Exportéři: Vývoz z ČR bude letos rekordní, výrazně pomáhá oslabení koruny
Mladé Buky (Trutnovsko) 28. listopadu (ČTK) - Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by mohl podle Asociace exportérů letos vzrůst přibližně o šest procent na rekordních zhruba šest bilionů korun z loňských 5,67 bilionu korun. Růstu exportu v korunovém vyjádření výrazně pomáhá letošní oslabení kurzu koruny vůči euru. Na dnešním Exportním fóru v Mladých Bukách na Trutnovsku to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Pro rok 2025 asociace čeká snížení vývozu.
"Oslabení kurzu koruny se na růstu vývozu v korunách podílí zhruba třemi čtvrtinami. Z tohoto pohledu nejsou výsledky exportu nijak skvělé," uvedl Daněk. Při slabší koruně získávají vývozci za euro utržené ze zahraničí více peněz.
Zahraniční obchod ČR by měl letos podle odhadu Asociace exportérů skončit přebytkem na úrovni 700 miliard korun. Loni byla bilance zahraničního obchodu, tedy rozdíl mezi hodnotou vývozu a dovozu, v plusu 526 miliard korun.
Za první tři čtvrtletí vývoz meziročně vzrostl o 7,2 procenta na 4,5 bilionu korun. "V přepočtu na eura ale nárůst činil jen 1,9 procenta na 179,7 miliardy eur, oslabení kurzu koruny bylo přibližně pětiprocentní," uvedl Daněk. Vázne podle něj hlavně odbyt do Německa a na Slovensko, což jsou hlavní odbytiště pro české vývozce.
U Německa, kam jde asi třetina českého exportu, byl za leden až září v přepočtu na eura růst vývozu nulový. U Slovenska, kam směřuje přes sedm procent exportu, byl v eurech meziroční pokles zhruba o dvě procenta.
Tahounem růstu vývozu jsou letos automobily. Jejich export za prvních devět měsíců letošního roku meziročně vzrostl téměř o 30 procent na 594 miliard korun.
Podle Asociace exportérů je však velmi nejisté, zda český autoprůmysl bude v růstu exportu pokračovat. Zásadní hrozbou jsou pokuty, které od roku 2025 začne Evropská unie uplatňovat vůči automobilkám, jež neprodají dostatečný podíl elektromobilů. Pokud automobilky kvůli pokutám za nesplnění limitů emisí oxidu uhličitého omezí výrobu, přenese se to podle Daňka i na jejich dodavatele a zásadně to omezí export. I proto asociace očekává, že letošní hodnoty export v roce 2025 zřejmě nezopakuje.
Druhou hrozbou, která může negativně ovlivnit český export v příštím roce, budou podle Daňka ochranářské opatření, která hodlá zavést administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Na český vývoz by to dopadlo prostřednictvím Německa, pro které jsou USA nejdůležitějším zákazníkem," uvedl Daněk. Trvajícími hrozbami jsou podle Asociace exportérů vývoj na Ukrajině a na Blízkém Východě.
ry dr
ČNB nezměnila pravidla pro hypotéky ani požadavky na rezervy bank
Praha 27. listopadu (ČTK) - Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes ponechala beze změny pravidla pro poskytování hypoték. V platnosti zůstává maximální poměr výše hypotečního úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti (LTV) 80 procent, u žadatelů do 36 let 90 procent. Zbývající limity zůstávají deaktivované. Podle odborníků oslovených ČTK se po dnešním rozhodnutí ČNB situace na hypotečním trhu nezmění, někteří z nich však míní, že kvůli zachování současného stavu nenastane dlouho očekávané výraznější zlevnění hypoték. Bankovní rada dnes také ponechala beze změny na 1,25 procenta sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu.
Podle členky bankovní rady Kariny Kubelkové je loňská korekce cen nemovitostí u konce a ČNB předpokládá, že budou zdražovat i v příštím roce. "Důvodem je růst příjmů domácností a pokles sazeb u hypotečních úvěrů," řekla Kubelková. I přes oživení hypotečního trhu ale podle ČNB nevznikají v českém finančním sektoru systémová rizika. Není proto v současnosti nutné obnovovat účinnost zbývajících limitů pro poskytování hypoték, které ČNB v minulosti deaktivovala, dodala Kubelková.
ČNB začala uvolňovat pravidla pro poskytování hypoték v minulém roce. Od loňského července zrušila povinnost pro banky uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu žadatele o hypotéku (DSTI). Od začátku letošního roku banky nemusí uplatňovat ani limit maximální výše celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI).
Parametry poskytování hypotečních úvěrů se podle očekávání nezměnily, uvedl hypoteční specialista společnosti Bidli Daniel Horňák. "Oživení trhu je zatím čerstvé, není důvod měnit parametry již nyní. Parametry DTI a DSTI jsou deaktivované, nicméně banky je ve svých propočtech stále uplatňují, ačkoliv by nemusely," upozornil.
Díky tomu, že banky nezaznamenaly nárůst problematických úvěrů, nevidí ČNB důvod ke zpřísnění regulace hypotečního trhu, uvedl konzultant společnosti společnosti 4fin Jiří Ušjak. Tyto důvody však podle něj mohou mít paradoxně negativní vliv na snižování úrokových sazeb. "Banky v současné situaci nemají důvod sazby příliš snižovat, zájem roste, objemy jsou dostatečné a marže veliké. Dá se tedy očekávat, že pokles úrokových sazeb bude i nadále velmi pozvolný a pomalý," odhadl.
Bankovní rada dnes také nechala beze změny sazbu proticyklické kapitálové rezervy. "Oživení úvěrové aktivity domácností je pozvolné, cyklická rizika zatím významně nerostou, proto je současná výše rezervy dostatečná," řekla Kubelková. Riziko u úvěrů domácnostem i podnikům zatím centrální banka hodnotí jako nízké. "Česká národní banka bude dál sledovat, zda nové úvěry nevykazují známky vyšší rizikovosti. Pokud by banky příliš uvolňovaly úvěrové standardy, může Česká národní banka zpřísnit makroobezřetnostní politiku," dodala Kubelková.
ČNB rovněž potvrdila, že od ledna bude od bank vyžadovat udržování systémové kapitálové rezervy na úrovni 0,5 procenta. Tato rezerva bude znamenat, že banky budou muset držet víc vlastního kapitálu, upozornil analytik Portu Marek Pokorný. "Tato povinnost může vést k omezení schopnosti bank poskytovat úvěry, včetně hypoték, protože část prostředků bude vázána na splnění kapitálových požadavků," řekl ČTK.
Bankovní rada na dnešním jednání také vyhodnotila odolnost českého finančního sektoru. Banky jsou podle zátěžových testů, které se zaměřily na klimatická rizika včetně opuštění fosilních paliv a zdražení energií, odolné vůči nepříznivému ekonomickému vývoji. Plní všechny požadavky na kapitál i likviditu s dostatečnou rezervou, což dále posiluje jejich stabilitu.
str rot