Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Inflace v Británii v prosinci nečekaně zrychlila na čtyři procenta

 Británie inflace prosinec
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 17. ledna (ČTK) - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v prosinci nečekaně zrychlilo na čtyři procenta z 3,9 procenta v listopadu. Růst zrychlil poprvé za deset měsíců, důvodem bylo zvýšení daně z tabáku. Zpráva, kterou dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS, pravděpodobně zmírní debaty o tom, kdy může Bank of England snížit úrokové sazby. Listopadová inflace byla nejnižší za více než dva roky. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v prosinci zpomalení inflace na 3,8 procenta. V posledních měsících inflace zpomalovala více, než se očekávalo. Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny potravin, energie, alkoholu a tabáku, zůstala v prosinci na listopadových 5,1 procenta. Ceny ve službách stouply o 6,4 procenta po listopadovém růstu o 6,3 procenta. Centrální banka v listopadu odhadla, že se inflace vrátí na její dvouprocentního cíl až koncem roku 2025. Mnoho ekonomů nyní ale očekává, že se tak stane již v dubnu nebo květnu letošního roku, částečně díky poklesu velkoobchodních cen plynu. Prudký růst cen plynu po invazi Ruska na Ukrajinu posílil předchozí inflační tlaky způsobené potížemi v dodavatelském řetězci způsobné pandemií nemoci covid-19. Inflace se tak v říjnu 2022 dostala až na 41leté maximum 11,1 procenta. Bank of England loni v srpnu zvýšila základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, nejvýše za 15 let. Guvernér Bank of England Andrew Bailey na posledním zasedání měnového výboru zopakoval, že sazby zůstanou vyšší po delší dobu. Poslední statistické údaje naznačily zmírňování inflačních tlaků a přiměly obchodníky vsadit na to, že úroky se sníží již v květnu a poté budou do konce roku následovat ještě další čtyři snížení úroků, vždy o čtvrt procentního bodu. Dnešní zpráva by mohla přimět obchodníky omezit sázky na snížení úrokových sazeb v květnu.
Klíčová slova - Británie - inflace - prosinec -
irl jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024011701939|508587. Vydána 17.01.2024 9:01:38. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Inflace v Británii v prosinci nečekaně zrychlila na čtyři procenta


Goldman Sachs ve čtvrtletí zvýšil zisk, bance Morgan Stanley se zisk snížil
Média: Trumpovo rekordní vítězství v Iowě nechává soupeřům minimální šance
Německu už během zimy nehrozí nedostatek plynu, zásoby přes léto rychle doplní
Bloomberg: Čínské banky kvůli sankcím USA zpřísňují přístup k ruským klientům
Tržby firem finanční skupiny Partners loni stouply o 17 procent na 4,1 mld. Kč

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.