UniCredit: Ekonomiky střední a východní Evropy porostou v 2024 a 2025 o tři pct
Praha 18. ledna (ČTK) - Ekonomové UniCredit očekávají v letech 2024 a 2025 růst ekonomik ve střední a východní Evropě přibližně o tři procenta, podobnou míru růstu očekávají i na západním Balkáně. Vyplývá to ze studie skupiny UniCredit, kterou má ČTK k dispozici.
"Míra růstu v regionu střední a východní Evropy se letos blíží svému potenciálu, zatímco západní Evropa s růstem o 0,5 procenta je pod svým potenciálem," uvedl hlavní ekonom UniCredit pro střední a východní Evropu Dan Bucsa.
K oživení růstu ve střední a východní Evropě podle něj pravděpodobně povede spotřeba domácností, k čemuž přispěje rychlejší růst reálných mezd, rostoucí půjčky v prostředí nižších úrokových sazeb a pozitivní vliv cen nemovitostí na bohatství. Očekává, že kapitálové výdaje a vývoz přispějí k růstu nejdříve od druhého pololetí letošního roku.
Rozpočtové deficity budou podle ekonomů UniCredit pod hranici tří procent HDP v letech 2024 až 2025 v Česku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku a Srbsku, přičemž ve většině zemí střední a východní Evropy budou fiskální impulzy negativní. Domnívají se, že fiskální úpravu zpomalí nabitý volební program.
"Očekáváme, že proevropské strany získají většinu křesel v rámci EU a střední a východní Evropy v Evropském parlamentu, když Polsko bude vést ekonomicky rostoucí skupinu pro EU a střední a východní Evropu, která bude prosazovat hlubší hospodářskou a politickou integraci v Evropě," tvrdí ekonomové společnosti.
Mezi hlavní rozhodnutí, která se mají přijmout ve střední a východní Evropě, patří podle nich přijetí eura Bulharskem v roce 2025 nebo 2026, rychlejší jednání o rozšíření EU státy západního Balkánu, Moldavskem a Ukrajinou, stanovení geopolitického významu Polska a Rumunska a větší podpora pro Ukrajinu. Ekonomové vidí hlavní potenciální rizika kromě jiného v dalším populistickém příklonu hlavních stran, snížení ratingu a slabé zahraničních poptávce vedoucí k recesi.
UniCredit je celoevropská komerční banka s nabídkou služeb v Itálii, Německu a v regionu střední a východní Evropy. Poskytuje služby více než 15 milionům klientů na celém světě. Na českém trhu, kde patří mezi největší banky, UniCredit Bank činnost zahájila v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky.
fd rdo
Více než 250 miliardářů a milionářů vyzývá politiky k většímu zdanění bohatých
Davos (Švýcarsko) 17. ledna (ČTK) - Více než 250 miliardářů a milionářů dnes v otevřeném dopise vyzvalo politické představitele z celého světa k většímu zdanění velmi bohatých lidí. Informoval o tom server CNBC. Mezi signatáře dopisu podle něj patří například Abigail Disneyová z rodiny amerického animátora a filmového producenta Walta Disneyho, britský scénárista a komik Simon Pegg či Valerie Rockefellerová, členka věhlasné americké rodiny Rockefellerů.
"Pokud volení představitelé předních světových ekonomik nepodniknou kroky k řešení dramatického vzestupu ekonomické nerovnosti, budou následky pro společnosti nadále katastrofální," píše se v dopise adresovaném politikům, kteří se účastní zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu.
"Náš požadavek je jednoduchý. Žádáme vás, abyste zdanili nás, ty nejbohatší ve společnosti. Náš životní standard to zásadně neovlivní, nezpůsobí to újmu našim dětem, nepoškodí to hospodářský růst v našich zemích. Ale promění to extrémní a neproduktivní soukromé bohatství v investici do naší společné demokratické budoucnosti," píše se rovněž v dopise.
Organizace Oxfam začátkem týdne uvedla, že hodnota majetku pěti nejbohatších lidí na světě se od roku 2020 více než zdvojnásobila, zatímco téměř pět miliard lidí zchudlo. Varovala, že pokud bude současný trend pokračovat, chudobu se nepodaří vymýtit dříve než za 229 let.
Abigail Disneyová uvedla, že lidé kvůli nespokojenosti se současnou situací podléhají populismu, který je podle ní na vzestupu po celém světě.
"Známe řešení, jak ochránit naše instituce a stabilizovat naši zemi: je to zdanění extrémního bohatství. Chybí nám politická odvaha to uskutečnit. Dokonce i milionáři a miliardáři jako já říkají, že už je čas. Elity shromážděné v Davosu musejí brát tuto krizi vážně," dodala.
pmh spr