Analytici Raiffeisenbank: HDP České republiky příští rok vzroste o 1,7 procenta
Praha 13. prosince (ČTK) - Hospodářské oživení v příštím roce bude slabé, když hrubý domácí produkt (HDP) České republiky vzroste o 1,7 procenta po letošním poklesu o 0,5 procenta. Výrazněji se ekonomika rozběhne až v roce 2025, kdy HDP poroste o 3,2 procenta. V příštím roce se také nedá očekávat návrat inflace na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB), když celoroční růst spotřebitelských cen bude 3,4 procenta. Dnes to uvedli analytici Raiffeisenbank na webináři k výhledům české i světové ekonomiky.
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská upozornila, že českou ekonomiku brzdí spotřeba domácností, v poslední době se k ní přidává i slábnoucí zahraniční poptávka kvůli hospodářským potížím v Německu. Díky opadnutí současné vysoké inflace by podle Horské příští rok měly začít růst reálné mzdy, což spotřebu domácností podpoří, ve druhé polovině roku by mohla oživit i zahraniční poptávka.
"Překonání předcovidové úrovně (HDP) čekáme nejdřív ve druhém kvartálu," podotkla Horská. Česko je jedinou zemí Evropské unie, kde se HDP zatím nevrátil na úroveň roku 2019 před pandemií covidu-19.
Meziroční inflace v lednu bude podle analytiků Raiffeisenbank jednociferná a začínat čtyřkou, prognóza je tak pesimističtější než ČNB. Průměrná celoroční inflace by měla být 3,4 procenta, v roce 2025 by měla klesnout na 2,4 procenta.
Ve srovnání se zeměmi visegradské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by Česko mělo mít příští rok druhý nejslabší růst HDP po Slovensku, jehož ekonomika vzroste o 1,5 procenta. V Polsku analytici Raiffeisenbank čekají růst 2,7 procenta, v Maďarsku tři procenta. Naopak inflace by v Česku měla být nejnižší ze zemí visegradské skupiny. Na Slovenku se očekává celoroční růst cen o 5,2 procenta, v Polsku o 5,3 procenta a v Maďarsku o 5,8 procenta.
Horská uvedla, že z dlouhodobého pohledu Česká ekonomika přešlapuje na místě a potřebuje najít nový model hospodářského růstu. Klíčové by podle ní bylo posílení sektorů s vyšší přidanou hodnotou a s finální produkcí. Rozvoj těchto oborů ale komplikuje napjatý trh práce, kdy nízký počet nezaměstnaných dostatečně nemotivuje k rekvalifikacím pro nové obory.
str rdo
Průzkum: Vánoce budou letos skromnější, na dárcích bude šetřit 60 procent Čechů
Praha 13. prosince (ČTK) - Vánoční svátky budou v Česku letos skromnější, na dárcích bude šetřit 60 procent Čechů, a to zejména pro své příbuzné či přátele. Výdaje za vánoční pohoštění omezí dvě třetiny lidí, šetřit plánují hlavně na silvestrovské oslavě či nákupu alkoholu mezi svátky. Na zimní dovolenou kvůli finanční situaci nevyrazí 70 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Generali Investments koncem listopadu. Zúčastnilo se ho 1050 respondentů.
Strach z připravovaného konsolidačního balíčku tak podle průzkumu Čechy neopustil ani na Vánoce. Jeho dopadů na své peněženky se obává 83 procent respondentů, tedy o dva procentní body více než na konci léta.
"Na vině může být jak vysoká míra inflace, která výrazně zasahuje do rozpočtů domácností a aktuálně ji na sobě pociťuje 82 procent Čechů, tak obavy z vládního balíčku, kterého se obává dokonce 83 procent lidí," uvedl finanční ředitel Generali Investments Marek Beneš.
Také vánoční pohoštění bude letos chudší, šetřit na něm bude oproti loňsku více Čechů. Silvestr levněji oslaví třetina Čechů a výdaje za alkohol na svátky plánuje omezit poté 35 procent dotázaných. Utrácení za občerstvení na vánočních trzích omezí 36 procent lidí, tedy o šest procentních bodů více než minulý rok. Také štědrovečerní hostina bude letos na vánočních stolech o něco chudší než loni. Na kaprovi s bramborovým salátem bude šetřit 18 procent lidí.
Proti loňsku však klesl počet lidí, kteří plánují šetřit na dětech či pravnoučatech. Třetina Čechů bude naopak šetřit na dárcích pro vzdálenější rodinu, čtvrtina poté na dárcích pro přátele.
Vánočními svátky však šetření nekončí, chudší budou mít Češi také zimní dovolené. Nejet na žádnou zimní dovolenou se letos rozhodlo 70 procent Čechů, tedy o 315.000 lidí více než minulý rok. Levnější ubytování v horských oblastech plánují využít čtyři procenta dotázaných, ukázal průzkum.
Vedle vánočních dárků, pohoštění a zimních dovolených jsou české domácnosti nuceny šetřit také na každodenních položkách. Celkem o desetinu stoupl počet Čechů, kteří omezili proti loňské zimě návštěvy restaurací. Čtvrtina dotázaných poté omezuje či ruší předplatné streamovacích služeb. Na potravinách poté šetří téměř dvě třetiny Čechů.
"Šetření neopustilo Čechy podle našeho průzkumu ani po roce a dlouhodobý růst cen je donutil k přehodnocení finančních výdajů za každodenní aktivity. Největší vrásky na čele dělají aktuálně českým domácnostem s ohledem na jejich vlastní finanční situaci opět vysoké ceny energií, a právě proto na energiích nyní šetří," řekl Beneš.
fd rdo