Zájem firem z EU investovat v Číně klesl na rekordní minimum
Peking 10. května (ČTK) - Podíl firem z Evropské unie, které považují Čínu za nejlepší investiční destinaci, klesl na rekordní minimum. Obnovení důvěry ve druhou největší ekonomiku světa může trvat roky. Uvedla to ve svém nejnovějším průzkumu podnikatelské důvěry lobbistická skupina Evropská obchodní komora v Číně.
Vyhlídky na podnikání v Číně jsou rovněž nejnižší od počátku sledování těchto údajů, tedy za 20 let. Více než čtvrtina respondentů je pesimistická ohledně svého současného růstového potenciálu a 44 procent je znepokojeno budoucími vyhlídkami.
Pouze 13 procent firem uvedlo, že v současné době vidí Čínu jako hlavní investiční destinaci. V roce 2023 jich bylo 16 procent a je to také mnohem méně, než v době pandemie nemoci covid-19, kdy přísný režim nulové tolerance způsobil, že tento údaj klesl v roce 2019 na 17 procent z jedné čtvrtiny.
'Existují znepokojivé známky toho, že některé evropské společnosti opouštějí své aktivity v Číně nebo omezují své ambice, protože problémy, kterým čelí, převažují nad výhodami přítomnosti v Číně,' řekl při prezentaci průzkumu prezident komory Jens Eskelund.
Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika se potýká s problémy a prezident Si Ťin-pching navzdory nesouhlasu západních zemí nabádá k soběstačnosti a trvá na modelu rozvoje výroby financované dluhem, zahraniční firmy se cítí méně vítané než dříve. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí naléhali na čínského prezidenta, aby zajistil vyváženější obchod s Evropou. Si ale během své návštěvy Paříže nejevil příliš známek ochoty nabídnout zásadní ústupky, upozornila agentura Reuters.
'Hlubší strukturální problémy Číny - včetně pomalé poptávky, vysoké úrovně vládního dluhu a přetrvávajících problémů v sektoru nemovitostí - budou nadále ovlivňovat vyhlídky domácích i zahraničních společností,' uvedla komora. Ty se obávají, že by ekonomika Číny mohla zpomalit do té míry, že se bude cítit jako v recesi.
Nejnižší za dobu měření je také nyní počet společností, které hlásí nárůst tržeb. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že největší výzvou pro jejich podnikání je churavějící čínská ekonomika, na druhém místě s podílem 15 procent skončila zpomalující globální ekonomika.
'Společnosti nadále přesouvají investice, které byly původně plánovány v Číně, na alternativní trhy, které jsou vnímány jako předvídatelnější, spolehlivější a transparentnější,' dodala komora.
irl mka
Argentina zavádí kvůli vysoké inflaci bankovku v hodnotě 10.000 pesos
Buenos Aires 10. května (ČTK) - Argentinská centrální banka zavádí novou bankovku v hodnotě 10.000 pesos (zhruba 262 Kč). Je to pětkrát vyšší hodnota, než jakou měla v této jihoamerické zemi dosud nejhodnotnější bankovka. Centrální banka o tom informovala na svém webu. Zavedením bankovky s vysokou nominální hodnotou reaguje na devalvaci, za kterou stojí dlouhotrvající vysoká inflace. Ta patří k nejvyšším na světě a kvůli špatné hospodářské situaci byla ve čtvrtek v zemi generální stávka.
Nové bankovky začaly tento týden dávat do oběhu pobočky bank po celé zemi. Jsou na nich portréty Manuela Belgrana, jednoho z otců zakladatelů Argentiny, a Maríi Remedios del Valle. Belgrano navrhl na začátku 19. století argentinskou vlajku. María Remedios del Valle je považována za hrdinku boje za nezávislost z tohoto období a často se oslavuje jako 'matka vlasti'.
Mnoho lidí v Argentině nosí hotovost pro jednoduché transakce po kapsách, někdy dokonce v kufrech, píše týdeník Spiegel. Roční míra inflace v zemi dosáhla v březnu 287 procent.
Nová bankovka má usnadnit transakce mezi uživateli, zefektivnit logistiku finančního systému a výrazně snížit náklady na pořízení hotovosti, uvedla centrální banka. Hotovost je v Argentině stále nejoblíbenějším platebním prostředkem. Obchodníci někdy nabízejí vysoké slevy, které mají zákazníky motivovat k elektronickým platbám.
Bankovka v hodnotě 1000 pesos byla v Argentině zavedena teprve v roce 2017. V té době měla hodnotu v přepočtu asi 1350 Kč, dnes je to pouze přes 25 Kč. Nejvyšší nominální hodnotu měla dosud bankovka s hodnotou 2000 pesos. V lednu centrální banka oznámila, že ještě letos hodlá zavést bankovku v nominální hodnotě 20.000 pesos.
Argentinské odbory ve čtvrtek uspořádaly protest proti úsporným opatřením a plánovaným reformám, které prosazuje nový prezident Javier Milei. V zemi se zastavila veřejná doprava, zavřely se supermarkety, letiště i banky. Přerušeno bylo i zpracování obilí, které je klíčové pro ekonomiku, a zavřely také obilné přístavy.
Milei v polovině června přijede do České republiky. Převezme výroční cenu Liberálního institutu a 18. června bude mít v Praze přednášku.
vjn spr