Inflace v Británii v listopadu vzrostla na 2,6 procenta a je nejvyšší od jara
Londýn 18. prosince (ČTK) - Míra inflace v Británii v listopadu vzrostla na 2,6 procenta z říjnového tempa 2,3 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl britský statistický úřad. Inflace je tak nejvyšší od března a je vysoko nad dvouprocentním cílem britské centrální banky. Inflace ve službách, kterou centrální banka považuje za klíčové měřítko inflace domácího původu, pak zůstala na pěti procentech.
Listopadová inflace je výrazně vyšší než v září, kdy činila 1,7 procenta. To bylo zároveň poprvé za téměř tři a půl roku, kdy inflace spadla pod dvouprocentní cíl. Meziměsíčně ceny v listopadu vzrostly o 0,1 procenta ve srovnání s meziměsíčním nárůstem o 0,6 procenta v říjnu. Meziroční i meziměsíční růst cen je v souladu s odhady analytiků, uvedla agentura Reuters.
Nejvíce se v listopadu zvyšovaly ceny v kategorii doprava, rekreace a kultura, tam byl růst patrný zejména u cen vstupenek na koncerty. Dražší ale bylo také například bydlení a související služby.
Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavé ceny energií, potravin a také alkoholu a tabáku, vzrostla na 3,5 procenta z říjnového tempa 3,3 procenta. V meziměsíčním srovnání se ale jádrové ceny nezměnily, zatímco v říjnu o 0,4 procenta vzrostly.
"Další nárůst míry inflace, která je teď nejvyšší od března, podtrhuje přetrvávající cenové tlaky v ekonomice Spojeného království," řekl hlavní ekonom Konfederace britského průmyslu Martin Sartorius.
Centrální banka se obává silného růstu mezd. Očekává se přitom, že do cen se promítne i nově ohlášené zvýšení daní pro zaměstnavatele, až bude v dubnu příštího roku zavedeno. Někteří ekonomové předpovídají, že v příštím roce by se míra inflace mohla dostat na tři procenta.
Základní úroková sazba v Británii je teď na 4,75 procenta. Nejbližší zasedání k měnové politice má centrální banka ve čtvrtek a většina ekonomů se domnívá, že sazby se nezmění. Když centrální banka před šesti týdny zveřejnila aktualizované ekonomické projekce, předpokládala, že listopadová míra inflace dosáhne 2,4 procenta.
spr
Reuters: Syrská centrální banka má stejně zlata jako před válkou
Damašek 16. prosince (ČTK) - Syrská centrální banka drží ve svých rezervách téměř 26 tun zlata, což je stejně jako před vypuknutím občanské války v roce 2011. S odvoláním na čtyři zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Země má nicméně několikanásobně nižší devizové úspory než v minulosti.
V červnu 2011 měla syrská centrální banka podle údajů Světové rady pro zlato (WGC) zlaté rezervy v objemu 25,8 tuny zlata, které má dnes tržní cenu 2,2 miliardy dolarů (přibližně 52 miliard korun), uvedl Reuters.
Devizové rezervy banky jsou však podle zdrojů agentury pouze přibližně 200 milionů dolarů (téměř pět miliard korun) v hotovosti, přičemž podle dat Mezinárodního měnového fondu (IMF) dosahovaly devizové rezervy banky v roce 2011 výše 14 miliard dolarů. Sýrie v průběhu roku 2011 přestala zveřejňovat hospodářské statistiky, což v následujících letech znemožňovalo ověřit výši jejích zlatých a devizových rezerv.
Vedle devizových rezerv banka drží syrské libry v hodnotě několika set milionů dolarů, uvedl Reuters. Syrská měna oslabila z 50 liber za dolar před vypuknutím války na 12.500 liber podle aktuálního kurzu.
Sýrie v průběhu války přišla o velkou část zahraničních příjmů v důsledku ztráty kontroly nad nalezišti ropy ve východní části země, které v různých obdobích ovládaly kurdské milice, takzvaný Islámský stát a jiná ozbrojená uskupení. Sýrie se také stala terčem mezinárodních sankcí, přičemž Spojené státy uvalily sankce přímo na centrální banku.
V prvních hodinách po pádu režimu prezidenta Bašára Asada 8. prosince byla banka částečně vyrabována, zloději si odnesli neurčité množství syrských liber, ale do hlavního trezoru, kde je uloženo zlato a devizové rezervy, se nedostali. Představitelé nové vlády trezor podle zdrojů Reuters zkontrolovali minulý týden.
Syrská centrální banka se opět otevřela v neděli. Nová syrská přechodná vláda již požádala mezinárodní společenství o zrušení sankcí, které byly na zemi uvaleny v průběhu vlády prezidenta Asada.
Režim prezidenta Asada se zhroutil poté, co islamističtí povstalci z uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. Minulý týden byla v zemi ustavena přechodná vláda pod vedením HTS.
zdm jd