Registry: Zadlužení Čechů ve 3. čtvrtletí stouplo o 3,5 pct na 3,26 bilionu Kč
Praha 15. listopadu (ČTK) - Zadlužení obyvatel Česka letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostlo o 3,5 procenta na 3,26 bilionu korun. Objem dluhu ohroženého nesplácením se zvýšil o 3,1 procenta na 28,8 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, které dnes ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.
Objem úvěrů na bydlení dosáhl na konci září 2,69 bilionu korun a meziročně se zvýšil o 2,8 procenta. Objem dluhu na spotřebu stoupl o 6,9 procenta na 565,5 miliardy korun.
Proti stejnému období loňského roku klesl počet dlužníků v prodlení o dvě procenta na 171.000, ale zvýšil se objem krátkodobého dluhu ohroženého nesplácením o 6,1 procenta na 24,2 miliardy korun. Podíl na tom má především věková skupina 30 až 34 let, kde objem nespláceného dluhu na spotřebu stoupl o 18 procent. O 13 procent vzrostl objem nespláceného dluhu na spotřebu u nejmladší věkové skupiny 15 až 24 let.
"Zvýšení celkového objemu nespláceného dluhu a zároveň pokles dlužníků, kteří nesplácejí, znamená také zvýšení průměrné částky po splatnosti. Ta se u dluhu na spotřebu ke konci třetího čtvrtletí vyšplhala na 141.000 korun, o osm procent více než před rokem. Znepokojivé je, že nejvíce se průměrná nesplácená částka dluhu na spotřebu zvýšila u nejmladší věkové skupiny 15 až 24 let, a to meziročně o čtvrtinu,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru Jiří Rajl.
Objem nespláceného dluhu na spotřebu se zvýšil ve všech krajích, nejvíce ve Středočeském (o 8,5 procenta) a Ústeckém kraji (8,1 procenta). Přes pět procent z celkového objemu dluhu na spotřebu, tedy nejvíce ze všech krajů, není řádně spláceno v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
Objem dlouhodobého dluhu sice stále roste, ale výrazně pomalejším tempem než loni. "Růst dlouhodobého dluhu je nyní navíc zapříčiněn spíše vyššími cenami nemovitostí a dražšími hypotékami než počtem lidí, kteří si berou úvěry na bydlení,“ upozornila výkonná ředitelka Bankovního registru Lenka Novotná. Počet lidí s dlouhodobým dluhem klesl meziročně o tři procenta na 1,07 milionu. Naopak se zvýšila průměrná částka, a to o šest procent na 2,52 milionu korun.
Nejvyšší objem dluhu na bydlení, tedy 1,16 bilionu korun, má věková skupina 35 až 44 let. Nejvyšší pokles objemu o pětinu zaznamenala nejmladší věková skupina 15 až 24 let. O 16 procent klesl objem dlouhodobého dluhu u lidí ve věku 25 až 29 let. Zhruba o desetinu se zvýšil objem ve dvou nejstarších věkových skupinách 45 až 54 let a nad 55 let. Odpovídá tomu vývoj počtu dlužníků. Mezi mladými jich ubývá, mezi staršími naopak přibývá.
Platební morálka pak u dlouhodobého dluhu zůstává velmi dobrá a dále se zlepšuje. Z celkových 2,69 bilionu korun nejsou řádně spláceny pouze 4,5 miliardy, tedy 0,17 procenta. Objem nespláceného dlouhodobého dluhu se proti loňsku snížil o 10,5 procenta.
fd snm
ČSSZ: Počet podnikatelů v ČR letos stoupl o 27.000 na rekordních 1,131 milionu
Praha 14. listopadu (ČTK) - Počet podnikatelů v Česku, kteří si samostatnou výdělečnou činností skutečně vydělávají, stoupl za tři čtvrtletí letošního roku o 27.000 na rekordních 1,131 milionu. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni počet podnikatelů, tedy například i soukromých lékařů, umělců či zemědělců, vzrostl o 26.000.
"Dá se očekávat, že další nárůst počtu OSVČ přinesou změny u dohod, které platí od října. Od ledna se u dohod bude muset poskytovat i dovolená. Pokud navíc nedojde ke úpravě změn, které u dohod přináší od července 2024 konsolidační balíček, dohody zřejmě zcela skončí. Jednou z náhradních variant pak bezesporu bude najímání pracovníků takzvaně na IČO," uvedl zástupce šéfredaktora serveru Podnikatel.cz Daniel Morávek.
Nejvíce podnikatelů je podle dat evidováno v Praze, a to 209.000. Ve Středočeském kraji je jich 161.000 a v Jihomoravském kraji 126.000. Ze všech osob samostatně výdělečně činných se počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, zvýšil o 24.000 na 673.000. Počet lidí, kteří ji mají jako vedlejší výdělek, stoupl o 3000 na 459.000, ukazují údaje.
Server Podnikatel.cz opakovaně upozorňuje na to, že za nárůstem počtu OSVČ stojí do velké míry především takzvaný švarcsystém. Kvůli vysokým nákladům práce se pracovněprávní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem často transformují do smluv mezi odběratelem konkrétní služby a jejím dodavatelem.
Někdy to podle Hospodářské komory má podobu jasného porušení zákoníku práce. Jindy je to hůře prokazatelné obcházení zákona. "Švarcsystém je přirozenou reakcí na extrémní zdanění práce a rostoucí balvan administrativy, regulace a povinností spojených se zaměstnáváním pracovníků, který zaměstnavatelé musí tlačit do kopce. Je rozšířený v IT sektoru, stavebnictví, dopravě, logistice, ale například i v médiích a paradoxně i ve státní správě," doplnil pro server mluvčí komory Miroslav Diro.
V žádném jiném státě Evropské unie nemají podle odborníků živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem, vyplývá z veřejných zdrojů. Práci u těchto firem našla více než třetina všech zaměstnanců.
fd rdo