Průzkum: Finanční situace českých domácností se meziročně mírně zlepšila
Praha 11. listopadu (ČTK) - Podíl českých domácností, které hospodaří s dostatkem peněz na pokrytí základních potřeb i závažnějších výdajů a navíc ještě zvládají spořit, meziročně mírně narostl z loňských 63 procent na současných více než 68 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK ČR a Slovensko, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Konal se koncem října mezi tisícovkou respondentů. Ve finanční nouzi stále žije téměř každá desátá česká domácnost.
Podle průzkumu se zlepšila především finanční situace domácností s vyrovnaným rozpočtem. Mírně narostl i podíl Čechů, kteří žijí střídmě, ale s penězi vystačí a na větší výdaje si naspoří.
Proti loňskému průzkumu poklesl podíl domácností, kterým vystačí peníze jen na nejlevnější jídlo a oblečení z 26 na 22 procent, stejně jako Čechů, kteří se svým měsíčním příjmem nevystačí, z 11 na devět procent.
"Propad finanční situace českých domácností se sice zastavil, ale úrovni finanční kondice, ve které byli Češi před dvěma lety, se zdaleka neblížíme. Důležité je, že se podařilo zbrzdit inflaci a udržet vysokou zaměstnanost. Mohlo by tak docházet k postupnému zlepšování,“ uvedla generální ředitelka KRUK Jaroslava Palendalová.
Svoji finanční situaci celkově lépe hodnotí muži a také Češi ve věkové kategorii 18 až 24 let. Proti loňskému průzkumu si polepšili senioři ve věku nad 65 let. Svoji finanční situaci hodnotí negativně 35 procent penzistů proti 43 procentům v loňském roce. Mírně se zlepšila i finanční situace rodičů na rodičovské dovolené, když loni mělo problém vyjít s penězi 47 procent rodičů, letos jde o 41 procent.
Spokojenost s finanční situací výrazně roste s úrovní dosaženého vzdělání. Jako velmi dobrou hodnotí svoji finanční situaci především příslušníci armády a bezpečnostních složek, pracovníci v oboru školství, kultury, vědy a výzkumu, stejně jako zaměstnanci ve státní správě. Nejvíce jsou se svojí finanční situací spokojení lidé pracující v oboru IT a telekomunikací.
"Se svou finanční situací jsou spokojeni především lidé žijící ve dvoučlenných a tříčlenných domácnostech a obyvatelé Královéhradeckého a Jihomoravského kraje. Nejhůře svoji finanční situaci hodnotí obyvatelé Libereckého kraje, kde žije v nedostatku až 45 procent domácností, následovaní obyvateli Pardubického kraje,“ doplnila Palendalová.
fd rot
Guvernér polské centrální banky Glapiński se brání kritikům svého stylu vedení
Varšava 10. listopadu (ČTK) - Guvernér polské centrální banky (NBP) Adam Glapiński se brání rostoucí kritice svého stylu vedení. Podle něj je záměrem vytvořit chaos a vynutit si vstup země do eurozóny v čase, kdy na něj podle jeho názoru ještě není připravena. Na dnešní narychlo svolané tiskové konferenci guvernér uvedl, že je připraven bránit se svému případnému odvolání soudně. Informují o tom agentury Bloomberg a Reuters.
Někteří opoziční politici a komentátoři požadují, aby byl Glapiński postaven před soud poté, co se veřejně rozhádal se členem vedení Pawłem Muchou kvůli sdílení dokumentů týkajících se jednání o stanovení sazeb. Tento spor je poslední událostí, která otřásla bankou po obviněních, že její prudké snížení základní úrokové sazby před volbami 15. října bylo politicky motivované.
"Každý, kdo přímo útočí na NBP, přímo útočí na dobro Polska," řekl Glapiński na tiskové konferenci, kde se k němu připojilo vedení centrální banky. Odmítl ale sdělit, kdo stojí za údajnou očerňovací kampaní.
Polská politická strana Občanská platforma, která spolu se svými opozičními partnery dnes podepsala dohodu o vytvoření příští koalice, se dříve zavázala, že bude Glapińského volat k odpovědnosti za to, co její představitelé označili za selhání v boji proti inflaci a za podkopávání nezávislosti centrální banky.
Glapińského provázejí kontroverze delší dobu. Jeho nečekané snížení základní úrokové sazby v září o tři čtvrtiny procentního bodu investory zaskočilo a vyvolalo výprodej zlotého. Podle některý ekonomů za ním stála snaha pomoci před volbami straně Právo a spravedlnost (PiS). Ve středu centrální banka trhy opět překvapila, když naopak ponechala náklady na půjčky beze změny. Guvernér následně nasadil opatrnější tón ohledně odhadu vývoje inflace a varoval před možnými riziky plynoucími z fiskálních plánů příští vlády.
Míra inflace se od dubna 2021 pohybuje nad dlouhodobým cílem polské centrální banky, v říjnu činila 6,5 procenta. PiS, která v říjnových volbách nečekaně ztratila parlamentní většinu, loni jmenovala Glapińského do jeho druhého, šestiletého funkčního období.
vjn mka