Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena kakaa na trhu v Londýně letos vzrostla nejvíce od roku 1989

 Svět komodity potraviny ceny kakao
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Londýn 28. prosince 2023 (ČTK) - Cena kakaa na komoditní burze v Londýně v letošním roce zaznamená zřejmě nejvyšší nárůst za více než tři desetiletí. Pro spotřebitele to mimo jiné znamená, že by se mohly dál zvyšovat ceny čokolády. Cena nejaktivnějšího termínového kontraktu od začátku roku stoupla o 72 procent, což je nejvíce od roku 1989. Směřuje k hodnotě více než 3500 liber (99.400 Kč) za tunu, uvedla dnes agentura Bloomberg. Zvýšila se i cena kontraktu v New Yorku, a to nejvíce za posledních 20 let. Dodávky kakaa na trh celý rok omezovaly problémy se sklizní v západní Africe, která je největší pěstitelskou oblastí na světě a která se na globálních dodávkách podílí téměř 70 procenty. Extrémní deště v posledních měsících podpořily rozvoj chorob, které zničily plodiny. Sezonní nástup prašného saharského větru by nyní mohl způsobit, že kakaové boby vyschnou. Prudký růst cen zvýšil náklady výrobců cukrovinek a sladkostí. Očekává se přitom, že nedostatek kakaa bude pokračovat. Finanční společnost Rabobank tento měsíc předpověděla, že produkce v nynější pěstitelské sezoně bude nižší než očekávaná spotřeba. "Očekává se, že problémy s dodávkami v západní Africe budou pokračovat i příští rok, což podpořilo ceny kakaa ve čtvrtém čtvrtletí," uvedli analytici z publikace The Hightower Report. Růst cen kakaa se přitom vymyká celkovému trendu vývojce cen zemědělských komodit v letošním roce. Bloomberg Agriculture Spot Index, což je indikátor agentury Bloomberg sledující vývoj cen zemědělských komodit na promptním trhu, letos zřejmě poprvé od roku 2018 klesne. Ceny obilovin, jako je kukuřice a sójové boby, zřejmě zakončí rok se ztrátou.
Klíčová slova - Svět - komodity - potraviny - ceny - kakao -
Výrobci čokolád, jako je Hershey nebo Nestlé, obvykle nakupují kakao s velkým předstihem. Vzhledem k tomu, že zásoby docházejí a ceny zůstávají vysoké, budou muset za kakao zaplatit více a tyto náklady zřejmě nakonec přenesou na spotřebitele. Podle výzkumné společnosti Euromonitor International ceny čokolády ve Spojených státech za poslední dva roky stouply o 17 procent, neboť se zvýšily náklady na suroviny, od kakaa až po cukr. irl spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Burzy komoditní (buk) - Potravinářství (ptr). ID zprávy: T2023122804270|508352. Vydána 28.12.2023 17:10:12. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Cena kakaa na trhu v Londýně letos vzrostla nejvíce od roku 1989


Bývalý činitel čínské centrální banky dostal za úplatky 16 let vězení
Izrael se na Západním břehu zaměřil na finance Hamásu, zabavil miliony dolarů
Digitalizované české knihy budou další tři roky přístupné veřejnosti
Globální hodnota fúzí a akvizic letos sestoupila pod tři biliony dolarů
Financial Times: USA na půdě G7 navrhují zabavit 300 miliard USD ruských aktiv

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.