tentokrát skončily pod odhady. Finanční dům vygeneroval slabší celkové výnosy i zisk," řekl ČTK portfolio manažer Cyrrusu Tomáš Pfeiler. To podle něj souvisí s pomalejší produkcí nových úvěrů. Čistá úroková marže se meziročně taktéž ztenčila. Akcie finančního domu ztrácí po zveřejnění výsledků 1,3 procenta, dodal.
Nižší čisté provozní výnosy byly dány nižším příjmem z dividend, ale především poklesem čistých úrokových výnosů, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. I když průměrné náklady na vklady díky snižování sazeb České národní banky podle něj klesly, Komerční bance se významně snížila čistá úroková marže. To bylo dáno na straně vkladů tržním vlivem a zrušením úročení povinných minimálních rezerv, což marže na úvěrech nevykompenzovala, vysvětlil.
Ostatním velkým bankám v Česku, které již zveřejnily pololetní hospodářské výsledky, zisk většinou meziročně stoupl. Raiffeisenbank se zvýšil o 28,1 procenta na 3,04 miliardy korun a Monetě o 9,1 procenta na 2,7 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 221 milionů eur (5,6 miliardy Kč), stejně jako před rokem.
Čistý zisk francouzské finanční skupiny Société Générale ve druhém čtvrtletí vzrostl téměř o 24 procent na 1,11 miliardy eur (28,2 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávání analytiků, hlavně díky obchodům s akciemi. Société Générale je třetí největší veřejně obchodovanou bankou ve Francii.
dto fd rot