Minimální mzda se zvýší na 18.900 Kč, porostou čtyři z osmi zaručených mezd
Praha 30. prosince (ČTK) - Minimální mzda od ledna vzroste z letošních 17.300 na 18.900 korun, tedy o 9,2 procenta. Zvednou se i čtyři z osmi stupňů zaručené mzdy, která se vyplácí podle náročnosti, odpovědnosti a odbornosti práce. O 1600 korun se zvýší tři nejnižší stupně a o 3200 korun pak ten nejvyšší. Upravuje to vládní nařízení, které začne platit 1. ledna. Odbory prosazovaly výraznější růst všech částek. Podle zaměstnavatelů by měla minimální mzda růst pomalejším tempem stejně jako ostatní výdělky v Česku a zaručené mzdy by se od ní měly odpojit.
Podle nařízení se hodinová minimální mzda od ledna zvedne ze 103,80 na 112,50 Kč. Měsíčně je to růst z nynějších 17.300 na 18.900 korun. Pracovník by měl mít 16.442 korun čistého. Nejnižší výdělek by v příštím roce měl odpovídat 41 procentům průměrné mzdy. Každý další rok do roku 2028 by se pak měl podle plánu podíl zvedat o jeden procentní bod na 45 procent průměrné mzdy. Na této hladině by měl pak zůstat.
Nejnižší zaručená mzda je stejná jako minimální mzda a také se stejně zvyšuje. Druhý stupeň zaručené mzdy se podle nařízení od ledna upraví z letošních 17.900 na 19.500 korun, třetí stupeň pak z 19.700 na 21.300 korun a poslední osmý stupeň z 34.600 na 37.800 korun. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že navýšení zaručených mezd se týká třeba školních kuchařek, školníků, pracovníků v sociálních službách či v kultuře. První tři stupně zaručené mzdy podle šéfa resortu pokrývají asi 1,2 milionu lidí, ne všichni ale mají jen zaručený výdělek.
Podnikatelům by se měly příští rok po nařízeném přidání podle odhadů ministerstva práce zvednout mzdové náklady o 5,21 miliardy korun. Zaměstnavatelé ve veřejném sektoru by měli zaplatit o 240 milionů korun víc. Na sociálních a zdravotních odvodech by stát měl získat o 2,16 miliardy korun víc.
Pravidelnou valorizaci minimální mzdy a podobu zaručených mezd má nastavit chystaná novela zákoníku práce. Podle Jurečky by se měla přijmout v prvním pololetí příštího roku, platit by měla od roku 2025. Počet stupňů zaručené mzdy by se měl snížit z osmi na čtyři či na pět.
Přiměřené minimální mzdy upravuje loňská směrnice EU, kterou mají členské země promítnout do dvou let do praxe. Předpis doporučuje nejnižší výdělek na 60 procentech mediánu hrubé mzdy či na 50 procentech průměrné hrubé mzdy. Ministerstvo práce původně navrhovalo dvě varianty přidání od ledna - a to o 1600 korun, nebo o 2100 korun. Minimální mzda se tak v příštích letech měla postupně dostat buď na 45 procent průměrné mzdy, nebo na 50 procent. Tripartita se neshodla, kabinet se pak přiklonil k nižší verzi.
ktk rdo
ČNB: Dluhy českých domácností u bank v listopadu stouply na 2,244 bilionu Kč
Praha 29. prosince (ČTK) - Dluhy domácností v Česku u bank letos v listopadu meziměsíčně stouply o 7,3 miliardy na 2,244 bilionu korun. Dluhy firem naopak klesly o 14,7 miliardy na 1,345 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Meziročně stoupl objem úvěrů jak u domácností, tak u nefinančních podniků.
Ve srovnání s koncem loňského listopadu dluhy českých domácností vzrostly za rok o 102,5 miliardy korun. Objem úvěrů firem meziročně také stoupl, a to o 55,7 miliardy korun.
Dluhy domácností u bank rostou od února 2016 téměř nepřetržitě. Výjimkou byl jen loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB tehdy ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Letošní dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně výrazně stoupl - o více než 31 miliard, naopak zase ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Poslední dubnový víkend totiž přešli úvěroví klienti Sberbank CZ podle dřívějšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.
Naprostou většinu z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. Ke konci listopadu činily zhruba 1,741 bilionu korun, tedy skoro čtyři pětiny všech dluhů domácností. V listopadu objem úvěrů na bydlení meziměsíčně vzrostl o 4,6 miliardy. Spotřební úvěry domácností v listopadu činily 326,7 miliardy, což bylo meziměsíčně o 1,9 miliardy korun více.
Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od letošního března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale vytrvale rostl. Až v listopadu se růst přerušil. Většinu dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry, jejichž objem ke konci listopadu činil 733,8 miliardy korun, tedy více než polovinu dluhů podniků. Objem dlouhodobých úvěrů v listopadu meziměsíčně klesl o 4,9 miliardy.
Centrální banka zveřejňuje tuto statistiku každý měsíc. Za letošní listopad byla bankovní statistika sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank v Česku.
ver snm