Průzkum: Třetina Čechů zvažuje, že bude odkládat peníze na důchod do DIP
Praha 20. ledna (ČTK) - Třetina Čechů zvažuje, že si začne odkládat peníze na důchod do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP). Vyplývá to průzkumu investiční platformy Portu mezi tisícovkou respondentů. Odkládání peněz na penzi prostřednictvím DIP je možné od letošního ledna.
Část peněz na důchod formou spoření na penzijní nebo jiný spořicí účet si odkládá 62 procent Čechů, 57,5 procenta investuje do akcií, dluhopisů, realit nebo dalších aktiv.
Tři čtvrtiny Čechů, kteří si na stáří střádají, zvládnou měsíčně odložit maximálně 3000 korun. Osmadvacet procent lidí na důchod odkládá částku 500 až 1000 korun. V úsporách nad 3000 korun měsíčně dominují muži, více než tuto částku dokáže uspořit 28 procent mužů a 11 procent žen.
Pokud by dotazované muže a ženy čekal v horizontu měsíce odchod do důchodu, 72 procent z nich by bylo spokojeno s výší penze mezi 20.000 až 30.000 Kč měsíčně, shodně 36 procent uvedlo částky 20.000 až 25.000 Kč a 25.000 až 30.000 Kč. S 15.000 až 20.000 Kč by se spokojila desetina dotázaných. Skromnější jsou ženy, polovina z nich by se spokojila s 25.000 Kč, mezi muži by to stačilo 42 procentům dotázaných. Měsíční důchod v rozmezí 30.000 až 40.000 korun by si představovalo 12 procent respondentů, 5,5 procenta by chtělo přes 40.000 korun.
Průměrný důchod byl v loňském roce 20.700 Kč. S důchodem do 25.000 Kč by se ale spokojila jen necelá polovina Čechů. "Pokud si lidé chtějí udržet určitou životní úroveň i ve stáří, musí se o rentu nad rámec státem vyplácené penze postarat sami a je potřeba na to myslet včas. Například 35letý člověk, který chce jít do důchodu v 65 letech a přilepšovat si po dobu 15 let rentou 10.000 Kč měsíčně, by měl při průměrném historickém zhodnocení akciových trhů osm procent ročně začít každý měsíc investovat částku 1200 Kč, aby získal potřebných 1,8 milionu Kč," vypočetl analytik Portu Marek Pokorný.
DIP stejně jako stávající důchodové spořicí produkty umožňuje daňovou úlevu. Ze základu daně je možné každý rok odečíst až 48.000 korun za předpokladu, že produkt bude jeho majitel využívat aspoň deset let a majetek, včetně výnosů, z něj nevybere před dosažením 60 let. Dlouhodobý investiční produkt tak umožňuje výhodnější investování například do akcií, dluhopisů nebo ETF a může přinést v delším horizontu vyšší zhodnocení než současné spořicí produkty.
fd ktp
Začlenění AI ve firmách je už nutnost, řekl Pejša z Creative Dock v Davosu
Davos/Praha 19. ledna (ČTK) - Začlenění umělé inteligence (AI) do firemní strategie a každodenního provozu již není volitelnou záležitostí, ale nutností, aby si firmy udržely konkurenceschopnost a inovativnost, řekl zakladatel společnosti Creative Dock Martin Pejša v Davosu u příležitosti Světového ekonomického fóra. Tato transformace podle něj přesahuje pouhé přijetí technologie. Vyžaduje změnu myšlení a kultury v organizacích, dodal.
Česká společnost Creative Dock za posledních deset let vybudovala více než 120 podniků v Evropě, na Středním východě, v Asii a severní Africe v různých odvětvích, včetně fintech, insurtech, e-commerce, maloobchodu, logistiky, stavebnictví či výroby.
"Davoské fórum zdůraznilo transformační sílu umělé inteligence v podnikatelském prostředí. AI využíváme ke zvýšení provozní efektivity a posílení postavení našich spolupracovníků," uvedl Pejša.
Hlavním tématem akce, které se zúčastnilo více než 80 vrcholových manažerů z Evropy a Blízkého východu, byl kritický přechod od tradičního hardwaru ke světu zaměřenému na software, který způsobuje revoluci v průmyslových odvětvích po celém světě.
"Síla řízení při transformaci průmyslových odvětví, zejména v době, kdy se pozornost přesouvá od hardwaru k softwaru, by měla být využita," uvedla členka představenstva Mercedes-Benz Group Renata Jungoová Brünggerová. Zmínila také téma udržitelnosti, které je nedílnou součástí přechodu průmyslových odvětví.
"Software a zejména AI mají evoluční sílu, která může pozvednout celé provozní modely," upozornil globální výkonný ředitel společnosti Roland Berger Marcus Berret. Společnosti a instituce, které si tuto novou technologii osvojí, mohou podle něj nejen zvýšit svou efektivitu, ale také urychlit inovace a podpořit spolupráci.
"Etické zábrany a politické rámce pro umělou inteligenci budou mít prvořadý význam, aby tato technologie byla zaváděna co nejlépe, protože ovlivní nejen náš ekonomický, ale i každodenní život. Věříme, že bude mít pozitivní dopad na ekonomiku i na společnost," podotkl.
Roland Berger je německá poradenská společnost, která provozuje 51 kanceláří na všech hlavních trzích.
fd mka