Bloomberg: Aktivity Home Credit ve Vietnamu chtějí banky z Thajska a Koreje
Hanoj 7. listopadu (ČTK) - Největší thajské banky Kasikornbank Pcl a SCB X Pcl a KB Kookmin Bank, divize jihokorejské KB Financial Group, se dostaly do finální fáze jednání o koupi aktivit poskytovatele spotřebitelských úvěrů Home Credit ve Vietnamu. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Hodnota transakce by mohla činit přibližně 700 milionů USD (16,2 miliardy Kč). Home Credit chce najít kupce pro svá vietnamská aktiva do konce letošního roku.
Zdroje však upozornily, že jednání neskončila a zájemci se mohou ještě rozhodnout, že se z nabídky stáhnou. Možností zůstává podle nich i to, že by se firma Home Credit rozhodla ponechat si svá aktiva déle.
Prodej vietnamských aktivit je součástí snahy firmy zefektivnit svoji činnost a je v souladu s cílem skupiny PPF, která vlastní Home Credit, přesunout svoji pozornost zpět do Evropy. Společnost začala přezkoumávat své podnikání v Asii po zrušení své primární nabídky akcií v Hongkongu v roce 2019.
Home Credit nedávno dokončil prodej svých aktiv v Indonésii a na Filipínách konsorciu dceřiných společností japonské Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) pod vedením thajské Krungsri Bank (Bank of Ayudhya PCL). Celková cena transakce činila podle dřívějších informací přibližně 615 milionů eur (15,2 miliardy Kč).
Zástupce Kasikornbank se odmítl ke zprávě vyjádřit a odkázal na srpnovou zprávu, v níž se uvádí, že banka neustále hledá nové příležitosti ve Vietnamu, které mohou, ale nemusí vyústit v dohodu. Zástupce PPF se odmítl vyjádřit a zástupci KB Kookmin Bank a SCB X na žádosti o komentář nereagovali, dodal Bloomberg.
Home Credit, založený v roce 1997, je globálním poskytovatelem spotřebitelského financování. Působí v zemích střední a východní Evropy a Asie. Mobilní aplikace Home Creditu mají přes 100 milionů registrovaných uživatelů po celém světě. Akcionáři Home Creditu jsou skupina PPF s podílem 91,12 procenta a investiční společnost Emma Capital s 8,88 procenta.
Investiční skupina PPF podniká ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny kromě firmy Home Creditu patří dále například Air Bank, telekomunikační firmy Cetin a O2, mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), nemovitostní skupina PPF Real Estate Holding, strojírenská Škoda Group nebo provozovatel mýta v ČR CzechToll.
irl mka
Analytici: Do poklesu maloobchodních tržeb se promítají obavy z vývoje ekonomiky
Praha 7. listopadu (ČTK) - V poklesu maloobchodních tržeb v září je patrná přetrvávající nejistota domácností z budoucího ekonomického vývoje, a to zejména nákladů na energie či bydlení. ČTK to řekli analytici. Do poklesu tržeb se podle nich stále promítá vysoká inflace, i když růst cen zpomaluje. Očekávají, že maloobchodní tržby se k meziročnímu růstu vrátí v příštím roce. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) obchodníci v září utržili o čtyři procenta méně než loni, pokles tak zrychlil ze srpnových 2,8 procenta. Meziměsíčně byly tržby nižší o 0,4 procenta. Tržby obchodníkům klesají 17. měsíc za sebou.
Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně vzrostly o 6,9 procenta. Inflace tak osmý měsíc za sebou pokračovala ve zpomalování, když v srpnu činila 8,5 procenta. V porovnání s předchozím měsícem ceny klesly o 0,7 procenta, informoval už dříve ČSÚ.
"V situaci, kdy nevíte, kolik zaplatíte za bydlení a energie, zatímco vám klesá reálná mzda, se obvykle nakupuje jen to nejnutnější," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Obrat maloobchodních tržeb očekává v následujícím roce. "Nebude to nejspíš žádný boom, ale jen postupný návrat, který ovšem bude do značné míry závislý na tom, jakými cenami své zákazníky obchody překvapí na přelomu roku," doplnil.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler upozornil na to, že v reálném vyjádření obchodníci v září utržili o šest procent méně než v roce 2019 před koronavirovou pandemií. V případě potravin pokles dosáhl 11 procent a u nepotravinářského zboží 2,4 procenta. "Zářijové maloobchodní tržby zaostaly za očekáváním a potvrzují, že nastartování spotřeby domácností vázne i přes odeznívající inflační tlaky," dodal. Trh podle něj v září počítal se slabším poklesem maloobchodních tržeb o 3,2 procenta.
Na tržbách obchodníků se negativně podepisuje také fakt, že za levnějším zbožím Češi jezdí do Polska či Německa, shodli se hlavní ekonomové společnosti BHS Štěpán Křeček a Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Češi letos v rámci přeshraničních nákupu utratí v cizině zhruba 60 miliard korun, vyjdeme-li z jarního šetření Asociace malých a střeních podnikatelů a živnostníků," řekl Kovanda.
Křeček poukázal také na meziroční propad tržeb prodejen s obuví a oděvy, který činil 16,1 procenta. Způsoben byl podle něj tím, že obchodníci v neobvykle teplém září nabízeli již zimní kolekce. Počasí stálo také za naopak vyššími tržbami prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky o 12,8 procenta, míní Křeček. "V tomto případě mohlo nezvykle teplé počasí ovlivnit chování zákazníků, protože při vyšších teplotách lidé spotřebovávají více drogistického zboží," dodal.
Meziročně maloobchodní tržby podle ekonoma společnosti Deloitte Filipa Pastuchy stoupnou poté, co se zvýší reálné příjmy domácností. Za celý letošní rok očekává tržby meziročně nižší o 3,6 procenta.
mib ptd