Průmysl a stavebnictví si v říjnu pohoršily, přebytek zahraničního obchodu klesl
Praha 9. prosince (ČTK) - Průmyslová výroba a stavební produkce v Česku si v letošním říjnu meziročně pohoršily. Průmysl po dvou měsících růstu klesl o 2,1 procenta, podle analytiků tak dřívější předpoklady jeho oživení v pozdější části roku berou zasvé. Stavební produkce se snížila o 3,6 procenta, což potvrzuje celoroční trend. Přebytek českého zahraničního obchodu pak v říjnu meziročně klesl o 3,2 miliardy na 11 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Říjnový pokles českého průmyslu byl silnější, než předpokládal trh. "Situace v tuzemském průmyslu je vratká, klíčový pro další vývoj bude výkon průmyslu hlavních partnerů v čele s Německem a obecně situace na našich klíčových exportních trzích," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Podle analytika Cyrrusu Víta Hradila se potvrdil dosavadní trend stagnace, kdy průmysl zpravidla v jednom měsíci vykáže mírný nárůst a v tom následujícím podobný pokles.
Hodnota nových průmyslových zakázek se proti loňsku zvýšila o dvě procenta, kladně to ovlivnila výroba počítačů a elektronických přístrojů. Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,1 procenta a české o 0,2 procenta. Analytik UniCredit Patrik Rožumberský ale upozornil, že zakázky pro vybraná odvětví sice meziročně mírně rostly, růst byl ovšem nejslabší za poslední tři měsíce. Výsledek byl navíc podpořený vyšší základnou a je obecně zkreslený tím, že se uvádí v běžných cenách. Naděje na zotavení průmyslu jsou podle něj v dohledné době mizivé.
"Rok 2024 nedokázal naplnit loňská očekávání pro oživení," uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek. Mezi hlavní faktory stále řadí poměrně slabou domácí a zahraniční poptávku. Pro průmysl jako celek jsou brzdou hlavně strukturální problémy zejména v podobě vysokých cen energie v mezinárodním porovnání, dodal.
K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Stavebnictví letos klesá po většinu roku, výroba podle ČSÚ oproti loňsku stoupla pouze v únoru a červenci.
Ekonom BH Securities a ekonomický poradce premiéra Štěpán Křeček podotkl, že růst cen nemovitostí by měl motivovat k větší výstavbě. "V České republice však momentálně vidíme pravý opak. Nemovitosti zdražují, ale staví se méně. Je evidentní, že trh momentálně nefunguje správně, což je způsobeno přílišným množstvím regulací, dlouhými povolovacími procesy a nepovedenou digitalizací," sdělil.
Analytici míní, že situace se zřejmě nezlepší a stavebnictví za rok 2024 tak může klesnout zhruba o čtyři procenta. "K lepšímu by se situace měla otočit až v příštím roce, jak naznačuje zvyšující se důvěra ve stavebnictví. Roli by měly sehrát nižší úrokové sazby, a tedy levnější financování, i vyšší investiční aktivita podpořená penězi z fondů EU," uvedl ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
Říjnový výsledek zahraničního obchodu také zůstal za očekáváním trhu. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s auty, naopak negativní vliv měl obchod se stroji. Dynamika vývozu i dovozu byla podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka slabá. "V případě vývozu se projevuje zejména slabá poptávka z Německa a dalších zemí eurozóny. Zde bohužel nejsou příliš příznivé vyhlídky ani na další měsíce," řekl. Naopak dovoz podle něj ovlivňuje slabá poptávka ze strany českých firem.
Za leden až říjen činí přebytek zahraničního obchodu 195 miliard korun. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že je to více než celoroční přebytek z dosud rekordních let 2020, 2016 a 2017. V příštím roce ale bilance nejspíš neskončí tak dobrým výsledkem jako letos, míní analytik Raiffeisenbank Martin Kron. "Čeští exportéři vyhlížejí příští rok s obavami vzhledem k předpokládaným krokům Donalda Trumpa na poli mezinárodního obchodu," uvedl.
mtj ptd
Zpracovatel kůží KARO Leather zahájil v létě plný provoz v závodě v Brtnici
Brtnice (Jihlavsko) 9. prosince (ČTK) - Skupina KARO Leather zahájila letos v létě plný provoz ve svém novém závodě v Brtnici na Jihlavsku, který stál okolo 300 milionů korun. Je to její druhý závod, první má v Boršově na Jihlavsku. Díky dalšímu zázemí může firma upravovat kůže z větší části než dřív, kdy z koželužen nakupovala až polotovary. Zvyšuje tak efektivitu výroby i sortiment produktů. Kromě odběratelů z nábytkářského průmyslu dodává část produkce i výrobcům obuvi. ČTK to dnes v Brtnici řekl finanční ředitel Jakub Hemerka.
V obou závodech KARO zaměstnává okolo 50 lidí. Zpracovává hovězí a buvolí kůže. Nakupuje je z Indie, Jižní Ameriky i jiných částí světa. Aby skupina mohla brát kůže přímo z jatek, musela by rozšířit výrobu ještě o jeden stupeň. "To je věc, která je tady zvažována, vyhodnocována. Rádi bychom do budoucna dosáhli toho, že budeme z evropského odpadu vyrábět evropský produkt," řekl Hemerka. Míní, že je správné, pokud se chová dobytek na maso, aby se kůže zpracovaly a nekončily v kafileriích.
Nový závod s více než 6000 metry čtverečními zastavěné plochy vznikl v areálu kožedělného družstva Snaha, firma na něj dostala dotaci 90 milionů korun. Od konce minulého roku už Brtnici využívala k finišování receptur a pro některé zakázky. V plném provozu je tento závod od letošního srpna. Jeho střecha je připravená na osazení fotovoltaickými panely.
Skupina KARO Leather předpokládá, že za letošek zpracuje a prodá 1,1 milionu metrů čtverečních kůží, v porovnání s minulým rokem zvýší jejich produkci přibližně o devět procent. Usně dodává hlavně výrobcům nábytku. Zásobuje i menší výrobce obuvi a výhledově by podle Hemerky chtěla kůže dodávat také větším producentům obuvi v Evropě. Méně kvalitní části kůže se používají na pracovní pomůcky, například na rukavice a zástěry.
Skupina se původně věnovala jen obchodu s kůžemi, výrobní závod v Boršově má od roku 2015. Pro letošek počítá s tržbami 260 milionů korun a s čistým ziskem 30 milionů korun, zatímco loni měla ztrátu 19,3 milionu korun. Od roku 2019 se akcie KARO Leather obchodují na pražské burze cenných papírů.
Valná hromada KARO Leather, a.s., projedná 16. prosince zvýšení základního kapitálu a vydání 1,9 milionu nových akcií. Cílem úpisu bude podle vyjádření společnosti splacení nebankovních závazků za 285 milionů korun, což jí mimo jiné pomůže snížit finanční náklady na dluh a zlepšit cash flow. Podrobnosti jsou na firemním webu.
vst kš