Tržby ve službách dál klesají, ve 3. čtvrtletí meziročně klesly o 5,2 pct
Praha 8. listopadu (ČTK) - Tržby ve službách ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 5,2 procenta. Největší pokles zaznamenala doprava a skladování. Naopak rostly tržby v ubytování a stravování a také ve vědeckých a technických činnostech. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Tržby se snížily třetí čtvrtletí v řadě a zrychlily pokles. V letošním druhém čtvrtletí vykázaly tržby ve službách meziroční snížení podle revidovaných údajů o 3,3 procenta.
"Tržby ve službách se snižovaly třetí čtvrtletí v řadě a tento pokles se postupně prohluboval. Největší podíl na tom mělo odvětví dopravy a skladování," řekl Tomáš Harák, vedoucí oddělení datové podpory statistiky obchodu, služeb a životního prostředí ČSÚ. V dopravě a skladování tržby klesly o 12,9 procenta, z toho nejvíce, a to o 17,4 procenta, ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě. Ze šesti hlavních odvětví služeb se tržby snížily ve třetím čtvrtletí meziročně ve čtyřech.
V informačních a komunikačních činnostech tržby ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím poklesly o 4,1 procenta. Z této oblasti největší pokles, o 13,5 procenta, zaznamenaly informační činnosti, které zahrnují například zpracování dat, webové portály a hosting. Naopak vyšší tržby o 14,8 procenta vykázala tvorba programů a vysílání.
V činnostech v oblasti nemovitostí evidují statistiky meziroční pokles tržeb o 2,5 procenta. V administrativních a podpůrných činnostech se tržby snížily o 1,8 procenta. Největší pokles v této oblasti zaznamenaly agentury práce, a to o 15,5 procenta. Naopak o 9,3 procenta rostly tržby cestovním agenturám, kancelářím a jiným rezervačním a souvisejícím činnostem.
Tržby v ubytování, stravování a pohostinství rostly o 2,5 procenta, přičemž více se zvýšily ve stravování a pohostinství než v ubytování.
Druhou oblastí, kde tržby meziročně stouply, jsou profesní, vědecké a technické činnosti, mezi které se řadí mimo jiné architektonické a inženýrské činnosti či právní a účetnické služby. Zvýšení činilo půl procenta. Nejvyšší nárůst o 6,1 procenta zaznamenaly reklamní agentury a průzkum trhu. Naopak o 6,2 procenta klesly tržby v ostatních činnostech, do kterých se řadí mimo jiné zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo činnosti stavebního dozoru.
Mezičtvrtletně tržby za služby poklesly za červenec až září o 1,2 procenta. Proti druhému čtvrtletí statistici růst zaznamenali v ubytování, stravování a pohostinství a rovněž v profesních, vědeckých a technických činnostech.
sdv rot ptd
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték počátkem listopadu klesla na 6,01 procenta
Praha 8. listopadu (ČTK) - Průměrná sazba hypoték na počátku listopadu klesla na 6,01 procenta z říjnových 6,05 procenta, snížila se tak šestý měsíc za sebou. Za posledního půl roku klesly sazby o 31 bodů. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
"Hypoteční sazby i nadále víceméně stagnují. Za kosmetickou změnou stojí mimo jiné velmi krátkodobá nabídková akce jedné z bank, které Hypoindex tvoří. Obecně však banky i nadále kopírují chování České národní banky, která na svém listopadovém zasedání opět ponechala sazby na sedmi procentech," uvedl analytik Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,01 procenta klesla o 68 korun na 22.582 Kč. "Hypoteční splátka se letos snížila o téměř 700 korun. Nejvýraznější pokles zaznamenala v březnu, kdy klesla průměrná nabídková sazba hypoték o desetinu, a splátka tak zlevnila na 23.131 korun. Pod hranici 23.000 korun se dostala až v srpnu,“ dodal Sýkora.
Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na tři roky, a to v průměru o 0,13 procentního bodu. Úrokové sazby hypotéky do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesly na 5,91 procenta a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 procent) na 6,26 procenta. Tříleté fixace hypoték do 80 procent LTV se tak přidaly k pěti a desetiletým fixacím, které banky nabízejí pod šestiprocentní hranicí již od července, respektive září.
Nepatrně zlevnily i hypotéky fixované na pět a deset let. Sazby pětiletých fixací klesly o tři body na 5,81 procenta u hypoték do 80 procent LTV a na 6,15 procenta u hypotéky pro mladé. Sazby desetiletých fixací odepsaly jeden bod a banky tyto hypotéky v průměru nabízejí s LTV do 80 procent za 5,87 procent. a s LTV nad 80 procent za 6,22 procenta.
Proti proudu se vydaly hypotéky fixované na jeden rok. V průměru zdražily o tři body a banky je mladým nabízejí za 6,04 procenta a ostatním za 6,46 procenta. Jednoleté fixace hypoték do 80 procent LTV zůstávají i nadále nejdražší na trhu, nejlevnější jsou naopak pětileté fixace.
Pokud ČNB podle Sýkory v prosinci přistoupí ke snížení základní sazby, půjde zřejmě pouze o pokles o čtvrt procentního bodu. Základní sazba by tak mohla klesnout na 6,75 procenta. Takové snížení základní sazby by se v hypotečních sazbách nemuselo bezprostředně příliš projevit, ať už to bude před či po Vánocích. Většina bank má totiž určitý očekávaný pokles sazeb v hypotékách již započítaný. Na druhou stranu i sebemenší impulz od ČNB je pro hypoteční trh dobrou zprávou, že období vysokých sazeb končí, dodal.
fd snm