Tržby v maloobchodě loni meziročně klesly o 4,1 procenta
Praha 7. února (ČTK) - Tržby v maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel loni navzdory růstu v závěru roku meziročně klesly o 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle údajů úřadu to byl největší pokles od roku 2001. Za samotný prosinec tržby meziročně stouply o 1,6 procenta. Mírně podle revidovaných údajů úřadu loni rostly tržby obchodníků ještě v listopadu, a to o 0,1 procenta, ale ve všech ostatních měsících ve srovnání s rokem 2022 klesaly.
V roce 2022 také tržby v maloobchodě meziročně klesly, jejich snížení však tehdy bylo mírnější. Činilo 3,8 procenta. Loňský propad tržeb je podle údajů ČSÚ nejvyšší nejméně od roku 2001, od kterého jsou k dispozici data o maloobchodních tržbách ve veřejné databázi úřadu.
Maloobchodní tržby za potraviny loni klesly o 5,3 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,2 procenta. Stouply naopak tržby za pohonné hmoty o 4,9 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly o 4,2 procenta, z toho za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 4,7 procenta a za opravy o 2,3 procenta.
V samotném prosinci loni celkové tržby obchodníků zaznamenaly meziroční růst. "Na zvýšení se podílel prodej nepotravinářského zboží a pohonných hmot," uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová. "Z nepotravinářského zboží dosáhly nevyššího meziročního růstu tržeb prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky," doplnila.
Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly v prosinci o 2,5 procenta a za pohonné hmoty o 2,3 procenta. Naopak tržby za potraviny klesly o 0,2 procenta. "Tržby za prodej potravin klesaly nepřetržitě již 20. měsíc v řadě, tempo poklesu se však v prosinci zmírnilo," uvedla Gotvaldová. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily o pět procent, z toho za opravy o 5,5 procenta a za prodej vozidel včetně náhradních dílů o 4,9 procenta.
Tržby ve specializovaných prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky v prosinci 2023 meziročně vzrostly o 15,5 procenta, v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením o 11,2 procenta a v prodejnách s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 5,6 procenta. Naopak tržby klesly v prodejnách s výrobky pro domácnost o pět procent, s oděvy a obuví o 3,7 procenta a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 0,6 procenta. Tržby ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšily o 1,2 procenta, ale v nespecializovaných poklesly o 0,3 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby v prosinci stouply o 5,5 procenta.
Tržby v maloobchodě vzrostly v prosinci i meziměsíčně, a to o 0,2 procenta. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 procenta a za nepotravinářské zboží o 0,5 procenta, kdežto za potraviny klesly o 0,4 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se meziměsíčně snížily o 0,2 procenta.
ver snm
Allianz Trade: Riziko neschopnosti firem splácet závazky loni ve světě kleslo
Praha 6. února (ČTK) - Riziko neschopnosti společností splácet své závazky ve světě v roce 2023 kleslo. Vyplývá to z modelu hodnocení rizik, které každé čtvrtletí s aktualizovaným ekonomickým vývojem vydává společnost Allianz Trade. Ta za loňský rok zvýšila rating 21 zemím, snížila jej u čtyř z 83 sledovaných zemí. Tento výsledek je odlišný od roku 2022, kdy Allianz Trade zvedla osm ratingů a 17 snížila.
"V roce 2022 byly naše rizikové ratingy zemí do značné míry ovlivněny důsledky války na Ukrajině. V roce 2023 však globální ekonomika zůstala odolná vůči jednomu z nejagresivnějších zpřísňování globální měnové politiky a některým dalším významným globálním šokům. To byl hlavní důvod, jenž se promítl do zvýšení rizikových ratingů 21 zemí, které tvoří přibližně 19 procent světového HDP,“ uvedl ředitel české pobočky Allianz Trade Dalibor Trojek.
Nejvíce zvýšení ratingů zaznamenala Afrika, a to například Jihoafrická republika, Alžírsko, Maroko či Tanzanie, následovaná Evropou, kde šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Kypr, Řecko, Slovinsko a Island. V Asii a Americe se zmenšila rizikovost především u Číny a Uruguaye. Naopak snížení ratingu nastalo například u Egyptu kvůli horším vyhlídkám na dostupnou likviditu či u Izraele z důvodu politické situace.
Afrika stále platí za kontinent s největšími potížemi, pokud jde o likviditu a přístup na mezinárodní trhy, a to v době, kdy riziko likvidity roste téměř po celém světě. Do budoucna podle analytiků mohou současný cyklus a správné fiskální a měnové politiky vyvolat další zlepšení v Americe, přičemž naopak Afrika a Asie budou zaostávat.
Analytici zároveň varují před faktory, které mohou vést ke snížení ratingů v letošním roce. Vliv na vývoj tak například bude mít omezení likvidity, rostoucí insolvence podniků, a to zejména v Evropě a USA, ekonomický růst pod úrovní potenciálu jednotlivých regionů a nižší cenová síla podniků či změny v globálních dodavatelských řetězcích. "Významnou roli ve změnách ratingů může mít také celosvětová geopolitika a samotné změny vlády v jednotlivých státech. Letos se konají volby v zemích, které představují 60 procent celosvětového HDP,“ upozornil Trojek.
Allianz Trade je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením v přibližně 50 zemích. Allianz Trade je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V České republice působí od roku 1997.
fd ptd