Ceny ropy se téměř nemění, sledují vývoj na Blízkém východě a statistiku
Londýn 16. dubna (ČTK) - Ceny ropy se dnes drží v úzkém rozpětí a pohybují se oběma směry kolem svého předchozího závěru. Na jedné straně je dolu tlačí zmírnění obav o dodávky z Blízkého výhodu po víkendovém útoku Íránu na Izrael a vyšší maloobchodní tržby v USA, které oslabily naději na snížení úrokových sazeb, které by podpořilo poptávku. Podporu cenám naopak poskytla zpráva o růstu čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí a Mezinárodní měnový fond svým výhledem, který předpovídá další rok pomalého, ale stabilního růstu globální ekonomiky.
Kolem 17:55 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,02 procenta na 90,12 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 0,1 procenta a prodávala se za 85,49 dolaru za barel.
'Aby se ropa přiblížila k hranici 100 USD za barel, musí dojít k podstatnému narušení produkce, dodávek nebo přepravy. V současné době se takový vývoj jeví jako nepravděpodobný,' uvedl makléř společnosti PVM Tamás Varga.
Obavy, že Írán odpoví na útok na své velvyslanectví v Damašku, pomohly v pátek poslat ropu Brent nad 92 USD za barel, nejvýše od října. V pondělí ale ceny klesly poté, co se ukázalo, že útok Íránu na Izrael byl méně zničující, než se předpokládalo. To zmírnilo obavy z rychlého vyostření konfliktu, které by mohlo narušit dodávky. Americká ministryně financí Janet Yellenová však dnes uvedla, že USA hodlají přijít s novými sankcemi na Írán a mohly by se snažit omezit jeho schopnost vyvážet ropu. Írán je předním producentem v rámci skupiny OPEC, vytěží více než tři miliony barelů denně.
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 5,3 procenta. Tempo růstu tak mírně zrychlilo z 5,2 procenta v předchozím kvartálu. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že ekonomika vzroste o 4,6 procenta.
MMF dnes mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, zatímco v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 procenta. Světová ekonomika by tak podle nové prognózy MMF měla v letošním roce růst stejným tempem jako vloni. Fond předpokládá, že v příštím roce bude globální růst činit rovněž 3,2 procenta.
Investoři také nyní čekají na týdenní údaje o zásobách v USA od amerického ropného institutu API. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters zásoby ropy a destilátů rostly, zatímco zásoby benzinu se zřejmě snížily.
Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):
BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červen 90,12 90,10
New York - NYMEX WTI květen 85,49 85,41
irl jrm
MMF zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2 procenta
Washington 16. dubna (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes mírně zlepšil odhad letošního růstu světové ekonomiky. Podle jeho jarní prognózy se globální hrubý domácí produkt (HDP) v letošním roce zvýší o 3,2 procenta, zatímco v lednu fond letošní růst odhadoval na 3,1 procenta.
Světová ekonomika by podle nové prognózy MMF měla v letošním roce růst stejným tempem jako vloni. Fond předpokládá, že v příštím roce bude globální růst činit rovněž 3,2 procenta.
'Ekonomická aktivita byla během celosvětového poklesu inflace v letech 2022 a 2023 překvapivě odolná. S poklesem inflace z jejího vrcholu z poloviny roku 2022 se stabilně zvyšovala ekonomická aktivita, a to navzdory varováním před stagflací a globální recesí,' uvedl MMF. Stagflace je označení pro období s malým či žádným hospodářským růstem provázeným vysokou inflací.
MMF nicméně upozornil, že z historického hlediska je současné tempo růstu světové ekonomiky pomalé. V letech 2000 až 2019 činilo průměrně 3,8 procenta. Za současným relativně slabým růstem podle fondu stojí krátkodobé faktory, jako například nadále vysoké úrokové sazby, i dlouhodobější faktory, včetně důsledků ruské invaze na Ukrajinu a koronavirové krize.
Odhad letošního růstu ekonomiky Spojených států MMF zlepšil na 2,7 procenta z dříve předpokládaných 2,1 procenta. Růst největší ekonomiky světa by tak měl zrychlit z loňských 2,5 procenta. V příštím roce nicméně fond očekává zpomalení růstu na 1,9 procenta.
Růst ekonomiky eurozóny v letošním roce podle MMF zrychlí na 0,8 procenta z loňských 0,4 procenta. Fond nicméně odhad letošního hospodářského růstu v zemích používajících euro zhoršil o desetinu procentního bodu proti lednové prognóze. V příštím roce MMF očekává zrychlení růstu na 1,5 procenta.
'Předpokládá se, že motorem oživení (ekonomiky eurozóny) bude silnější spotřeba domácností, protože poleví dopady cenového šoku u energií a pokles inflace podpoří růst reálných příjmů,' uvedl MMF.
Odhad letošního růstu čínské ekonomiky ponechal fond beze změny. Růst by tak měl zpomalit na 4,6 procenta z loňských 5,2 procenta. V příštím roce pak počítá MMF s dalším zpomalením hospodářského růstu v Číně, a to na 4,1 procenta.
Zlepšením prošel výhled pro Rusko. Měnový fond nyní předpokládá, že ekonomika Ruské federace letos vzroste o 3,2 procenta, zatímco v lednu růst odhadoval na 2,6 procenta. V příštím roce očekává zpomalení růstu na 1,8 procenta.
pmh jd