Kellnerová: Po smrti muže jsem se s PPF seznamovala, loni jsem byla rozhodnější
Praha 28. června (ČTK) - K rozhodnějším krokům než dříve přistoupila v investiční skupině PPF loni podle svých slov Renáta Kellnerová, vdova po zakladateli skupiny Petru Kellnerovi. V ročence skupiny za rok 2023, kterou firma dnes zveřejnila, uvedla, že v prvních letech po smrti manžela se s fungováním PPF nejprve jen seznamovala. Generální ředitel PPF Jiří Šmejc ve svém úvodním slově napsal, že se skupině podařilo splnit rozhodující část hlavních cílů, které si při nástupu do funkce v červnu 2022 stanovil. Zmínil třeba stažení z Ruska nebo restrukturalizaci portfolia.
"Zatímco roky 2021 a 2022 pro mě znamenaly především období seznamování se s procesy v rámci skupiny a snahu o nalezení nové stability narušené náhlou smrtí manžela, v minulém roce jsem již zaujala ve vztahu k PPF rozhodnější přístup," uvedla Kellnerová. Petr Kellner zahynul v březnu 2021 při havárii vrtulníku v USA. Jako jeden ze svých rozhodnějších kroků Kellnerová zmínila odkoupení minoritních podílů v PPF, po kterém se rodina Kellnerových stala jedinými vlastníky skupiny.
S tím pak souvisel i loňský vznik společnosti Amalar pro správu majetku rodiny Kellnerových. "Jak dobře víte, PPF měla historicky jediného majoritního akcionáře, jehož podíl nikdy neklesl pod 90 procent. Petr znal svou firmu dokonale, řídil ji a rozhodoval o ní jen on sám," sdělila Kellnerová. Po úmrtí Kellnera pak ale vzrostl počet akcionářů. "To je důvod, proč jsme se rozhodli vytvořit entitu, která bude PPF nadřazena," doplnila.
Amalar má kromě správy majetku podle Kellnerové poskytovat odborné zázemí pro rozhodování o dalším směřování PPF. "Přizvali jsme proto renomované experty z různých oborů, jejichž analýzy nám pomohou zorientovat se v konkrétních otázkách, které řízení a správa tak velkého majetku zákonitě přináší," uvedla.
PPF se podle Kellnerové daří naplňovat dlouhodobou strategii, vytvořenou ve spolupráci s generálním ředitelem skupiny Šmejcem. "Ta spočívá v orientaci na investice na západních trzích a na sektory, ve kterých je skupina dlouhodobě úspěšná - zejména finanční služby, telekomunikace, média nebo e-commerce - ať už v roli majoritního vlastníka, nebo ve spolupráci s investičními partnery," doplnila. Strategie bude podle ní přinášet PPF stabilní zisky, ale zároveň by měla skupina hledat i nové investiční příležitosti tam, kde je "jiní nevidí". "Právě to dovedlo skupinu tam, kde je nyní, a neměli bychom na to zapomínat," uvedla.
Generální ředitel PPF ve svém úvodním slově v ročence zmínil několik významných transakcí loňského roku. "Ať už to byly prodeje našich asijských společností ze skupiny Home Credit, posílení v oblasti médií nebo akvizice významného podílu ve společnosti InPost - tedy růstová investice, která poslouží jako náhrada právě za prodávané části skupiny Home Credit," sdělil Šmejc.
"Zvláštní zmínku si určitě zaslouží vytvoření společného podniku s telekomunikačním gigantem e, protože se jedná o jednu z největších transakcí v historii PPF," doplnil šéf skupiny. Společnost Emirates Telecommunications Group Company z emirátu Abú Zabí, která působí pod značkou e, se loni dohodla, že zaplatí 2,2 miliardy eur (54,3 miliardy korun) za převzetí kontrolního podílu v telekomunikačních aktivech PPF v Bulharsku, Maďarsku, Srbsku a na Slovensku. Evropská komise letos zahájila vyšetřování navrhovaného prodeje, protože má obavy, že společnosti e mohla být poskytnuta státní dotace, která by narušila vnitřní trh EU.
Skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří například splátková společnost Home Credit, dále Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
ver rdo
Analýza: Banky snižují úročení spořicích účtů, nejvyšší je již pod šest procenty
Praha 27. června (ČTK) - Řada bank v posledních týdnech opět snížila základní sazby spořicích produktů či upravila podmínky pro jejich poskytnutí. Nejvyšší sazba na spořicím účtu tak klesla již pod šest procent. Důvodem je snižování sazeb České národní banky. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu, kterou má ČTK k dispozici. Česká národní banka dnes rozhoduje o snížení sazeb, které činí 5,25 procenta.
Nejvyšší úrok na spořicím účtu lze nadále získat u Trinity bank, která nabízí úrok 5,58 procenta do vkladu 250.000 korun. Nabídka platí pro nové klienty. Úrok 5,06 procenta poskytuje nedávno spuštěná Partners banka. Banka nestanovuje limit na maximální úročenou částku, je však nutné zaplatit každý měsíc pětkrát kartou, jinak banka po třech měsících sazbu sníží na 2,5 procenta.
U VÚB Banky lze získat na spořícím účtu úrok 5,45 procenta, kterým se úročí veškeré vklady, aniž by byla stanovená jejich horní hranice nebo nějaké další podmínky. Jde ale o pobočku slovenské banky a pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka daň 19 procent.
Max banka nabízí úrok 5,1 procenta platící až do vkladu 500.000 Kč. Zůstatek nad tuto hranici úročí pěti procenty. UniCredit na svém spořicím účtu nechává úrok na pěti procentech. Jde o akci jen pro nové klienty, kteří si zároveň založí běžný účet. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou je zaplatit měsíčně alespoň třikrát kartou vydanou k běžnému účtu. Fio banka snížila sazbu na pět procent, kterou úročí vklady do 200.000 Kč.
Air Bank poskytuje 3,75 procenta pro vklady do jednoho milionu korun. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a na běžném účtu musí mít klient za měsíc příjem alespoň 25.000 Kč. Creditas nabízí sazbu 4,6 procenta pro vklady do 500.000 Kč, nad tento limit dvě procenta.
mBank stále nabízí 5,5 procenta, podmínkou je ale běžný účet a volba jednoho až osmi 'cílů'. V každém cíli lze naspořit maximálně 100.000 Kč. Úrok je garantovaný až do konce června. Moneta Money Bank dává 3,8 procenta pro vklady do jednoho milionu Kč, část vkladu nad milion se úročí 0,5 procenta. V případě Komerční banky se klienti mohou dostat na čtyři procenta. Základní úročení je dvě procenta a do 200.000 Kč.
Klienti Raiffeisenbank mohou stále dosáhnout na sazbu pět procent, z toho základní úroková sazba je 0,1 procenta a bonusová 4,9 procenta. Ta jde získat, když klienti třikrát měsíčně zaplatí kartou. JT Banka nabízí 4,5 procenta, ale podmínkou je minimální vklad milion Kč. Výjimku mají klienti, kteří u banky mají nebo měli investice alespoň 100.000 korun nebo vklady nejméně milion Kč.
U České spořitelny lze získat sazbu pět procent, ale jen do 200.000 Kč. Zároveň je ale nutné mít Plus účet, internetové bankovnictví George a investovat nebo přispívat na penzijní spoření minimálně 2000 Kč měsíčně. ČSOB nabízí úročení pět procent pro vklady do 250.000 Kč. Je však nutné pětkrát měsíčně zaplatit kartou a nejméně jednou za tři měsíce aktivovat ČSOB Smart. Úročení platí do 30. června 2024.
Pokles úrokových sazeb zahájila ČNB loni v prosinci, kdy v prvním kroku snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Předtím byly sazby rok a půl v neměnné výši sedmi procent. Letos v únoru ČNB snižování sazeb zrychlila, když sáhla k poklesu o půl procentního bodu, na březnovém i květnovém zasedání stejný krok zopakovala.
fd mha