Německé Deutsche Bank ve čtvrtletí klesl zisk o 28 procent, chystá propouštění
Berlín 1. února (ČTK) - Německé Deutsche Bank ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku klesl čistý zisk o 28 procent na 1,4 miliardy eur (34,8 miliardy Kč). Pokles zisku způsobily náklady na restrukturalizaci a další mimořádné výdaje, tržby se naopak zvýšily. Největší banka v Německu o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Oznámila také, že v rámci programu zefektivnění provozu zruší 3500 pracovních míst, převážně v oblastech, které se nezaměřují na klienty. To odpovídá zhruba čtyřem procentům pracovní síly.
Zisk připadající akcionářům se propadl o 30 procent na 1,26 miliardy eur. To byl nejvyšší pokles od doby, kdy se zisk po letech ztrát na začátku desetiletí stabilizoval. Zisk však překonal očekávání analytiků, kteří počítali s jeho propadem až na 700 milionů eur. Banka také vykázala zisk čtrnácté čtvrtletí za sebou, což je pro Deutsche Bank významně dlouhé období v černých číslech, upozornila agentura Reuters. Čisté výnosy se zvýšily o pět procent na 6,66 miliardy eur.
Banka rovněž oznámila, že v první polovině letošního roku vyplatí investorům 1,6 miliardy eur. Mimo jiné 675 milionů eur ve formě odkupu svých akcií. Dividenda se zvýší na 45 centů na akcii z 30 centů před rokem.
Mluvčí banky dodal, že snižování počtu pracovních míst by mělo být dokončeno do konce příštího roku. Na konci roku 2022 měla banka podle svých internetových stránek po celém světě téměř 85.000 zaměstnanců, z toho v Německu 35.600.
Letošní rok by pro banky mohl být obtížnější, protože očekávaný pokles úrokových sazeb sníží úrokové výnosy, které byly pro banky v posledních čtvrtletích přínosem a německým věřitelům pomohly překonat negativní dopad slabé domácí ekonomiky. Německý finanční regulátor BaFin nedávno varoval, že letošní rok nebude pro zisky bank tak růžový, protože největší německou ekonomiku zatěžuje krize na realitním trhu a špatné úvěry.
Deutsche Bank však zůstává optimistická. V dnešním sdělení zvýšila cíl ročního tempa růstu na 5,5 procenta až 6,5 procenta z dosavadních 3,5 procenta až 4,5 procenta. Generální ředitel Christian Sewing věří, že banka dokáže stanovené cíle splnit.
irl spr
Fed úroky nezměnil; jejich snižování podmiňuje jistotou, že inflace klesá
Washington 31. ledna (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň za 22 let. Úroky měnový výbor nezměnil již čtvrtou seanci za sebou. Na svém zasedání v polovině prosince Fed naznačil, že v roce 2024 plánuje několik snížení sazeb.
Výbor Fedu pro operace na otevřeném trhu (FOMC) v prohlášení uvedl, že "nepředpokládá, že by bylo vhodné snížit sazby, dokud nebude větší jistota, že inflace udržitelným způsobem klesá k dvouprocentnímu cíli". Centrální banka zároveň z prohlášení vypustila zmínku o možném dalším zvyšování úroků, napsala agentura Reuters.
"Inflace se za poslední rok zmírnila, ale zůstává zvýšená," uvedla centrální banka. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Inflace byla vyšší, než čekali analytici.
Inflace je přetrvávajícím problémem od pandemie covidu-19, kdy se růst cen vyšplhal na nejvyšší úroveň od počátku 80. let. Fed na to reagoval sérií zvýšení úrokových sazeb, která vynesla jeho základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za více než 22 let.
Zástupci Fedu dříve naznačili, že v letošním roce dojde až ke třem snížením. Tempo, jakým budou úrokové sazby snižovat, bude podle Grega McBridea, hlavního finančního analytika společnosti Bankrate, mnohem pomalejší než tempo, jakým je zvyšovali. "Úrokové sazby jely nahoru výtahem, dolů půjdou po schodech," konstatoval.
"Americký Fed ponechal sazby beze změny, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Trh aktuálně oceňuje první snížení sazeb na březnovém zasedání s pravděpodobností 60 procent," uvedl analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna.
"Ke zvýšení těchto odhadů přispěly obavy o další americkou regionální banku, kterou je New York Community Bankcorp. K brzkému snížení by však dojít nemuselo kvůli stále napjatému trhu práce a také kvůli robustnímu růstu americké ekonomiky. Myslím si, že první snížení by mohlo nastat v červnu," dodal Cverna.
lsk ank