Míra inflace v Argentině se dostala na 211 procent, je nejvýše za 32 let
Buenos Aires 12. ledna (ČTK) - Roční míra inflace v Argentině se v prosinci vyšplhala na 211,4 procenta a byla nejvýše za 32 let. Vyplývá to z dat, která ve čtvrtek zveřejnil místní statistický úřad. Nový krajně pravicový a ultraliberální prezident Javier Milei se hyperinflaci snaží mírnit přísnými úspornými opatřeními. Kvůli vysoké inflaci začne Argentina tisknout nové bankovky s desetkrát vyšší nominální hodnotou, než jsou ty současné.
Meziměsíčně ceny v Argentině vzrostly o 25,5 procenta, což je mírně pod odhady. Údaje podle agentury AP odrážejí výrazný dopad řady šokových opatření, včetně 50procentní devalvace měny.
Milei v rozhovoru s rozhlasovou stanicí v Buenos Aires před zveřejněním údajů řekl, že pokud bude měsíční míra inflace nižší než vládní prognóza, která uváděla 30 procent, bude to úspěch. "Pokud se to číslo přiblíží 25 procentům, znamená to obrovský úspěch," řekl prezident.
Dnes vládní mluvčí Manuel Adorni řekl, že inflace zůstane zřejmě vysoká i v příštích měsících. "Je pravděpodobné, že i v příštích měsících budeme mít dvoucifernou (meziměsíční) inflaci," uvedl podle deníku El Clarín. Podle něj vláda vyvíjí nadlidskou snahu, aby růst cen zmírnila. "Údaj je to špatný, ale mohl být ještě daleko horší," řekl Adorni.
Kvůli vysoké inflaci Argentina začne vydávat nové bankovky v nominální hodnotě 10.000 a 20.000 pesos, což je v přepočtu zhruba 300 a 600 korun. V současnosti se v Argentině používají bankovky s nejvyšší hodnotou 1000 a 2000 pesos. Nové bankovky, jež mají být k dispozici od druhé poloviny roku, podle centrální banky "usnadní transakce mezi uživateli a zefektivní logistiku finančních institucí".
Argentina tak co do růstu spotřebitelských cen předstihla Venezuelu, které vládne autoritářský prezident Nicolás Maduro. Venezuela byla mezi latinskoamerickými zeměmi v míře inflace léta na špici, nicméně loni tam inflace podle odhadů zpomalila na 193 procent.
"Museli jsme zrušit věci, které nám zpestřovaly život," řekla agentuře Reuters 79letá důchodkyně Susana Barriová. Dodala, že si už nemůže dovolit zvát své přátele na grilování, které bylo v Argentině dlouho klíčovou součástí společenského života. "Ta radost, kterou jsem měla, když jsem mohla pozvat přátele na grilování, což je tady typické, ta je teď nemožná," dodala.
Vysoká inflace provází Argentinu řadu let, nyní je však míra růstu cen nejvyšší od začátku 90. let, kdy se země dostávala z období hyperinflace. Obzvlášť rychle přitom rostou ceny potravin.
Prezident Milei, který nebyl součástí tradičních politických kruhů, se dostal k moci díky hněvu voličů na zhoršující se hospodářskou situaci. V úřadu je měsíc, ale varoval, že změny budou potřebovat delší čas a že se situace může ještě zhoršit, než se zlepší. Mnoho Argentinců si dál utahuje opasky, přičemž dvě pětiny obyvatel žijí v chudobě.
jkh vjn spr
Velké americké banky si v závěru roku vedly rozdílně, Citigroup je ve ztrátě
New York 12. ledna (ČTK) - Velké americké banky si v závěru loňského roku vedly nejednoznačně. Wells Fargo ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk na 3,45 miliardy dolarů (77,8 miliardy Kč), pomohly jí zejména nižší náklady. Bance JP Morgan Chase Co zisk ve stejném období meziročně klesl na 9,31 miliardy USD, protože musela doplnit státní pojistný fond. Tento fakt měl podíl i na slabším výsledku Bank of America, jejíž zisk se ve čtvrtletí snížil na 3,1 miliardy dolarů. Banka Citigroup ze stejného důvodu vykázala ztrátu 1,8 miliardy dolarů.
Finanční domy v USA těží z toho, že americká centrální banka (Fed) zvyšovala základní úrokovou sazbu, a banky tak mohly dlužníkům účtovat vyšší úroky. Vzhledem k tomu, že účastníci trhu předpovídají v letošním roce snížení sazeb, úrokové výnosy bank by mohly začít klesat. Wells Fargo proto varovala, že čistý úrokový výnos, což je rozdíl mezi tím, co banky vydělají na úvěrech a co zaplatí vkladatelům, by letos mohl být o sedm až devět procent nižší než před rokem.
"Naše obchodní výsledky jsou i nadále citlivé na úrokové sazby a stav americké ekonomiky, ale jsme přesvědčeni, že opatření, která přijímáme, povedou k vyšším výnosům v průběhu celého cyklu," uvedl generální ředitel banky Wells Fargo Charlie Scharf.
Banka v období od října do konce prosince zvýšila výnosy o dvě procenta na 20,5 miliardy dolarů. Wells Fargo patří do skupiny bankovních gigantů, kteří musejí doplnit státní pojistný fond. Po krachu tří regionálních bank z něj odešlo 16 miliard dolarů.
Asi tři miliardy dolarů odeslala do pojistného fondu banka JP Morgan. Za celý rok přesto vykázala rekordní zisk 49,6 miliardy dolarů. Vnosy ve čtvrtletí zvýšila o 12 procent na 38,57 miliardy dolarů.
Bank of America vložila do vládního pojistného fondu 3,7 miliardy dolarů. Na jejím nižším čtvrtletním zisku měl podíl i slabší čistý úrokový výnos, který klesl o pět procent na 13,9 miliardy USD.
Ke ztrátě Citigroup ve čtvrtletí přispěly kromě státního pojistného fondu i zásoby peněz, které si odložila na krytí měnových rizik v Argentině a v Rusku. Citigroup je po JP Morgan a Bank of America třetí největší bankou ve Spojených státech.
vjn spr