+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

ECB podle své šéfky ještě několik čtvrtletí nebude snižovat úroky

 EU hospodářství finance inflace sazby ECB
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Frankfurt 10. listopadu (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) ještě přinejmenším několik čtvrtletí nebude snižovat úrokové sazby. Na konferenci pořádané britským listem Financial Times (FT) to dnes řekla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Upozornila přitom, že inflace v eurozóně by se v příštích měsících mohla zvýšit. Pokud však úrokové sazby zůstanou na nynější úrovni po dostatečně dlouhou dobu, inflace podle ní nakonec sestoupí zpět na dvouprocentní cíl centrální banky. ECB v říjnu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na 4,50 procenta. Přerušila tak nejdelší sérii zvyšování úrokových sazeb ve své pětadvacetileté historii. Banka zvyšování úroků zahájila loni v červenci s cílem dostat pod kontrolu inflaci. Ta se loni v eurozóně postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta.
Nacházíme se na úrovni, o níž jsme přesvědčeni, že pokud ji budeme držet dost dlouho, dostaneme se k dvouprocentnímu cíli...
Statistický úřad Eurostat minulý týden oznámil, že inflace v eurozóně v říjnu sestoupila na 2,9 procenta ze zářijových 4,3 procenta. Investoři nyní předpokládají, že dalším krokem ECB bude snížení úroků, které by podle nich mohlo přijít v dubnu, uvedla agentura Reuters. Lagardeová nicméně varovala, že rychlý pokles inflace by mohl brzy skončit a že v blízké době by se inflace mohla naopak opět zvýšit, protože pomine příznivý vliv prudkého meziročního poklesu cen energií. "Pravděpodobně znovu přijdou vyšší čísla," uvedla. Naznačila nicméně, že další zvyšování úroků v takovém případě nebude zapotřebí. "Nacházíme se na úrovni, o níž jsme přesvědčeni, že pokud ji budeme držet dost dlouho, dostaneme se k dvouprocentnímu cíli," prohlásila. Šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell ve čtvrtek signalizoval možnost dalšího zvýšení úroků ve Spojených státech. Fed si podle něj stále není jist, že úrokové sazby jsou dostatečně vysoko k úspěšnému završení boje s nadměrnou inflací. "Pokud bude vhodné měnovou politiku opět zpřísnit, nebudeme váhat," prohlásil Powell.
Klíčová slova - EU - hospodářství - finance - inflace - sazby - ECB -
Fed zahájil zvyšování úroků loni v březnu, jeho základní sazba od té doby stoupla o více než pět procentních bodů a nyní se nachází v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. Naposledy Fed úroky zvýšil na červencovém zasedání. Loni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 procenta, byla tak nejvýše za více než 40 let. Od té doby už sice výrazně klesla, nadále se však nachází nad dvouprocentním cílem Fedu. V září se spotřebitelské ceny v USA meziročně zvýšily o 3,7 procenta, což bylo stejným tempem jako v srpnu. Údaje o říjnovém vývoji inflace zveřejní americká vláda příští týden. pmh spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023111004855|507862. Vydána 10.11.2023 15:38:11. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Evropská centrální banka (ECB)
Evropská centrální banka je orgán Evropské unie a centrální banka zemí eurozóny. Byla založena společně s Evropským systémem centrálních bank 1. června 1998 a jejím úkolem je udržovat stabilitu cen v zemích, které používají euro, a také řídit měnovou politiku Evropské unie.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.